تولید پرینترهای سه بعدی با دانش جوانان در مشهد – قدس آنلاین | ایستگاه خبری“مصطفی رحیمی” دانش آموخته مکانیک جامدات از دانشگاه فردوسی مشهد و متولد 1365 است و از سال 1388 که فارغ التحصیل شد به فعالیت های صنعتی پرداخته است و مدیر تولید شرکت “آرمان متبکران فیدار” در زمینه طراحی است. و ساخت انواع پرینترهای سه بعدی در مورد مسیری که برای رسیدن به این هدف طی کرد می گوید: اولین تجربه کاری من در شرکت گخدانه سازان به عنوان طراح صنعتی انواع گیربکس بود. همچنین سابقه کار در پژوهشکده هوا خورشیدی دانشگاه فردوسی مشهد به عنوان سرپرست کارگاه و تولید توربین های بادی را دارم. در حال حاضر به عنوان مدیر تولید در شرکت فیدار آرمان متبکران در زمینه طراحی و ساخت انواع پرینترهای سه بعدی و تولید مواد مصرفی آنها مشغول به کار هستم.

تولید و فروش پرینترهای سه بعدی
وی افزود: فعالیت اصلی شرکت ما تولید و فروش پرینترهای سه بعدی با فناوری FDM در سه سایز مختلف است. چاپگر سه بعدی FDM دستگاهی است که با ذوب مواد مصرفی به نام فیلامنت و اکسترود کردن آنها یک محصول سه بعدی را لایه به لایه ایجاد می کند. فیلامنت قرقره ای از پلاستیک قابل ذوب با مواد مختلف و قابلیت های متفاوت است. وی ادامه داد: پرینترهای سه بعدی FDM یکی از بهترین و کارآمدترین روش های ساخت افزودنی است.
فعالیت دیگر ما تولید انواع فیلامنت های چاپ سه بعدی است که در مجموع بیش از 3.5 میلیارد تومان برای تجهیز خطوط تولید و برش سرمایه گذاری شده است.

استخدام
این جوان کارآفرین درباره اشتغال زایی نیز گفت: در حال حاضر 9 نفر به صورت مستقیم و 30 نفر به صورت غیر مستقیم با ما کار می کنند.

بزرگترین خط تولید فیلامنت
وی در خصوص استفاده از این محصول می گوید: این شرکت مجهز به بزرگترین خط تولید فیلامنت در ایران با ظرفیت تولید بیش از 3 تن در ماه است. فیلامنت های ما به سراسر کشور ارسال می شوند و ما مفتخریم که به تعداد بی شماری از کاربران پرینتر سه بعدی FDM در سراسر کشور خدمات ارائه می دهیم. این تاجر پرتلاش گفت: در خصوص تولید دستگاه های چاپگر سه بعدی این شرکت، چاپگر سایز بزرگ سفارشی است و کارگران صنعت برش در صورت نیاز می توانند سفارش تولید آن را بدهند. در حال حاضر این اندازه را برای شهر مشهد ساخته ایم. چاپگرهای سایز متوسط ​​و کوچک در شهرهای بزرگی مانند تهران، مشهد، اصفهان و یزد به فروش می رسند.

