تظاهرات مردم تونس علیه همه پرسی قانون اساسی – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش رویترز، صدها تن از مردم تونس امروز یکشنبه برای دومین روز متوالی در اعتراض به سیاست های دولت به خیابان ها آمدند.

اعتراض مردم تونس به همه پرسی قانون اساسی که یکی از اقدامات رئیس جمهور قیس سعید بود. مخالفان دولت قیس سعید می گویند که همه پرسی قدرت او را تحکیم خواهد کرد.

رئیس کمیته قانون اساسی تونس روز شنبه اعلام کرد که پیش نویس جدید قانون اساسی دموکراتیک تونس را روز دوشنبه و پیش از همه پرسی 25 جولای به رئیس جمهور ارائه خواهد کرد. با این حال احزاب سیاسی تونس می گویند همه پرسی قانون اساسی را تحریم خواهند کرد.

هزاران تن از مردم تونس روز گذشته علیه همه پرسی قانون اساسی تظاهرات کردند. مردم تونس، رئیس جمهور قیس سعید را به ربودن کشور و تلاش برای نهادینه کردن یک حکومت استبدادی متهم کرده اند. تظاهراتی که به درخواست حزب مشروطه آزاد به رهبری ابوموسی صورت گرفت، مخالفت فزاینده ای را با قیس سعید نشان داد.

اپوزیسیون تونس معتقد است که قانون اساسی جدید به رئیس جمهور قدرت گسترده و بی سابقه ای می دهد زیرا اقتصاد این کشور در حال فروپاشی و ورشکستگی است. همزمان، قضات تونسی اعلام کردند که برای سومین هفته متوالی در اعتراض به تصمیم قیس سعید تحصن خود را از سر خواهند گرفت.