تولید برق از گرمای بدن توسط یک محقق ایرانی امکان پذیر شده است


گروهی از محققان به سرپرستی یک محقق ایرانی به نام محمد ملکوتی روش جدیدی برای تولید برق از گرمای بدن اختراع کردند.

به گزارش سرویس فناوری و فناوری تکنا، محققان دانشگاه واشنگتن با همکاری دانشمند ایرانی محمد ملکوتی این دانشگاه روش جدیدی برای تولید برق و تامین برق مداوم ابزارهای موجود ابداع کردند. در این تحقیق یک دستگاه ترموالکتریک انعطاف پذیر و پوشیدنی ساخته شد که می تواند گرمای بدن را به الکتریسیته تبدیل کند.

این ابزار قوی و مفید می تواند برای بسیاری از وظایف چالش برانگیز در آینده مورد استفاده قرار گیرد. محمد ملکوتی محقق مهندسی مکانیک این دانشگاه می گوید: در صورت برداشت انرژی گرمایی که هدر می رود می توان به درآمد 100 درصدی دست یافت. برای تبدیل انرژی و استفاده از آن در وسایل الکترونیکی به چگالی توان بالا نیاز داریم. در این تحقیق از افزودنی های جدید برای ساخت وسایل الکترونیکی کششی استفاده می شود تا کارایی آنها افزایش یابد.

دستگاه توسعه یافته توسط این محققان توانست پس از 15000 چرخه کشش و فشرده سازی 30 درصدی که یکی از مطلوب ترین ویژگی های رباتیک نرم به شمار می رود، همچنان کارایی خود را حفظ کند. در این دستگاه، محققان از کامپوزیت هایی با ویژگی های عملکردی و ساختاری مهندسی شده برای چاپ استفاده کردند. همچنین مواد پرکننده شامل آلیاژهای مایع است که با هدایت حرارتی رسانایی الکتریکی را افزایش می دهد که بدون شک مشکلاتی مانند عدم توانایی کشش و انتقال حرارت ضعیف را برطرف می کند. در این پروژه امکان چاپ دستگاه ها بر روی پارچه های کشسان و سطوح منحنی وجود داشت.