توده بزرگ دیگری از متان این بار در استان فارس مشاهده شد


وب سایت بلومبرگ تصاویر جدیدی در رابطه با انتشار گازهای گلخانه ای در جهان در کنفرانس بین المللی آب و هوای سازمان ملل منتشر کرد.

به گزارش سرویس فناوری و فناوری خبری تکنا، تصاویر ماهواره ای جدیدی که انتشار گاز متان را نشان می دهد به نمایش درآمد. در میان این تصاویر، منطقه‌ای در استان فارس نیز دیده می‌شود که تشکیل ابر متان مربوط به بخش نفت و گاز را نشان می‌دهد. بررسی های انجام شده در این منطقه نشان می دهد که میزان انتشار متان در این منطقه حدود 790 کیلوگرم در ساعت است.

این ارگان اعلام کرد که ایمیل ارسالی به مسئولان شرکت ملی نفت ایران در خصوص این موضوع هنوز پاسخی دریافت نکرده است. ابر متان تشکیل شده در استان فارس در منطقه ای به نام ارسنجان- خیرگو و ایستگاه تقویت فشار ایجاد شده است. از این ایستگاه حدود 110 میلیون مترمکعب گاز از طریق سه کمپرسور به تهران ارسال می شود.

گلوبال انرژی مینیاتور هفته گذشته گزارشی درباره شرکت های تولید کننده گازهای گلخانه ای منتشر کرد. در لیست این موسسه 30 شرکت سوخت فسیلی وجود دارد. شرکت ملی نفت نیز در صدر این فهرست قرار دارد. میزان دی اکسید کربن تولید شده حدود 495.6 میلیون تن بوده است. پس از آن، گازپروم را در روسیه و چاینا انرژی را در چین قرار داد.

چند روز پیش ناسا در گزارشی در پنج کیلومتری جنوب تهران توده ای از گاز متان را شناسایی کرد. به گفته آژانس فضایی، ابر متان شناسایی شده مربوط به بخش دفع زباله در این منطقه است. در این گزارش پنجاه نقطه مختلف در جهان که در تولید گاز متان نقش دارند، شناسایی شده است که ابر متان جنوب تهران یکی از آنهاست.

گاز متان تا 30 درصد گرمایش جهانی را تشکیل می دهد. این کار به دلیل استخراج یا حمل و نقل سوخت های فسیلی یا قراردادها است. زباله ایجاد می شود و قدرت آن در گرم کردن جو 84 برابر بیشتر از دی اکسید کربن است. به طور کلی متان در حین تولید نفت و زغال سنگ تولید می شود و در صورت عدم وجود زیرساخت مناسب برای عرضه وارد جو می شود.