جراحی لاغری (بای پس ، بالون و وازدفرن معده) چه عوارضی دارد؟


جراحی لاغری (بای پس ، بالون و وازدفرن معده) چه عوارضی دارد؟

جراحی کاهش وزن ممکن است برای افرادی که سعی در کاهش وزن دارند تصمیم درستی نباشد. روش بای پس معده یا آستین شکم را کوتاه می کند. فرد به دلیل گرفتگی معده به سرعت احساس سیری می کند و میل کمتری به غذا خوردن دارد. این روشها با کاهش جذب غذا کار می کنند. جراحی کاهش وزن روشی است که نباید بدون ملاحظات خاصی انجام شود ، بنابراین وقتی عمل جراحی انجام می شود ، فرد باید تصور دقیقی از آنچه قرار است رخ دهد ، مانند خطرات پیش رو داشته باشد. همچنین باید در نظر داشته باشید که فرد باید در درازمدت تغییراتی در شیوه زندگی و عادات غذایی خود پس از جراحی ایجاد کند. امروزه روشهای غیر جراحی و کم خطر برای دستیابی به اندام ایده آل بدون عوارض جانبی و محدودیت های کاهش وزن و لاغری جراحی وجود دارد.

کسانی که بیش از 100 پوند وزن دارند یا شاخص توده بدنی (BMI) آنها 40 یا بیشتر است ، و همچنین افرادی که در رژیم گرفتن ، ورزش و دارو یا سایر روش های غیر جراحی موفق هستند ، وزن خود را کاهش خواهند داد. با پزشک خود مشورت کنید تا ببینید آیا جراحی برای شما مناسب است یا خیر. با پزشک خود در مورد خطرات جراحی و تغییراتی که باید بعد از آن در رژیم غذایی و شیوه زندگی خود ایجاد کنید ، مشورت کنید. همه گزینه های موجود را با خود و پزشک خود بررسی نکنید.

انواع جراحی های لاغری برای کاهش وزن استفاده می شود


پزشک بهترین و م effectiveثرترین روش جراحی را بر اساس وزن و مشکلات جسمی بیمار انتخاب می کند. روشهای کاهش وزن عبارتند از:

جراحی حلقه شکم

جراحی حلقه شکم

در حال حاضر ، باندینگ معده یک روش معمول برای کاهش وزن است که طی آن حلقه ای در قسمت فوقانی شکم قرار می گیرد که شکم را به دو قسمت تقسیم می کند. وقتی فردی غذا می خورد ، این غذا از مری درست بالای حلقه وارد معده می شود. از آنجا که این قسمت از شکم کوچکتر از اندازه قبلی است ، فرد غذای کمتری می خورد و زودتر از قبل احساس سیری می کند. پس از خوردن غذا ، غذا به آرامی از قسمت فوقانی تا پایین حلقه وارد قسمت تحتانی معده می شود و به آرامی هضم می شود.

حلقه های معده طوری تنظیم شده اند که موقعیت خود را بعد از جراحی تنظیم کنند تا میزان غذایی که بیمار می تواند تغییر دهد تغییر کند. برای اعمال این تغییر ، حلقه شکم به یک درگاه مخصوص زیر پوست متصل شده و از طریق این درگاه تنظیم می شود. خطرات و مشکلات این نوع جراحی نیز وجود دارد. گاهی اوقات ممکن است حلقه شکمی لغزیده و دچار فرسایش شده و کارایی خود را از دست بدهد ، در این صورت باید تعویض شود.

جراحی بای پس شکم

جراحی بای پس شکم

در جراحی بای پس معده Rox-N-Y ، شکم به دو قسمت تقسیم می شود و یک کیسه کوچک (وصله) در قسمت فوقانی شکم ایجاد می کند. سپس قسمتی از قسمت فوقانی روده کوچک به این کیسه شکمی متصل می شود. وقتی شخصی چیزی می خورد ، غذا از قسمت اصلی معده و قسمت فوقانی روده کوچک عبور می کند. در قسمت فوقانی روده کوچک ، غذا به طور طبیعی هضم و جذب بدن می شود. بنابراین ، اگر این قسمت از روده بیوپسی شود ، کالری کمتری از غذای خورده شده جذب می شود. علاوه بر این ، با ایجاد چرک جدید کوچکتر از اندازه طبیعی معده ، مقدار غذایی که بیمار قادر به خوردن آن است و در نهایت میزان کالری جذب شده توسط فرد کاهش می یابد.

آستین معده

آستین معده

در طول آستین معده ، بیشتر شکم برداشته می شود و یک لایه کوچک شکم باقی می ماند که شبیه یک لوله باریک است. این لوله به قسمت فوقانی مری و ابتدای روده تحتانی متصل می شود. در این روش ، اندازه معده کوچکتر می شود و بیمار می تواند فقط مقدار کمی غذا بخورد و برای مدت طولانی بعد از غذا احساس سیری و سیری کند. آستین های معده از نظر میزان وزنی که فرد می تواند بعد از عمل جراحی از دست بدهد ، نسبت به سایر جراحی ها م lessثرتر نیست.

