جزئیات نهایی توافق برجام/ وزیر سابق آمریکا خروج از توافق هسته ای را غیر منطقی خواند


به گزارش تجارت نیوز، آخرین خبر از مذاکرات احیا می آید توافق را بخوانید

به گزارش ایرنا، مونیز، وزیر سابق انرژی آمریکا در برنامه «جی پی اس» شبکه تلویزیونی سی ان ان با اشاره به مقاله جان کربی; هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید گفت: آمریکا به احیای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) با ایران نزدیکتر شده است.

وی در ادامه این گفت و گو گفت: به دلیل تصمیم نابخردانه رئیس جمهور ترامپ که منجر به خروج آمریکا از توافق هسته ای در سال 2018 شد، پنج سال ارزشمند را از دست دادیم، همچنان معتقدم بهتر است به این توافق برگردیم.

حداکثر فشار یک اقدام بی اثر است

مونیز افزود: در این میان باید بگویم که به اصطلاح فشار حداکثری ترامپ علیه ایران با خروج از برجام در سال ۲۰۱۸ هیچ «تأثیر مادی» بر برتری منطقه‌ای ایران نخواهد داشت. در واقع، به نظر من به راحتی می توان استدلال کرد که تنش در منطقه نه تنها متوقف نشده، بلکه در حال تشدید است، زیرا منابع مالی آنقدرها متغیر کلیدی در توانایی آنها (ایران) برای برتری در منطقه نیست.

این عضو سابق تیم مذاکره کننده هسته ای آمریکا در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما با اشاره به اقدام نابخردانه دولت قبلی آمریکا در خروج از برجام، افزود: امروز پیامد بد دیگری از تصمیم آمریکا در سال 2018 به عقب نشینی از برجام این است که ایران بیشتر به روسیه و چین رفته ایم.

لاپید: خطرات برجام افزایش یافته است

نخست وزیر رژیم صهیونیستی گفت: ارتش اسرائیل و موساد به ما دستور دادند که برای هر سناریویی آماده شویم.

به گزارش ایسنا، یایر لاپید، نخست وزیر اسرائیل در صفحه توئیتر خود از برگزاری نشست خبری درباره توافق هسته ای ایران خبر داد و نوشت: این توافق، توافق بدی است. وقتی در سال 2015 امضا شد، معامله خوبی هم نبود. در حال حاضر، خطرات بیشتر است. این قرارداد به تاریخ پایان خود نزدیکتر است و ایران از نظر فناوری در جایگاه متفاوتی قرار دارد.

لاپید ادامه داد: دستور ما از روز اول این است که با تمام قوا با این توافق مبارزه کنیم، اما به رابطه راهبردی خود با آمریکا آسیبی وارد نکنیم و توجه آنها به بحث ها و بحث های ما خدشه ای وارد نشود.[در این باره] قبل از.

نخست وزیر رژیم صهیونیستی همچنین نوشت: ما نباید به وضعیت خود در سال 2015 برگردیم، همچنان برای سخنرانی نتانیاهو در کنگره آمریکا با آسیب هایی مواجه هستیم که در نتیجه دولت آمریکا گفتگو با ما را متوقف کرد و اجازه نداد. اسرائیل پیشنهادات اصلاحی را برای توافق ارائه کند.

وی گفت: ارتش اسرائیل و موساد به ما دستور دادند که برای هر سناریویی آماده شویم. ما آماده ایم تا برای حفظ امنیت اسرائیل اقدام کنیم. آمریکایی ها این را درک می کنند، جهان این را می فهمد و جامعه اسرائیل باید این را بداند.

این ادعاهای لاپید در بحبوحه تلاش طرف های مذاکره کننده در وین برای احیای توافق هسته ای و تحولات جدید در این زمینه مطرح شد.

ایالات متحده و ایران اخیراً در مورد پاسخ یکدیگر به متن پیشنهادی اتحادیه اروپا برای احیای توافق هسته ای که به گفته جوزپ بورل، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ کننده مذاکرات وین، این متن را بررسی کرده اند. متن پیش نویس نهایی و پیشنهاد نهایی برای دستیابی به توافق بر سر احیای توافق هسته ای.

اخیراً این تحولات مقامات ارشد رژیم صهیونیستی را نسبت به اجرای احتمالی توافق نامه واکنش نشان داده و نگران کرده است.

همچنین پایگاه خبری سدی البلد با استناد به اظهارات چند منبع رسانه ای در گزارشی نوشت که مذاکرات هسته ای ایران و قدرت های بزرگ در مراحل پایانی خود قرار دارد و رژیم صهیونیستی در تلاش است تا واشنگتن را متقاعد به تغییر کند. آی تی. موقعیت های پرونده توافق

هنوز تفاوت هایی وجود دارد

کاخ سفید می گوید به دلیل تمایل تهران به کنار گذاشتن برخی از خواسته هایش، به توافق نزدیک تر شده ایم.

سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا گفت: به دلیل تمایل تهران به چشم پوشی از برخی خواسته هایش، ایران و آمریکا نسبت به دو هفته پیش به توافق هسته ای نزدیکتر شده اند.

به گزارش انتخاب، کربی روز یکشنبه در مصاحبه با CNN گفت که اختلافاتی وجود دارد و اتحادیه اروپا و ایران در حال بررسی واکنش آمریکا هستند.

ایالات متحده هفته گذشته پس از دریافت و مطالعه پاسخ ایران به پیشنهاد اتحادیه اروپا برای احیای مجدد توافق، پاسخ در این اتحادیه نهفته است. به گفته بورل، ایالات متحده به تلاش برای دستیابی به توافق ادامه خواهد داد و به دنبال نتیجه گیری مذاکرات است.

هدف از مذاکرات برجام رفع اتهامات و لغو دائم تحریم ها است

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: از هدف مذاکرات توافق این لغو همیشگی تحریم هاست تا مردم ایران از شرایط اقتصادی منتفع شوند.

محمد اسلامی صبح امروز در بدو ورود به استان لرستان در جمع خبرنگاران اظهار داشت: اساس مذاکرات برجام، انحراف از اتهامات و بهانه گیری از دشمن است که همواره اخبار و مدارک ادعایی را علیه کشور قرار می دهد.

به گزارش فارس، وی افزود: تحریم هایی که به همین بهانه با مذاکره اعمال شد توافق باید لغو می شد.

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: اکنون هدف مذاکرات لغو دائمی تحریم ها است تا مردم ایران از شرایط اقتصادی منتفع شوند.