خاورمیانه دو برابر بیشتر از سایر مناطق در معرض تغییرات آب و هوایی قرار دارد


به گفته محققان، تاثیر تغییرات اقلیمی بر کشورهای خاورمیانه از جمله ایران بی سابقه و مضر است چرا که میانگین دما را 5 درجه افزایش می دهد. در صورت عدم اقدام فوری در زمینه این تغییرات، پیامدهای حوادث می تواند فاجعه بار باشد.

به گزارش سرویس فناوری و فناوری تکنا، اخیرا مطالعه ای توسط گروه شیمی موسسه ماکس پلانک و موسسه قبرس با هدف ارائه در کنفرانس تغییرات اقلیمی سازمان ملل در سال 2022 انجام شده است که نشان می دهد

تغییرات اقلیمی و گرمایش جهانی در مدیترانه شرقی و خاورمیانه دو برابر سریع‌تر از سایر زیستگاه‌ها نسبت به میانگین جهانی اتفاق می‌افتد. در این گزارش نام 17 کشور از جمله ایران، عراق، اردن، کویت، عمان، امارات متحده عربی، لبنان، فلسطین و قطر ذکر شده است. به گفته این محققان افزایش دمای هوا در آن مناطق زندگی مردم را مختل کرده و به دلیل کمبود باران دچار کمبود آب و غذا خواهند شد.

محققان می‌دانند که سرعت تولید گازهای گلخانه‌ای در این کشورها بسیار بیشتر از اتحادیه اروپا است که علاوه بر افزایش دما باعث بروز حوادث شدید آب و هوایی نیز می‌شود. در این تحقیق صحبت از آلودگی جو و تغییر کاربری اراضی و بیابان زایی و همچنین آتش سوزی جنگل ها برای برداشتن گام هایی در جهت کاهش سرعت تغییرات اقلیمی مورد بحث قرار گرفته است.

در این گزارش گفته شده است که با وجود پیامدهای فرامرزی آتی، نیاز به همکاری بیشتر کشورها با یکدیگر احساس می شود. بنابراین توافق پاریس باید از قبل مورد بررسی قرار گیرد. به گفته محققان با اقدامات سریع و مناسب می توان این افزایش دما را تا ۲ درجه کاهش داد.