جذب سه هزار گردشگر به ایران با برگزاری جام جهانی در قطر


ایران از فرصت های جام جهانی قطر استقبال می کند و هماهنگی ها و برنامه ریزی های لازم در این زمینه انجام خواهد شد.

به گزارش ملیت به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، امروز «میز اقتصاد» با حضور فرحناکیان دبیر کمیسیون مشترک ایران و قطر، محمد کاظمی از اعضای هیات علمی به بررسی فرصت های تجاری جام جهانی قطر پرداخت. . از دانشگاه تهران و خوشخو معاون هوانوردی سازمان هواپیمایی کشوری و مدیرعامل منطقه آزاد. کیش مورد بحث و تحلیل قرار می گیرد.

سوال: امروز چقدر برای مسافران آماده هستیم؟

آقای. فرحناکیان، دبیر کمیسیون مشترک ایران و قطر: اقدامات این برنامه مدت هاست انجام شده است. برای اینکه از نظر زمانی معطل نشویم، برنامه عملیاتی تهیه و به دستگاه اجرایی کشور ابلاغ شد. این اقدامات پیشرفت قابل توجهی داشته است، اما برخی از فعالیت ها هنوز شروع نشده است، زیرا حدود پنج برنامه در این بخش داریم. ما باید زیرساخت ها را در سه حوزه کلیدی از جمله زیرساخت های حمل و نقل و بانکی تعیین کنیم.

سوال: تاکنون در چه زمینه هایی پیشرفت داشته ایم؟

فرحناکیان: در زمینه کنسولی پیشرفت خوبی داریم. افزایش گیت های ورودی برای ایجاد مزاحمت برای مسافران یکی از برنامه های ما است که مجوزها قبلا از این اداره گرفته شده و در چهار ماه باقی مانده اقدامات لازم انجام خواهد شد.

ما با قطر هم حمل و نقل هوایی و هم دریایی داریم، گام های بزرگی از طریق دریا در حال انجام است. دستگاه های اشعه ایکس برای جلوگیری از قاچاق در این بخش راه اندازی شده است

سوال: چند دستگاه تهیه شده است؟

فرحناکیان: دو موتور اما اگر لازم باشد بیشتر در نظر داریم.

سوال: آیا تلاش ما برای جذب گردشگر بر اقتصاد ما تاثیر خواهد گذاشت؟

آقای. محمد کاظمی، عضو هیئت علمی دانشگاه تهران: در جام جهانی 2018 دو و نیم میلیون گردشگر وارد روسیه شدند. در حال حاضر نمی توانیم از صنعت هوانوردی غافل شویم. پیش بینی می شود این تعداد که در روسیه است پنج میلیون نفر باشد که در قطر هستند. انتظار داریم روزانه سه هزار گردشگر را ببینیم.

سوال: نظر شما در این مورد چیست؟

فرحناکیان: برای این تعداد گردشگر اعلام شده به هواپیماهای بیشتری نیاز است و این موضوع زیرساخت های بیشتری را می طلبد.

برای سه میلیون مسافر با توجه به تعداد پروازهای هفتگی فعلی باید تعداد پروازها در روز سه برابر شود که در حال حاضر طبق توافقات انجام شده 36 پرواز در هفته انجام می شود که البته به 22 پرواز رسیده است.

کاظمی: اگر تیمی حذف شود، فرصت بسیار خوبی است تا با هماهنگی وزارت امور خارجه در محل برگزاری اردو یا … برگزار شود. یا در عین حال برای جذب گردشگر اقدام کنیم.

سه استان ما میزبانی تیم های حذف شده یزد، بندرعباس، فارس را پذیرفته اند و باید در این زمینه برنامه ریزی شود.

سوال: تعداد پروازهای لازم به قطر بر اساس توافق با قطر چقدر است و چه اقداماتی در این زمینه در حال انجام است؟

آقای حسن خوشخو معاون هوانوردی سازمان هواپیمایی کشوری: وزرای حمل و نقل دو کشور برای افزایش ظرفیت پروازی دو کشور برای بازی های جام جهانی توافق دارند.

سازمان هواپیمایی کشوری تصمیم گرفته است برای جابجایی همه گردشگران اقدامات مناسبی انجام دهد.

سؤال: آیا عقد لازم نیست و توافق کافی است؟

خوشخو: نه، قرارداد لازم نیست. مشکلی برای جابجایی مسافران نداریم.

سوال: ظرفیت حمل مسافر چقدر است؟

خوشخو: حدود 30 هزار سهمیه به ایران اختصاص داده شده است، برنامه داریم برای نزدیکی کیش در دوحه مسافران بیشتری را با پرواز کرکره بیاوریم. آنچه می توانیم به مردم اطلاع دهیم این است که هیچ محدودیتی برای پرواز به دوحه نداریم. پروازهای شاتل پروازهای رفت و برگشتی هستند. در جام جهانی 2022 قطر، پرواز سریع رفت و برگشت (شاتل) از کیش به دوحه در نظر گرفته شده است.

بر اساس توافق انجام شده بین ایران و قطر، تسهیلات لازم برای جابه جایی مسافران ایجاد شده است و بر اساس برنامه ریزی های انجام شده و با توجه به سهمیه اختصاص یافته به ایران، محدودیتی برای جابه جایی مسافران وجود ندارد. حتی می توانیم ظرفیت پرواز را چهار برابر کنیم.

سوال: نظر شما در این مورد چیست؟

فرحناکیان: صنعت هوانوردی ایران قوی است، فقط باید برای افزایش ظرفیت پروازها گام برداشت.

سوال: در این منطقه از منطقه آزاد کیش چه اقداماتی در حال انجام است؟

آقای. کشاورز، مدیرعامل منطقه آزاد کیش: زیرساخت ها آماده است، ابزارهایی مانند مجوز ورود خودرو و سرعت باید همراه باشد. برخی به موفقیت رسیده اند و برخی هنوز موفق نشده اند. ما 30000 کیلووات به شبکه اضافه کردیم. در حال انجام اقدامات دیگری برای رفع مشکل قطع برق هستیم.