تفاوت های «جیران» و «آهوی من مارال» به کجا ختم می شود؟


گزارش کردن شهرآرانیوزاین روزها اخبار مختلفی از سریال «جیران» به گوش می رسد و وزیر آموزش و پرورش است که آخرین اظهار نظر را درباره این سریال مطرح کرده است.

محمدمهدی اسماعیلی سرنوشت سریال جیران را مشکل حقوقی دانست و گفت: اگر نویسنده یا کارگردانی نویسندگی اثر را حق خود بداند، این اختلاف مالکیت اثر را باید در کانال خودش حل کند. . اسماعیلی با بیان اینکه داستان سریال «جیران» حل می شود و به چرخه تولید و پخش بازمی گردد، تصریح کرد:

پیگیری های خبرنگار تسنیم حاکی از ارجاع موضوع «جیران» به هیات کارشناسی 5 نفره دادسرا است و شنیده ها حاکی از آن است که این هیات کارشناسی در پایان شهریورماه رای خود را اعلام می کند. به گفته وی، شاکی خصوصی پرونده یعنی بازیگران «آهوی من مارال» در تلاش هستند تا درصد باقی مانده از فیلمبرداری خود را به پایان برسانند تا مشکلشان حل شود تا سریال آماده شود. پخش شود؛ همزمان با پخش این سریال، انتشار «جیران» نیز باید ادامه یابد.

تفاوت ها به کجا ختم می شود

پرونده «جیران» در مرحله کارشناسی و رسیدگی است و پیش از آن محمد حسام پور به عنوان نماینده نظارت و مدیریت ساترا به خبرنگار تسنیم گفت: باید حقوق هنرمندان و قانون مالکیت معنوی رعایت شود. طبق قوانین و مقررات کشور و البته در این مورد نباید هیچ گونه تعصبی وجود داشته باشد و همه چیز باید تابع قانون و تصمیم دادگاه باشد و تصمیم دادگاه باید محترم شمرده شود مداخله یا داوری».

پیش از این، پیشنهاد شده بود که ساترا ممکن است برای بار دوم مداخله کند تا “جیران” تسلیم نشود. هیأت کارشناسی ساترا در بخشی از تصمیم خود گفت: از آنجایی که توانایی سترا برای بررسی این پرونده با توجه به وضعیت درخواست مجوز انتشار از این سازمان مطرح شده است، هر یک از طرفین همچنان می توانند به مطالبات خود از مرجع قضایی و قضایی ادامه دهند. مدخل، صلاحیت محاکم قضایی کشور در پرونده را رد نمی کند، به عبارت دیگر می توان گفت که در واقع ساترا در صورت عدم توافق و توافق طرفین، این حق را به طرفین می دهد. می توانند به مرجع قانونی مراجعه و از این طریق موضوع خود را پیگیری کنند.

اسماعیل عفیفه، تهیه کننده «جیران» پیش از این گفته بود: «طرح تفصیلی «جیران» در سال 1390 نوشته شده و در سال 1392 برای ساخت این سریال به آقای مجید مولایی ایمیل شده و همزمان ارائه شده است. گروه فیلم و سریال که وارد می شود. اسناد موثق از جمله مکاتبات ایمیلی، آقای مجید مولایی و افراد دیگر نیز به عنوان شاهد این حقیقت روشن را تایید می کنند.

عفیفه با اشاره به اینکه سریال «جیران» و بینندگان آن از این قضاوت ها آسیب دیدند، ادامه داد; اگر دوباره این شکایت کذب تشخیص داده شود، چه کسی مسئول حقوق مخاطب است؟ چه کسی پاسخگوی خسارات مادی وارده به کاربران و پلتفرم پخش و میلیون ها بیننده ای است که 23 هفته با سریال همراه بوده اند و اکنون درگیر آن نیستند؟

پیگیری ها نشان می دهد که کارها ادامه دارد اما بینندگان همچنان منتظر هستند تا تکلیف «جیران» هر چه زودتر مشخص شود و قسمت های بعدی این سریال را دنبال کنند. به نوعی به حقوق پایمال شده خود معترض هستند.

محمدصادق افراسیابی; رئیس نماینده کاربران و مقررات اجتماعی ساترا به خبرنگار تسنیم گفت: کاربران می توانند از طریق مجاری قانونی شکایت خود را ثبت کنند و برای حفظ حقوق خود از سامانه ثبت شکایات ساترا اقدام کنند. پس از مشخص شدن نظر دادگاه در مورد سریال Jeeran و مشخص شدن اختلاف شاکی خصوصی و فیلمو، ساترا در خصوص حقوق کاربران پیگیری های لازم را انجام خواهد داد و البته فیلمو نیز خواهد بود راهکارهایی در این زمینه وجود دارد. اگر حقوق کاربران تضییع شود. انجام ندهید

«جیران» به کارگردانی حسن فتحی، نویسندگی احسان جوانمرد و حسن فتحی و تهیه کنندگی اسماعیل عفیفه ساخته شده و تاکنون 23 قسمت از فصل اول این سریال پخش شده است. مجموعه جیران داستانی عاشقانه و تاریخی است که 6 سال از زندگی ناصرالدین شاه، چهارمین پادشاه قاجار را به تصویر می‌کشد. این داستان پس از مرگ امیرکبیر و میرزا آقاخان نوری که صدراعظم شد آغاز می شود. این داستان آشنایی و عشق شاه با دختری روستایی به نام خدیجه خانم تجریشی است که به خاطر چشمان درشتش نام او را «جیران» گذاشته است.

ببینیم درگیری «مارال» و «جیران» تا کجا و ارزیابی هیئت پنج نفره کارشناسی.

منبع: تسنیم