داستان مباهله به ما می آموزد که اولویت «اسلام» است نه خانواده و خویشاوندان


به گزارش خبرنگار گروه اندیشه و اندیشه خبرگزاری فارس ، ماجرای دیدار پیامبر اکرم با مسیحیان در نجران در 24 ذی الحجه سال نهم هجری قمری یکی از مهم ترین وقایع تاریخ اسلام است. که به وضوح مورد نظر قرآن کریم و نیز زندگی و تاریخ پیامبر به تفصیل است. داستانی که پس از گفتگوهای فراوان پیامبر خدا با مسیحیان نجران و هر یک از دو طرف با تأکید بر حقانیت خود، تصمیم به مبارزه با یکدیگر گرفتند.

شرح مختصری از رویداد

منظور از مباهله این است که دو نفر یا دو گروه یکدیگر را لعن کنند. پس هر که ستمکار باشد، حق تعالی او را خوار می کند و عذابش را به او می رساند. شرح واقعه به تفصیل در منابع اسلامی آمده و خلاصه آن این است که صبح روز مباهله حضرت رسول (ص) به منزل حضرت علی (علیه السلام) رفتند. دست امام حسن علیه السلام را گرفت و امام حسین علیه السلام را در آغوش گرفت و با حضرت علی علیه السلام و حضرت فاطمه علیها السلام برای مباهله از مدینه بیرون آمد. وقتی مسیحیان آنها را دیدند، ابوحرثه (از سران هیئت مسیحی) پرسید که این اصحاب او چه کسانی هستند؟ جواب شنید: آن که در مقابلش بود پسر عمویش و شوهر دخترش و محبوب ترین او بود. آن دو پسر، پسران اویند از دخترش. و آن زن فاطمه دخترش بود که محبوب ترین او بود.

پیامبر (ص) برای نماز زانو زد. سید و عقیب (دو تن از رهبران مسیحی نجران) پسران خود را برای عروسی بردند. ابوحارثه گفت: به خدا سوگند مانند پیامبرانی که برای مباهله نشستند و سپس بازگشتند، نشست. سید گفت: کجا می روی؟ گفت: اگر محمد راست نمی‌گفت، با عزیزانش نمی‌آمد و اگر ما را اذیت می‌کرد، تا پایان سال یک مسیحی روی زمین باقی نمی‌ماند.

سپس ابوحارثه نزد پیامبر آمد و گفت: ای ابوالقاسم! از بحث کردن با ما و ایجاد مصالحه در مورد چیزی که قدرت انجام آن را داریم دست بردارید. از این رو حضرت با آنان موافقت کرد که هر سال 2000 مار عطا کنند، قیمت هر قفس 40 درهم است و همچنین در صورت جنگ با یمن 30 اسلحه و 30 نیزه و 30 اسب به مسلمانان قرض دهند. ، و پیامبر (ص) ضامن بازگشت این ابزار خواهد بود. پس از نگارش پیمان صلح، بازگشتند.

آیه مباهله

آیه‌ای که درباره مباهله نازل شده در آیه ۶۱ آل‌عمران است که می‌خوانیم: «فَمَنْ حَاجَّکَ فِیهِ مِن بَعْدِ مَا جَاءَکَ مِنَ الْعِلْمِ فَقُلْ تَعَالَوْا نَدْعُ أَبْنَاءَنَا وَ أَبْنَاءَکُمْ وَ نِسَاءَنَا وَ نِسَاءَکُمْ وَ أَنفُسَنَا وَ أَنفُسَکُمْ ثُمَّ نَبْتَهِلْ فَنَجْعَل‌لَّعْنَتَ اللَّـهِ عَلَی الْکَاذِبِینَ. بنابراین، پس از ظهور علم [وحی] برای شما، همه چیز در مورد او است [حضرت عیسی(ع)] تو را به چالش بکش، به او بگو: بیا تا فرزندان ما و فرزندانت و زنان ما و زنان تو و جان ما و جان تو را صدا بزن. پس (به سوى خدا) بخوانيم تا لعنت خدا بر دروغگويان نرسد».

در تفاسیر شیعه و سنی آمده است که آیه اشاره به «انفسنا» حضرت امیر، «نسائنا» حضرت صدیقه طاهره و «ابنینه» حسنین دارد. ابن اثیر در «الکمال فی التاریخ» جلد 7، صفحه 359، شمس الدین ذهبی در «تاریخ الاسلام» جلد 2، صفحه 695، ابن کثیر دمشچی در «البدایة و النهایه» جلد 5. صفحه 52 و… نمونه هایی از علمای اهل سنت کسانی هستند که این واقعه تاریخی را با جزئیاتی که در آثارشان اتفاق افتاده نقل کرده اند.

اهل بیت، کانون وحدت در دفاع از اسلام

آنچه گفته می شود به عنوان یک رویداد تاریخی اهمیت ویژه ای دارد. اهمیت دیگر این داستان این است که ما شیعیان وقایع مباهله را برای اهل بیت پیامبر، امیرالمومنین، امام حسن و امام حسین علیهماالسلام، سه مورد از صفات می دانیم. امامان شیعه که هیچکس از آنها سهمی ندارد. اما اگر دیدگاه و دیدگاه خود را تغییر دهیم، می بینیم که اهل بیت در اینجا به عنوان شخصیت های مذهب خاصی به نام تشیع نیستند، بلکه به عنوان پیشوایان اسلام و خط شکنان آن برای حفظ کیان ظاهر می شوند. دین مقدس و جامعه تازه شکل گرفته اسلامی. .

نقل روایات مربوط به مباهله و تحول آن توسط علما و مورخان اهل سنت، که به نظر می رسد مانند شیعیان نسبت به اهل بیت(ع) دلبستگی ندارند، نشان می دهد که اهل بیت در اینجا در دفاع از اصل موضوع وحدت دارند. اسلام. در حقیقت نزول وحی شک کردند.

پیامبر خدا به جایگاه اهل بیت در این رویداد مهم تاریخی اشاره کردند. او آماده بود تا از دینی که به او سپرده شده بود دفاع کند و خود و عزیزانش را به میدان غزوه مباهله بکشاند تا به همگان ثابت کند که اولین فداییان دین خدا، خود پیامبر و در خاندان او بودند. درس اقامه و پیروی مباهله که از حضرت رسول می توان آموخت این است که هیچ چیز به اندازه «اسلام» مهم نیست و برای آن گاهی باید جان و اهل بیتش را فدا کرد. به عبارت دیگر، اهل بیت کانون این پدیده هستند که مسلمانان را به اصل پاسداری از اسلام و حفظ موجودیت آن فرا می خواند.

روز مباهله به عنوان یکی از مهمترین مظاهر صلاحیت اسلام و اهل بیت نه تنها مختص شیعیان بلکه متعلق به همه مسلمانان و به عبارتی اسلام است و مدار این پیروزی حول اولین سربازان می چرخد. در اسلام، یعنی پیامبر و آل او.

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید