حمایت ایران از توافق آتش بس با یمن – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر، مجید تخت روانیسفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد در نشست روز سه‌شنبه به وقت محلی شورای امنیت درباره حمایت از کودکان در درگیری‌های مسلحانه گفت: حقوق بین‌الملل بشردوستانه طرف‌های درگیری‌های مسلحانه را ملزم می‌کند تا اقدامات لازم را برای حمایت از غیرنظامیان به‌ویژه کودکان انجام دهند. .در جریان درگیری مسلحانه با این حال، کودکان اغلب در معرض بسیاری از تخلفات جدی هستند.

این دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران افزود: در این میان، کودکان پناهنده، آواره داخلی یا بدون تابعیت در نتیجه درگیری‌ها، بیشتر متحمل چنین تخلفات جدی و سایر سوء استفاده‌ها می‌شوند. گرفتنخشونت جنسی، قاچاق، و بازداشت در جریان درگیری های مسلحانه.

تخت خواب روانی وی با اشاره به گزارش جدید دبیرکل درباره وضعیت کودکان در مخاصمات مسلحانه، گفت: طبق گزارش اخیر دبیرکل، کودکان تا سال 2021 همچنان با بسیاری از موارد نقض جدی روبرو خواهند شد. که شامل کشتن و مثله کردن کودکان است، گرفتن و کودک آزاری برای مقاصد نظامی و همچنین محرومیت از دسترسی بشردوستانه.

وی همچنین به وضعیت نقض حقوق کودک در منطقه از جمله افغانستان، یمن و فلسطین اشاره کرد و گفت: در افغانستان، سازمان ملل متحد در سال 2021 2577 مورد نقض جدی 2430 کودک شامل قتل و معلولیت، خشونت جنسی را گزارش خواهد کرد. . , آدم ربایی, عضو گرفتنشهادت به حملات به مدارس، به ویژه مدارس دخترانه، و ارعاب پرسنل آنها.

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد گفت: طالبان باید به همه کودکان از جمله دختران اجازه دهند به مدرسه بروند. ایران همسایه افغانستان و میزبان میلیون ها نفر است به دنبال پناهندگی افغان، از جمله کودکان، خدمات اولیه و اولیه مانند آموزش و بهداشت را برای کودکان افغان مقیم ایران ارائه می دهد.

تخت خواب روانی وی در مورد یمن گفت: سازمان ملل تا سال 2021، 2748 مورد تخلف جدی را علیه 800 کودک در یمن ثبت خواهد کرد که شامل بسیاری از کودکان کشته شده و معلول می شود.

وی تاکید کرد: ایران از توافق آتش بس با یمن برای پایان دادن به رنج مردم از جمله کودکان حمایت می کند.

دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد به جنایات رژیم صهیونیستی علیه کودکان فلسطینی اشاره کرد و گفت: رژیم اسرائیل به اقدامات سیستماتیک خود ادامه می دهد. بیشترین و آشکارترین نقض حقوق کودکان در خاورمیانه ادامه دارد. در سال 2021، سازمان ملل متحد 2934 مورد تخلف جدی را علیه 1208 کودک فلسطینی در فلسطین اشغالی و نوار غزه ثبت کرد.

تخت خواب روانی وی افزود: بر اساس گزارش سازمان ملل، رژیم اسرائیل در سال 2021، 86 کودک فلسطینی را به قتل رساند و 637 کودک فلسطینی را زندانی کرد که 85 نفر از آنها توسط عوامل رژیم صهیونیستی در زندان ها شکنجه و مورد تجاوز قضایی قرار گرفتند. خشونت فیزیکی.

وی گفت: علاوه بر این سازمان ملل 22 حمله به مدارس توسط رژیم اسرائیل را تایید کرده است. این جنایات مصداق بارز جنایات جنگی و جنایت علیه بشریت هستند و عاملان این جنایات فجیع باید به دست عدالت سپرده شوند.

نماینده ایران در سازمان ملل متحد تاکید کرد که پایان دادن به درگیری‌های جاری، جلوگیری از تکرار آنها و اطمینان از انطباق کامل و مؤثر طرف‌های درگیر با حقوق بین‌الملل بشردوستانه برای حمایت از کودکان در معرض مبارزه با اسلحه ضروری است.

تخت خواب روانی وی ادامه می دهد: علاوه بر این، باید به ریشه های درگیری ها رسیدگی شود. کودکان چندین بار در درگیری ها به خدمت گرفته شدند را حمایت مالی از خانواده های خود و مشکلاتی مانند فقر، عدم دسترسی به آموزش با کیفیت و فرصت های شغلی و همچنین تحریم های یکجانبه غیرقانونی و محاصره اقتصادی همچنان نقش مهمی در انجام چنین تخلفات جدی ایفا می کند.

وی از دبیرکل خواست تا بررسی علل اصلی درگیری ها را با تمرکز بر اثرات مخرب تحریم های یکجانبه بر حمایت از کودکان در چنین شرایطی ارائه دهد.