درس های حیات بخش نهضت حسینی در عزاداری محرم تبیین و بیان شود – قدس آنلاین | ایستگاه خبریبه گزارش قدس آنلاین به نقل از آستان نیوز، حجت الاسلام والمسلمین احمد مروی در مراسم تشییع و مراسم تعویض روکش ضریح روشن و پرچم گنبد حرم مطهر رضوی و اهدای پرچم به هیئت های مذهبی که در شب جمعه (16 مرداد) و در آستانه آغاز ماه برگزار شد. محرم در بارگاه مطهر امام رضا (ع)، پیامبر اعظم اسلام (ص) برگزار می شود و معصومین (ع) صاحبان واقعی محرم و صفر را عزادار می دانند و اعلام می دارند: عظمت مجلس عزاداری اباعبدالله علیه السلام. حسین (ع) و اخلاق اسلامی اقتضا می کند که با اجازه صاحبان این عزا وارد عزاداری امام حسین (ع) شود.
وی در ادامه بر اهمیت تبیین عبرت عاشورا در اجرای مراسم عزاداری اباعبدالله(ع) تاکید کرد و تصریح کرد: گذشت زمان و فشارها و کینه توزی های دشمنان واقعا نتوانست از عظمت و شکوه آن بکاهد. عزاداری امام حسین (ع) و آثار و عظمت عاشورا برای مدت طولانی و دلها را تسخیر کرد که عزاداری اباعبدالله (ع) هر روز می درخشید و نام امام حسین (ع) بیش از همیشه می درخشد.
تولیت آستان قدس رضوی با بیان اینکه نور اباعبدالله الحسین علیه السلام خاموش شدنی نیست و اعلام کرد: حماسه عاشورا نزول عزت است و تمام حرکت امام حسین علیه السلام تا شهادت یک تحقق مفهوم عزت و درس عزت و شرافت؛ بنابراین در عزاداری باید مراقب بود که سخنان مغایر با آبروی حسینی به زبان نیاوریم، زیرا ممکن است چیزی خوانده یا گفته شود که به آبروی حسینی لطمه بزند.
وی با بیان اینکه باید روحیه شجاعت، فداکاری، ایثار، ایثار و ایستادگی در برابر ظالمان و سرافرازان را در تشییع و مرثیه خوانی دید، تصریح کرد: نهضت عاشورا عزتمند و رهایی بخش است و حیات اجتماعی می بخشد. عاشورا نقطه برجسته اسلام و ایمان واقعی است و امام حسین (ع) مظهر درخشان انسان با ایمان است، پس باید ایمان واقعی را در سوگ او ترسیم و تبیین کرد.
حجت الاسلام والمسلمین مروی با بیان اینکه تلاوت ها و تلاوت های محرم و صفر باید از کتب معتبر نقل شود، می گوید: هرگونه تلاوت و تلاوت ضعیف که منافی شأن و عظمت اباعبدالله علیه السلام باشد، نباید باشد. در مجالس امام استفاده می شود.حسین(ع) روایت کرده است; روضه ها و مرثیه ها باید از منابع و کتاب های معتبر و مستند باشد.
وی با اشاره به سابقه و تاکید بر معصومین(ع) در برپایی مجالس عزاداری امام حسین(ع)، تصریح کرد: نگاهی به سیره ائمه اطهار(ع) نشان می دهد که آن سروران همواره مصیبت های امام را به مردم گوشزد می کردند. حسین(ع) و دستور به هر نوع عزاداری برای آن حضرت داد که نشان از اهمیت فعالیت حسین در بقای اسلام دارد.
تولیت آستان قدس رضوی نیز در این مراسم با اشاره به بارش شدید باران که اخیراً باعث جاری شدن سیل در برخی نقاط کشور و جان باختن و جان باختن تعداد زیادی از هموطنان شد، گفت: یکی از هموطنان عزیزمان در حادثه ای ناگوار در سیل جان باخت. ” اینجانب در برخی نقاط کشور تسلیت عرض نموده و در جوار بارگاه قدس رضوی از خداوند منان برای این عزیزان رحمت واسعه و برای بازماندگان صبر و اجر مسالت دارم.