خبرنگاران ممنوعه رادیو را شناسایی کنید


وزارت خزانه داری آمریکا روز چهارشنبه با صدور بیانیه ای اعلام کرد که علی رضوانی، آمنه السادات ذبیح پور، پیمان جبلی، احمد نوروزی، محسن برمهانی و یوسف پورانواری در فهرست تحریم های آمریکا قرار گرفته اند.

بر اساس این تحریم‌ها، تمامی دارایی‌های این افراد در ایالات متحده یا تحت کنترل افراد آمریکایی مسدود می‌شود و هرکسی که با این افراد معامله کند ممکن است مشمول تحریم‌های ثانویه در ایالات متحده شود.

رسانه‌های مرتبط با صداوسیما گفتند: خزانه‌داری آمریکا در بیانیه‌ای که لحن آن برگرفته از اطلاعات غلط رایج در فضای مجازی است، صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران را به «اعترافات اجباری» متهم کرد.

دولت آمریکا در سال 2013 صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران را در فهرست تحریم ها قرار داد. در آن اقدام، واشنگتن صداوسیما را به سانسور اطلاعات متهم کرد.

در بیانیه‌ای جدید در واشنگتن، ادعا شده است که صداوسیما اخیراً مصاحبه‌هایی را پخش کرده است که در آن مردم مجبور شده‌اند اعتراف کنند که بستگانشان نه در اعتراضات، بلکه به دلیل حوادث تصادفی و غیرمرتبط کشته شده‌اند. (منبع جام جم آنلاین)

اما این 6 نفر که در حال حاضر در لیست تحریم کشورهای غربی هستند چه کسانی هستند، در چه سمت هایی فعالیت می کنند و چه سابقه ای دارند؟

در بالای این فهرست نام «پیمان جبلی» قرار دارد. جبلی بیش از یک سال از ریاست سازمان صدا و سیما می گذرد و در این مدت روزهای پرتلاطم زیادی را به ویژه در عرصه نبرد با رسانه های غربی و فارسی زبان در سمت جدید خود تجربه کرد.

اما حضور در این فضا برای پیمان جبلی 56 ساله چیز جدیدی نیست. وی پیش از انتخاب به عنوان رئیس صدا و سیما در سمت معاونت رسانه ملی و همچنین مدیر شبکه پرس تی وی برای امکان فعالیت شبکه های برون مرزی در فضای مجازی و ماهواره ای با جنجال های زیادی روبرو بوده است. در آن زمان شبکه‌های خارج از کشور و وب‌سایت‌های آنها بارها با فیلتر و حذف ماهواره‌ها و فضای مجازی مواجه شدند و جبلی و دوستانش را مجبور کردند که از ارائه تلویزیون و صدای جمهوری اسلامی ایران به مردم جهان چشم‌پوشی کنند. .، یک راه حل جدید ایجاد کنید.

این بار اما جبلی در جایگاهی جدید و بالاتر هدف تحریم ها قرار گرفت. برخوردی از سوی آمریکا که هنوز با واکنش رئیس صداوسیما همراه نشده است.

با این حال پیمان جبلی چند روز پیش که خبر ممنوعیت پرس تی وی از سوی اتحادیه اروپا اعلام شد، به رسانه های کشورمان گفت: اگرچه رقبای بسیار قدرتمند پرس تی وی از حمایت زیادی برخوردار هستند و این شبکه رقابت می کند. در یک عرصه ناهموار اما در این شرایط نمی توانند از نظر امکانات اجازه حضور اندک پرس تی وی را بدهند.

رئیس صداوسیما تاکید کرد: شبکه های برون مرزی ایران قطعا از این شرایط عبور خواهند کرد زیرا تجربه و آمادگی لازم را دارند.

علاوه بر رئیس صداوسیما، نام دو معاون وی نیز در فهرست تحریم‌های خزانه‌داری آمریکا به چشم می‌خورد: محسن برمهانی، معاون سما و احمد نوروزی، معاون امور برون‌مرزی. این دو نفر پس از آمدن جبلی پا به عرصه رسانه ملی گذاشته اند و از مدیران جوان رادیو محسوب می شوند.

چند روز پس از انتصاب پیمان جبلی به ریاست سازمان صدا و سیما، نوروزی جایگزین وی شد و اولین معاونی بود که در دوره جدید مدیریت رسانه ملی حضور پیدا کرد.

نوروزی متولد سال 1366 است، زمانی که به عنوان قائم مقام جبلی انتخاب شد، تنها 34 سال داشت و در حال نگارش پایان نامه دکتری خود در رشته مدیریت رسانه در دانشگاه تهران بود. بیشتر فعالیت های نوروزی در صدا و سیما محدود به همین معاونت خارج از کشور و همکاری با جبلی است و بیشتر سابقه آنها از سال 1388 تا زمان انتخاب وی به سمت معاونت صدا و سیما است.

وی قبل از انتخاب برای این سمت به عنوان مشاور جبلی معاونت توسعه مرزهای صدا و سیما مشغول به کار بود. نوروزی از تیرماه 1397 به مدت یک سال معاون محتوایی شبکه پرس تی وی و از همان سال تا مرداد 1300 سرپرست واحد ارزیابی این شبکه بوده و همچنین سرپرستی وب سایت و فعالیت های چند رسانه ای پرس تی وی از بهمن 99 تا 1397 را بر عهده دارد. مهر 1400.

