جنگ اراده، از برجام تا شورای حکام – قدس آنلاین | ایستگاه خبریبر اساس برخی شنیده ها در این مرحله از مذاکرات شورای حکام ممکن است شاهد صدور قطعنامه ای علیه جمهوری اسلامی ایران به بهانه مسائل هسته ای باشیم. به گفته اولیانوف، پرونده قطعنامه علیه ایران صبح چهارشنبه بررسی خواهد شد.

به دوران قطعنامه ها برگشته اید؟
قطعنامه پیشنهادی قدرت های غربی در صورت تصویب اولین قطعنامه ای خواهد بود که طی دو سال اخیر علیه مردم ایران تصویب شده است. پیش از این دیدار، جمهوری اسلامی ایران نسبت به «هر گونه اقدام سیاسی» از سوی آمریکا و تروئیکای اروپایی هشدار داده بود. امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان روز جمعه در گفت وگویی به جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هشدار داد: هرگونه اقدام سیاسی آژانس با پاسخ «متناسب، مؤثر و فوری» جمهوری اسلامی ایران مواجه خواهد شد.

آیا گروسی هنوز بی طرف است؟
مدیرکل آژانس انرژی اتمی که چند روز پیش به سرزمین‌های اشغالی سفر کرده بود، روز گذشته در حاشیه نشست شورای حکام، فهرست سیاه را منفجر کرد و تاکید کرد که توصیف ایران از مواد هسته‌ای کشف‌شده یکی از سه مورد فاش نشده است. مناطق نیست. از نظر فنی معتبر است او گفت: “راه دیگری نمی بینم، زیرا باید به کار خود ادامه دهیم تا همه چیز روشن شود.” حسین اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی با اشاره به سفر گروسی به اسرائیل، گفت: مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به دلیل گزارش‌های اطلاعاتی دشمنانمان درباره آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، قصد جدی قانع‌کننده توصیف کردن پاسخ‌های ما ندارد. و بالاتر از آنها در اسرائیل نقل شده است.

روسیه: لیسود، چین: Gikondena namo
در این میان، واکنش مقامات چین و روسیه به قطعنامه علیه ایران نیز قابل تامل است. دو کشوری که به طور کلی هسته ای شدن ایران را مطلوب هژمونی خود نمی دانند. میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در وین، پیش بینی کرد که آژانس بین المللی انرژی اتمی با مذاکرات دشواری روبرو خواهد شد. وی هشدار داد که قطعنامه پیشنهادی آمریکا و سه کشور اروپایی تاثیر مثبتی بر روابط بین آژانس و ایران نخواهد داشت. اولیانوف گفت: «اگر اتحادیه اروپا می‌خواهد به توافق برسد، باید تلاش‌های دیپلماتیک بیشتری انجام دهد (به جای تصویب قطعنامه).
ژائو لیجیان سخنگوی وزارت امور خارجه چین نیز روز پنجشنبه در واکنش به تلاش‌های غرب برای تصویب قطعنامه تاکید کرد: تقابل‌های شورای حکام آژانس تنها باعث تضعیف همکاری‌های ایران و آژانس شده و مسیر مذاکرات هسته‌ای را با مشکل مواجه کرده است.

هدف غرب خروج ایران از وین بود
در همین حال یک کارشناس فعالیت های بین المللی با تحلیل نگرش غرب علیه ایران، اقدام آژانس بین المللی انرژی اتمی علیه کشورمان را در چارچوب جنگ اراده ایران و آمریکا توصیف کرد و گفت: جنگ اراده ها و مذاکرات وارد وین شد. ” به گزارش مهر، سیدمصطفی خوشچشم اظهار داشت: در واقع قطعنامه آژانس مسیری را که نشان داده است طی نمی کند؛ زیرا ارجاع شورای امنیت در نهایت می تواند توسط چین و روسیه وتو شود و اقدامی نشود و صرفا نمایشی برای افزایش باشد. فشار بر ایران.»

افزایش هزینه اسناد آژانس
پیش از این صادق کوشکی، کارشناس مسائل بین الملل در گفت و گو با قدس گفت: این اقدامات تاثیر چندانی بر وضعیت کنونی ایران اسلامی ندارد، اما مهم این است که قبل از هر چیز باید عاقلانه از سوء استفاده از نمایندگی جلوگیری کنیم. امتیازات.” از آنها امتیاز بگیرید. ثانیاً باید با پیگیری های منظم و رایزنی های منظم، از مستندسازی کشور ایران توسط غرب و آمریکا در چشم جامعه جهانی جلوگیری کنیم.

خبرنگار: حسین محمدی اصل