مواد اولیه و نرخ ارز متغیر
وی در تشریح مشکلاتی که در مسیر تولید با آن مواجه شده است، بیان کرد: با توجه به اینکه بیشتر مواد اولیه ساخت و تولید ما از خارج تامین می شود، امروز بزرگترین چالش است. متغیر نرخ ارز و افزایش هزینه حمل و نقل و ترخیص مواد اولیه. همچنین روند طولانی ترخیص کالا از گمرکات کشور نیز عاملی اضافی شد. البته با تکیه بر دانش فنی متخصصان و همکارانم توانستیم گامی در جهت خدمت به صنعت پرینت سه بعدی برداریم و به طور مستقل تجهیزاتی تولید کنیم که امروزه به راحتی در دسترس نیست.
وی در پاسخ به این سوال که در بحث تحریم ها تهدیدها به فرصت تبدیل شده است، گفت: چاپ سه بعدی مواد اولیه و همچنین پرینت سه بعدی و ابزار اسکن عمدتا وارداتی است و واردات این تجهیزات به دلیل اینکه به چالش بزرگی برای واردکنندگان تبدیل شده است. تحریم ها .اون در چنین شرایطی، این شرکت با تجهیز خود به دستگاه های تولید فیلامنت، تصمیم گرفت تا مواد مصرفی پرینترهای سه بعدی را در داخل کشور بسازد و روند تهیه این مواد مصرفی را برای آن دسته از مصرف کنندگان تسهیل کند. از طرفی برای اینکه وقفه ای در تولید و عرضه محصولات این شرکت ایجاد نشود، از یک ماه قبل از پایان موجودی در انبار، فرآیند سفارش و تامین مواد اولیه خطوط تولید را آغاز خواهیم کرد تا ما می توانیم تولید خود را به صورت یکپارچه و بدون وقفه ادامه دهیم.
این جوان کارآفرین می گوید: در تهیه مواد اولیه مورد نیاز محصولات خود سعی می کنیم تا حد امکان این مواد را از تولیدکنندگان داخلی تهیه کنیم. اگرچه بخشی از این مواد اولیه همچنان از طریق واردات تامین می شود، اما خوشبختانه بیش از 70 درصد مواد اولیه مورد نیاز این شرکت از داخل کشور تامین می شود. وی در خصوص هزینه نهایی تولید و درآمدزایی آن نیز گفت: با توجه به اینکه اکثر مواد اولیه مورد نیاز این شرکت از داخل کشور تامین می شود، توانستیم تا حدود زیادی با تغییر ارز مواجه شویم. و به میزان کمی. افزایش قیمت (حدود 10 درصد) نسبت به قبل، برای فروش محصولاتمان. این در حالی است که محصولات مشابه خارجی در همین بازه زمانی بیش از 20 درصد افزایش قیمت را تجربه کردند.

دانش محور و نیروی محرکه بزرگ
وی در ادامه توجه به دانش بنیان را بسیار مهم عنوان کرد و افزود: معتقدم دانش بنیان نیروی محرکه بزرگی است که در شرایط فعلی نقش مهمی در رشد شرکت ها دارد. یکی از بزرگترین مزایای آن، امکانات خوب ارائه شده توسط شرکت ها است. در حال حاضر برای تامین مواد اولیه خطوط تولید با مشکل نقدینگی مواجه هستیم و در صورت کسب امتیاز دانش بنیان به راحتی می توانیم تیراژ خرید مواد اولیه خود را افزایش دهیم و در نتیجه می توانیم میزان مصرف را کاهش دهیم. قیمت محصولات ما . تولید محصولات باکیفیت با قیمت مناسب می تواند ما را چندین پله جلوتر از رقبای خود قرار دهد. در حال حاضر امیدواریم با طی مراحل دانش بنیان به زودی از این امتیاز بهره مند شویم.
وی با اشاره به اینکه متأسفانه تاکنون هیچ گونه حمایت دولتی دریافت نکرده اند، می گوید: از هیچ ارگان دولتی تسهیلاتی دریافت نکرده ایم اما اکنون در حال رایزنی با صندوق پژوهش و فناوری استان خراسان رضوی هستیم تا از تسهیلات بهره مند شویم. این صندوق برای شرکت ها ما فناور هستیم. در حال حاضر تمام سرمایه سرمایه گذاری شده در شرکت از طریق سرمایه گذاری شخصی مدیران شرکت به دست می آید.

صادرات و چشم انداز آینده
وی در پاسخ به این سوال که آیا در بحث صادرات دخیل هستند، تصریح کرد: رایزنی های اولیه برای آغاز صادرات به عراق، پاکستان و ارمنستان انجام شد.

خبرنگار: سرور یزدی