برمهانی اما یکی از آخرین نمایندگانی بود که به جامعه صدا و سیما پیوست. با گذشت حدود هشت ماه از انتصاب پیمان جبلی به عنوان رئیس سازمان صدا و سیما، معاونت صدا و سیما تغییر کرد و محسن برمهانی 43 ساله جایگزین حمید شاه آبادی 58 ساله شد.

رئیس صداوسیما همانطور که بر اساس روال قبلی توافق در جبلی انتظار می رفت بار دیگر از حضور یک جوان در انتخاب معاون خود بهره برد. محسن برمهانی متولد 1358 در نیشابور، فارغ التحصیل رشته فیلمسازی از دانشگاه صداوسیما و دارای مدرک کارشناسی ارشد تولید از همین دانشگاه است.

محسن برمهانی پیش از این تصمیم به عنوان مدیرکل صدا و سیما و رسانه بین المللی فعالیت می کرد و همانطور که در سوابق وی ذکر شد در سینمای مستند فعالیت می کرد و از شاگردان نادر طالب زاده به شمار می رفت.

تاکنون هیچ یک از این دو نایب رئیس صداوسیما نسبت به این مجازات واکنشی نشان نداده اند.

3 کارکنان صداوسیما چه کسانی هستند؟

علاوه بر سه مدیر ارشد صداوسیما، نام سه نفر دیگر از کارکنان این سازمان نیز در لیست تحریم شدگان به چشم می خورد: علی رضوانی، آمنه سادات ذبیح پور و یوسف پورانوری.

البته این اولین بار نیست که نام خبرنگاران رسانه ملی در فهرست مجازان کشورهای غربی قرار می گیرد. سال گذشته این روزها پارلمان انگلیس در اقدامی نام علی رضوانی گزارشگر بخش اخبار تلویزیون 20:30 را در فهرست تحریم های خود قرار داد. مردی که امروز هم نامش در تحریم های جدید به چشم می خورد.

در سال 2018 مستندی به نام «مظنونین همیشگی» در مورد فعالیت زندانیان محیط زیستی از جمله کاووس سید امامی از تلویزیون پخش شد که علی رضوانی با یک کارشناس مسائل امنیتی گفت و گو کرد. پخش گفتگوی جنجالی علی رضوانی با روح الله زم، مدیر کانال تلگرامی آمدیوز، قبل از کشته شدن وی، در آن زمان تاثیرات بسیاری داشت.

رضوانی ساخت قسمت های «خارج از چاله» و «بدون تعارف» ساعت 20:30 را بر عهده دارد و به نظر می رسد در حوزه اخبار ورزشی فعال باشد.

اما دو نفر جدید که نامشان از قبل در لیست تحریم شدگان است، برای رسانه ملی چه می کنند؟

با جستجوی نام «امنه سادات ذبیح پور» علاوه بر همکاری 20:30 و همان «بدون تعارف» به دو عنوان دیگر رسیدیم: سردبیری خبرگزاری گروه امنیتی صداوسیما و سردبیری برون مرزی. گروه نظارت بر رسانه فارسی زبان.

ذبیح پور سال گذشته با حکم حسن عابدینی، سرپرست خبرگزاری صداوسیما که اکنون یکی از نمایندگان پیمان جبلی است، با عنوان کامل به سمت «سردبیر خارجی.گروه نظارت بر رسانه فارسی زبان» منصوب شد. «امنه السادات ذبیح پور احمدی».

در این تصمیم «رصد مستمر محتوای رسانه‌های بیگانه، کشف فریب، افشای حرفه‌ای و البته هنرمندانه شیوه‌های مدیریتی ادراک آنها که یکی از بازوهای اصلی دیپلماتیک و امنیتی نظام حاکم در برابر انقلاب اسلامی است. “، به عنوان یکی از وظایف اصلی که بر عهده ذبیح پور گذاشته شده است. .

همچنین مهمترین ماموریت او تبدیل حرفه ای داده ها به محصولات خبری قابل استفاده در بولتن های خبری ویدئویی، رادیویی و نوشتاری است.

انتشار توئیت جنجالی اخیر وی با موضوع اعتصاب بازاریان کامیاران که در آن اعلام کرده بود ساعت هفت صبح از این بازار فیلم گرفته و بدون تایید آن را برای تلویزیون های خارجی پخش کرده است، در چند روز گذشته واکنش های بسیاری را به همراه داشت. .

اما آخرین نفر در این لیست شش نفره یوسف پورانوری است که کمتر نامش در رسانه ها منتشر می شود. پورانوری در برخی اخبار به عنوان یکی از معاونت های برون مرزی صداوسیما معرفی می شود اما خودش از عنوان تهیه کننده خبر در فضای مجازی استفاده می کند. خبرگزاری صدا و سیما از وی به همراه علی رضوانی و آمنه سادات ذبیح پور به عنوان «افراد مرتبط با صدا و سیما در جمهوری اسلامی ایران» نام برد.