تلسکوپ فضایی جیمز وب مورد اصابت شهاب سنگ قرار گرفت


تیم مهندسی تلسکوپ فضایی جیمز وب می گوید این تلسکوپ اخیرا با یک شهاب سنگ برخورد کرده است. اما این رویکرد هیچ نگرانی ایجاد نمی کند.

به گزارش سرویس فناوری و فناوری خبر تکنا، تلسکوپ فضایی جیمز وب پس از برخورد با میکروسکوپ آسیب جزئی به یکی از قسمت های آینه ای خود وارد کرد. طبق گفته تیم پشتیبانی، ضربه بیشتر از ضربه پیش‌بینی‌شده توسط آزمایش‌های زمینی است. اما تیم تحقیقاتی می گوید جیمز وب همچنان می تواند به فعالیت های برنامه ریزی شده ادامه دهد.

با وجود فضای خالی، مقداری گرد و غبار و زباله در فضا که در اطراف شناور است، در صورت حرکت با سرعت بالا به فضاپیما آسیب می رساند. بنابراین آینه اصلی جیمز وب می تواند هدف بزرگی برای آنها باشد. آزمایش ها و مدل های زیادی از این اثرات در طول ساخت تلسکوپ قبل از ارسال جیمز وب انجام شد.

تیم پشتیبانی پس از برخورد به یکی از بخش‌های آینه‌ای تلسکوپ فضایی جیمز وب اعلام کرد که ضربه بسیار بزرگ‌تر از ضربه مورد نظر بوده است. بخشی از مأموریت علمی آنها تجزیه و تحلیل و اندازه گیری ارزیابی خسارت است. لی فاینبرگ، مدیر تلسکوپ نوری جیمز وب، گفت: «ما قبلاً از تأثیر گهگاهی شهاب سنگ روی آینه‌های جیمز وب می‌دانیم. این برخوردها می تواند عملکرد تلسکوپ را در طول زمان کاهش دهد. از زمان پرتاب چهار برخورد کوچک و اندازه گیری شده وجود داشته است. اما این شهاب سنگ فعلی بسیار بزرگتر از آن چیزی است که ما انتظار داشتیم. با وجود مصدومیت، جیمز وب همچنان می تواند برنامه های خود را در سطح بالاتری اجرا کند.