تصمیمی برای افزایش تولید نفت نداریم


وزیر انرژی عربستان سعودی گزارش های اخیر درباره افزایش تولید نفت در ریاض و دیگر تولیدکنندگان نفت را تکذیب کرد.

به گزارش ملیت به نقل از تسنیم، شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان وزیر انرژی عربستان دوشنبه شب گزارش های اخیر مبنی بر مذاکره عربستان با سایر تولیدکنندگان نفت برای افزایش تولید نفت را به طور کامل رد کرد.

عبدالعزیز بن سلمان اعلام کرد: گزارش های اخیر مبنی بر افزایش 500 هزار بشکه ای در روز بین عربستان و اوپک پلاس صحت ندارد.

وی افزود: بر کسی پوشیده نیست که اوپک پلاس قبل از جلسات خود هیچ تصمیمی نمی گیرد.

وزیر انرژی عربستان تاکید کرد که تصمیم اخیر اوپک پلاس برای کاهش دو میلیون بشکه ای تا پایان سال 2023 ادامه دارد.

این مقام سعودی گفت: در صورت نیاز به اقدامات تکمیلی برای کاهش تولید برای بازگرداندن تعادل بین عرضه و تقاضا، آماده اقدام هستیم.

از سوی دیگر، سهیل المزروعی، وزیر انرژی امارات نیز اعلام کرد که نشستی با اعضای اوپک پلاس در خصوص کاهش تولید نفت برگزار نخواهد شد.

وی در ادامه تاکید کرد: تصمیم اوپک پلاس برای کاهش 2 میلیون بشکه ای در روز تا پایان سال 2023 ادامه خواهد داشت.

سخنان عبدالعزیز بن سلمان و سهیل المزروعی در حالی مطرح شد که روزنامه آمریکایی «وال استریت ژورنال» اعلام کرد در نشست اوپک پلاس در 4 دسامبر بحث افزایش تولید 500 هزار بشکه ای در روز خواهد بود.

شیخ سالم آل عبدالله الصباح، وزیر امور خارجه کویت گفت: تصمیم ائتلاف اوپک پلاس برای کاهش تولید نفت در ماه سپتامبر برای حمایت از روسیه در جنگ علیه اوکراین نیست، بلکه حمایت از ثبات بازار است.

در 5 اکتبر، در سی و سومین نشست وزیران اوپک و کشورهای غیرعضو اوپک موسوم به اوپک پلاس که در دبیرخانه اوپک در وین برگزار شد، وزرای نفت و انرژی با کاهش 2 میلیون بشکه ای در روز موافقت کردند. بر اساس این توافق مقرر شد روزانه 2 میلیون بشکه نفت کمتر روانه بازار شود، سیاستی که در ابتدا قیمت نفت را در بازارهای جهانی و به گفته آمریکا در این شرایط بحرانی جهانی افزایش می دهد. ، به نفع روسیه در جنگ اوکراین منجر خواهد شد.

پس از این تصمیم، نمایندگان دموکرات در کنگره آمریکا خواستار توقف فروش تسلیحات نظامی به عربستان شدند. «جو بایدن» نیز در مصاحبه با «سی ان ان» گفت که این اقدام پیامدهایی برای روابط واشنگتن و ریاض دارد.

وال استریت ژورنال پیشتر گزارش داده بود که قبل از تصمیم اوپک پلاس برای کاهش تولید نفت به میزان 2 میلیون بشکه در روز، مقامات آمریکایی با عربستان سعودی و دیگر متحدان عرب تماس گرفته و از آنها خواسته اند تا این تصمیم را تا یک ماه دیگر به تعویق بیندازند، اما پاسخ این کشورها به درخواست آمریکا منفی بوده است.

مقامات آمریکایی به سعودی ها گفته اند که کاهش تولید نفت می تواند به عنوان تصمیم عربستان سعودی برای متحد شدن با روسیه در جنگ اوکراین تلقی شود و چنین اقدامی حمایت واشنگتن از ریاض را کاهش می دهد.

به نظر می رسد تصمیم جدید اوپک پلاس شکاف بین واشنگتن و ریاض را بیشتر کرده است. روابط دو کشور بر سر مسائل مربوط به حوادث 11 سپتامبر، قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد عربستان سعودی و جنگ یمن تیره شده است.

اکثر حامیان «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی نیز تصمیم کاهش تولید نفت را در چارچوب باج خواهی از دولت جو بایدن در شبکه های اجتماعی تفسیر کردند.