بالون داخل معده

بالون داخل معده

یک تلسکوپ ویژه به نام آندوسکوپ از طریق دهان و در نهایت به داخل شکم وارد مری می شود و بالن سیلیکونی را در شکم بیمار قرار می دهد. بادکنک پر از مایع است و در شکم قرار می گیرد. با بالن در شکم ، بیمار به سرعت احساس سیری می کند و بنابراین کمتر غذا می خورد. استفاده از این روش فقط در کوتاه مدت جواب می دهد زیرا بالون باید بعد از حداکثر ماه ها از شکم خارج شود.

انحراف بیوپانکراس

انحراف بیوپانکراس

در طول این عمل ، بیشتر شکم برداشته می شود و تنها یک کیسه کوچک معده باقی می ماند. سپس وصله به انتهای روده کوچک متصل می شود.در این روش ، بیشتر روده کوچک دور زده و از دستگاه گوارش خارج می شود. در همان زمان ، مجاری صفراوی و مجاری لوزالمعده (معمولاً تخلیه صفرا و آنزیم های لوزالمعده در قسمت فوقانی روده کوچک برای هضم) در قسمت تحتانی روده کوچک قرار می گیرد. یکی از معایب این روش این است که این روش جراحی می تواند باعث تورم و بوی نامطبوع مدفوع شود. انحراف بیلیوپانکراس باید توسط یک جراح پیچیده و یک جراح با تجربه انجام شود.

محدودیت های تغذیه ای بیمار پس از این عمل چیست؟


رعایت دستورات پزشک برای غذا خوردن و ورزش بسیار مهم است. بعد از جراحی ، برای کاهش وزن ، بیمار باید عادات غذایی خود را تغییر داده و غذای کمتری قبل از عمل بخورد. در هفته اول پس از عمل به بیمار دستورالعمل های دقیق درباره آنچه باید بخورد داده می شود. در ابتدا ، رژیم غذایی ممکن است شامل آب میوه های طبیعی ، چای ، قهوه و سوپ های نرم باشد. به تدریج ، بیمار می تواند غذاهای نرم مانند تخم مرغ آب پز ، ماکارونی ، ماست و … و در نهایت غذاهای سفت بخورد. رعایت رژیم غذایی سالم و متعادل بسیار مهم است.

از آنجا که بیمار قادر به جذب برخی ویتامین ها و مواد معدنی پس از عمل جراحی نیست ، باید تا آخر عمر تحت نظر پزشک برخی مکمل ها را مصرف کند. آزمایش خون میزان آهن ، کلسیم ، مس ، روی ، ویتامین D و ویتامین B12 را اندازه گیری می کند و پزشک بر اساس نتایج آزمایش میزان مکمل بیمار را تعیین می کند. برای برخی از افراد ایجاد تغییرات لازم در شیوه زندگی و عادات غذایی بعد از جراحی بسیار مشکل است.

خطر جراحی برای کاهش وزن


هیچ جراحی ایمن نیست و کاهش وزن نیز از این قاعده مستثنی نیست. به ندرت ممکن است برخی از افراد در حین عمل جراحی فوت کنند. احتمال عوارض بعد از عمل نیز وجود دارد که خطر آن با توجه به سن ، جنسیت و شاخص توده بدنی متفاوت است. همچنین ، در برخی موارد ، جراحی ممکن است به کاهش وزن فرد کمک نکند.

خطرات متداول زیادی در هر نوع عمل کاهش وزن وجود دارد. این یک عامل خطر است زیرا بیمار باید تحت بیهوشی عمومی باشد و اگر بیمار چاق باشد این خطر بیشتر است. علاوه بر این ، پس از عمل جراحی ، احتمال لخته شدن خون در ریه ها (آمبولی ریه) یا وریدها (ترومبوز وریدهای عمقی) اندک است و پزشک شما اغلب داروهایی را برای از بین بردن این خطر تجویز می کند. در برخی از افراد ، کاهش وزن ممکن است بعد از عمل رخ دهد. این عفونت می تواند در حین عمل جراحی و در محل زخم بر روی ریه ها یا پوست بعد از عمل رخ دهد.

اگر بیمار بعد از عمل وزن زیادی از دست بدهد ، مقدار زیادی پوست اضافی باقی می ماند که به هیچ وجه جنبه جذابی ندارد و لباس ها به خوبی برای فرد مناسب نیست. برای حل این مشکل می توان جراحی دیگری انجام داد که همیشه در دسترس نیست. قبل از عمل با پزشک خود در این مورد صحبت کنید.

بسته به نوع جراحی ، فرد ممکن است خطرات یا عوارض دیگری نیز داشته باشد.

روشهای جایگزین کاهش وزن چیست؟


از آنجا که جراحی لاغری عوارض جانبی و محدودیت های زیادی برای بیمار به همراه خواهد داشت ، بسیاری از پزشکان روش های لاغری بدون جراحی را توصیه می کنند. مانند روشهای کم خطرتر و ایمن تر لیپوماتیک، کرایولیپولیز، RF، نقل قول و لیپولیز که نتایج فوری و ماندگاری را به همراه خواهد داشت.

“کپی فقط با ذکر منبع و پیوند مجاز است.”

دیدگاهتان را بنویسید