حملات سایبری ناشناس به بسیاری از سایت های دولتی


گروهی از هکرهای بین المللی به نام Anonymousناشناس) نیمه شب سی ام شهریور با انتشار پیامی تهدیدآمیز خطاب به دولت ایران، تصویری از حمله به سایت رسمی دولت منتشر کرد که نشان می دهد این سایت غیرقابل دسترس است. این گروه هکری حمله خود را با نام رمز مهسا امینی انجام دادند.

به گزارش سرویس فناوری و فناوری خبری تکنا، گروه هکرهای ناشناس بیش از دو دهه است که فعالیت دارد و به عنوان یکی از معروف ترین گروه های هکری شناخته می شود. این گروه پیش از این در جریان جنگ روسیه و اوکراین خبرساز شده بود.

این گروه در حساب کاربری خود در توییتر که حدود 8 میلیون دنبال کننده دارد، اعلام کرد که جنگ سایبری را علیه روسیه و پوتین آغاز کرده است. پس از چندین ماه از اعلام این خبر، بسیاری از وب سایت های دولت یا شرکای دولتی روسیه مورد حمله گسترده هکرها قرار گرفتند.

گروه هکرهای Anonymous در نیمه شب 30 سپتامبر پیام تهدید آمیز خود را علیه دولت ایران منتشر کرد. این گروه در پیام خود مدعی هک سایت رسمی دولت ایران شده و سپس با انتشار ویدئویی صحت این ادعا را تایید کرد. همچنین این گروه اعلام کرد که با رمز مهسا امینی اقدام به اظهارنظر علیه ایران کرده است. اهداف بعدی درگاه ملی دولت هوشمند صداو سیما و بانک مرکزی ایران است. اما این گروه هکر کیست و اعضای آن چه کسانی هستند؟

گروه هکرهای ناشناس در سال 2003 تشکیل شد. روش تشکیل آن جمع شدن در اتاق های گفتگو در اینترنت بود و اولین حملات آنها بیشتر جنبه سرگرمی داشت. اما پس از مدتی فعالیت آنها به جنبه های اجتماعی و سیاسی نیز گسترش یافت. پس از آن عده ای تحت عنوان هکتیویست به این گروه پیوستند و حتی راهپیمایی جهانی کردند.

یکی از دلایلی که نمی توان آنها را رهگیری کرد استفاده از ماسک و غیرمتمرکز بودن آنهاست. این گروه پس از آغاز فعالیت خود در عرصه سیاسی، حملات خود را به عباراتی آغاز کردند که نه فراموش می کنیم، نه می بخشیم و نه منتظر ما هستیم. یکی از نظرات آنها مخالفت با محدودیت دسترسی به اینترنت است و در سال های گذشته با چنین روشی به وب سایت های دولتی یا خصوصی زیادی حمله کرده اند. همچنین می توان از حمله به کلیسای ساینتولوژی به عنوان یکی از اولین حملات پر سر و صدا آنها نام برد.

البته پس از این حمله، کلیسا نیز از این گروه شکایت کرد و آن را نقض حریم خصوصی دانست. او حتی سعی کرد در هنگام حمله به انجمن صرع آمریکا پوششی برای آنها بسازد، اما موفق نشد.

این گروه در کشورهای عربی نیز فعال است. در سال 2011، در جریان اعتراضات در تونس، وب سایت های دولتی هک شدند. حمله به سایت های دولتی مصر نیز از سوابق این گروه است. آنها در سال 2012 زمانی که وزارت دادگستری و FBI یک سایت آپلود و دانلود را به دلیل نقض حق چاپ دستگیر کردند، مورد حمله قرار گرفتند. همچنین این گروه صدها حساب کاربری داعش در توییتر را هک کرد. این اتفاق در سایت pay-pal نیز افتاد.

برخی از اعضای این گروه شناسایی و زندانی شدند و مدتی از این گروه هکری خبری نشد تا اینکه قانون جنجالی سقط جنین آمریکا توسط حزب جمهوری خواه مطرح شد. سایت های این حزب مورد حمله قرار گرفت و به این ترتیب به معترضان در اعتراض به این قانون پیوست. اخیراً پس از حمله روسیه به اوکراین، این گروه برای اولین بار در صفحه توئیتر با اعلام جنگ سایبری علیه روسیه حملات هکری را آغاز کرد.

جایی که مدعی شدند صدها وب سایت روسی و وب سایت های دولتی این کشور را مورد حمله قرار داده اند که حدود 450 مورد آن به شدت آسیب دیده است.

این گروه هکری حدود چهار روز پیش با انتشار ویدئویی از اعتراضات مردم ایران، پیامی را خطاب به ایران با رمز مهسا امینی منتشر کرد. در این پیام اعلام کردند که ما اینجا هستیم، با شما هستیم، منتظر ما باشید.. در ادامه دو تصویر از حمله به وب سایت اطلاع رسانی دولت ایران در صفحه قرار داده شده است. این سایت پس از یک ساعت وقفه دوباره فعال شد. حملات بعدی به درگاه ملی صدا و سیما و بانک مرکزی است. با توجه به پیشینه این گروه، ماموران امنیتی سایت های داخلی در آینده با مشکلات زیادی مواجه خواهند شد.