دبیرکل اتحادیه عرب نسبت به خالی شدن پست ریاست جمهوری در لبنان هشدار دادبه گزارش قدس آنلاین، دبیرکل اتحادیه عرب در دیدار با نجیب میقاتی، نخست وزیر دولت لبنان در حاشیه سی و یکمین اجلاس سران اتحادیه عرب در الجزایر این سخنان را بیان کرد.
جمال رشدی، سخنگوی دبیرکل اتحادیه عرب در این بیانیه گفت: در این دیدار وضعیت لبنان از جمله تحولات سیاسی اخیر این کشور مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

در این بیانیه تاکید شده است که ادامه خلاء ریاست جمهوری که ممکن است برای مدت طولانی ادامه یابد، با توجه به چالش های موجود در این کشور، پیامدهای منفی در لبنان به همراه خواهد داشت.

لبنانی ها بیش از سه سال است که با بحران اقتصادی بی سابقه ای روبرو هستند، بحرانی که باعث سقوط آزاد لیر لبنان شده است. این در حالی است که این کشور با کمبود شدید سوخت و دارو و کاهش شدید قدرت خرید مردم مواجه است.
دبیرکل اتحادیه عرب بر اهمیت تلاش های دولت کنونی لبنان برای اجرای اصلاحات لازم تاکید کرد.

صندوق بین المللی پول از لبنان خواسته است بسته اصلاحاتی را اجرا کند که شامل کمک مالی به این موسسه مالی برای کاهش فروپاشی اقتصادی می شود.

وی از سیاستمداران لبنانی خواست که منافع ملی خود را در اولویت قرار دهند و برای پایان دادن به بن بست سیاسی و جلوگیری از خالی شدن پست ریاست جمهوری به توافق برسند.

در این بیانیه آمده است: میقاتی از نقش اتحادیه عرب قدردانی می کند که به گفته وی، لبنان را در مراحل مختلف و چالش های پیش روی آن همراهی می کند.

ریاست 6 ساله میشل عون در لبنان روز دوشنبه (9 نوامبر) به پایان رسید.

او که از طیف نزدیک به مقاومت 17 اسفند رئیس جمهور شد، در این سال ها به دلیل حمایت از مقاومت، شدیدترین فشارهای داخلی و بین المللی را متحمل شد، اما حاضر به توقف حمایت از مقاومت نشد.

پارلمان لبنان با وجود برگزاری 4 جلسه، موفق به انتخاب رئیس جمهور جدید نشد.

توافق همه گروه های لبنانی برای انتخاب رئیس جمهور جدید ضروری است و در هفته های اخیر برخی از کشورها مانند عربستان سعودی و آمریکا از محدود شدن اختلافات بین گروه های سیاسی برای مداخله در امور داخلی لبنان جلوگیری کرده اند.