جیمز وب از 68 گیگابایت حافظه برای ذخیره اطلاعات استفاده می کند


تلسکوپ جیمز وب که با ارسال تصاویر خیره کننده همه را شگفت زده کرد، تنها از یک حافظه کوچک ۶۸ گیگابایتی برای ذخیره اطلاعات خود استفاده می کند. بنابراین این حافظه فقط می تواند تصاویر یک روز را ذخیره کند.

به گزارش سرویس فناوری و فناوری تکنا، به نظر می رسد استفاده از این حافظه نسبتا کم برای چنین فناوری مناسب نیست. اما ناسا دلایل دیگری برای استفاده از این حافظه ارائه می کند.

تلسکوپ جیمز وب می تواند داده های دریافتی خود را با سرعت 25 مگابایت بر ثانیه ارسال کند. همچنین این سرعت انتقال داده باعث می شود که تمامی اطلاعات تنها در حدود 4 ساعت و نیم به زمین ارسال شود. به گفته کارل هانسن، مهندس سیستم های پرواز در موسسه علمی تلسکوپ فضایی، جیمز وب می تواند روزانه حدود 28.6 گیگابایت داده علمی را طی دو دوره تماس 4 ساعته ارسال کند. به همین دلیل فضای ذخیره سازی کافی برای یک روز وجود دارد و نیازی به قرار دادن آن در خود تلسکوپ نیست.

علاوه بر این، جیمز وب می تواند منابع شبکه فضایی از راه دور را که شامل سه آنتن در مادرید، بارستو و کانبرا است، با کاوشگرهایی مانند پارکر، وویجر و مریخ نوردهای دیگر به اشتراک بگذارد. از سوی دیگر، الکس هانتر از موسسه علمی تلسکوپ فضایی درباره آینده جیمز وب و حافظه آن می گوید: احتمالا با وجود برخی نیروهای طبیعی مانند تشعشعات و تخریب در اعماق فضا، حافظه تلسکوپ به حدود 60 گیگابایت خواهد رسید. پایان ماموریت 10 ساله این تلسکوپ.

برای مشاهده اخبار بیشتر به صفحه اخبار نجوم و هوافضا مراجعه کنید.