خطر لخته شدن خون پس از کووید 19 همچنان بالاست – خبرگزاری مهر ایران و جهانبه گزارش خبرنگار مهر به نقل از سلامتی به گزارش دی نیوز، همانطور که در مطالعات قبلی مشاهده شد، کووید-19 با افزایش قابل توجهی خطر مشکلات مربوط به لخته شدن خون، از جمله حمله قلبی و سکته مغزی، در مقایسه با افرادی که هرگز کووید-19 نداشته اند، مرتبط است. اما یک مطالعه جدید نشان می دهد که خطر برخی مشکلات تا 49 هفته بعد همچنان بالا است.

بر اساس این مطالعه، خطر ترومبوز ریشه پیشگیری – لخته هایی که در رگ های خونی بزرگ ایجاد می شوند – در افراد مبتلا به کووید-19 تقریباً دو برابر بیشتر از افراد بدون آن شایع است.

این مطالعه شامل بررسی داده های جمع آوری شده از 48 میلیون نفر در انگلستان و ولز بود.

“جاناتان استرن“، نویسنده ارشد این مطالعه از دانشگاه بریستول انگلستان گفت: “یافته ها این پیام را تقویت می کند که برای افراد مبتلا به بیماری های قلبی عروقی، مصرف داروهای پیشگیرانه و مدیریت عوامل خطر مهم تر از قبل از همه گیری است.”

محققان دریافته اند که در هفته اول پس از ابتلا به کووید-19، خطر لخته شدن خون شریانی که می تواند جریان خون به قلب یا مغز را مسدود کند و باعث حمله قلبی یا سکته شود، افزایش می یابد. ایسکمیک این تقریباً 22 برابر بیشتر از افراد دیگر بدون کووید-19 است. این خطر در هفته دوم به طور قابل توجهی کاهش یافت و به کمتر از چهار برابر افزایش یافت.

استرن وی گفت: بین هفته های 27 تا 49، تقریباً 30 درصد افزایش خطر لخته شدن شریانی وجود دارد.