درگیری شدید مرزی بین نظامیان جمهوری آذربایجان و ارمنستان – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز؛ بر اساس اعلام وزارت دفاع جمهوری آذربایجان و ارمنستان، شامگاه دوشنبه چندین درگیری بین نیروهای دو طرف در مرز مشترک رخ داد.

گزارش ها حاکی از آن بود که توپخانه و هواپیماهای بدون سرنشین مکان هایی به نام جمهوری آذربایجان واردنیس، گوریس، سوتک و جرموک اشاره به شرق ارمنستان را.

وزارت دفاع جمهوری آذربایجان مدعی شد که نیروهای ارمنستان خرابکاری های گسترده ای انجام داده اند داشکسان، کلباجار و لاچین این کار را کرد را از جمله در جاهایی مین گذاشتند. تلفات و خسارات مادی به طرف آذربایجانی گزارش شده است که هنوز جزئیات دقیقی در دست نیست.

همچنین وزارت دفاع ارمنستان از شلیک توپخانه و پهپادهای ارتش آذربایجان به نیروهای ارمنستان در این مناطق خبر داد. گوریس، سوتک و جرموک آنها بسیار هدفمند هستند.

جمهوری آرتساخ قره باغ یک جمهوری خودمختار است که در سطح بین المللی به عنوان بخشی از آذربایجان شناخته شده است. در سال 2020 سرزمینی که این جمهوری در آن قرار دارد توسط آذربایجان اشغال شد بازگشت دوباره گرفته شده و روی زمین جمهوی آذربایجان پیوست.

این در حالی است که وزارت دفاع آذربایجان مدعی است که از آن زمان تاکنون شبه نظامیان ارمنی به طور مرتب مواضع آذربایجان را در منطقه لاچین تیراندازی کرده اند و اخیراً یک سرباز آذربایجانی نیز بر اثر این شلیک ها کشته شده است.

وزارت دفاع آذربایجان سپس اعلام کرد که عملیاتی به نام «انتقام» را علیه تعدادی از گروه‌های نیروهای ارمنی در منطقه انجام می‌دهد. این وزارتخانه همچنین اعتراف کرد که گروه‌های مسلح ارمنی سعی کردند یک تپه نزدیک را تصرف کنند و مواضع جنگی جدیدی در آنجا ایجاد کنند.

در پایان ماه مردادنیروهای آذربایجان وارد لاچین شدند و جایگزین نیروهای حافظ صلح روسیه مستقر در آن شدند. ورود نیروهای آذربایجانی به لاچین بر اساس توافق آتش بس سال گذشته در ارمنستان حاصل شد.

اتهامات ارمنستان و جمهوری آذربایجان علیه یکدیگر در حالی مطرح شد که «الهام علی افرئیس جمهور آذربایجان و نیکول پاشینیان» نخست وزیران ارمنستان نهم سپتامبر سال جاری در بروکسل با یکدیگر دیدار و گفتگو کردند.

این نشست توسط مدیریت می شودچالش میشل» رئیس شورای اروپا.

در این دیدار رئیس جمهوری آذربایجان و نخست وزیر ارمنستان در خصوص تحولات قره باغ کوهستانی و وضعیت قفقاز جنوبی گفتگو کردند.

این دیدار تنها یک روز پس از تماس تلفنی رئیس شورای اروپا با علی بود اف در خصوص عادی سازی روابط باکو و ایروان.

“نیکول پاشینیانچارلز میشل، نخست وزیر جمهوری ارمنستان، رئیس شورای اروپا و الهام علی اف» رئیس جمهور آذربایجان فردرین آنها در این ماه نشستی سه جانبه در بروکسل خواهند داشت.

در این دیدار نیکول پاشینیان در وضعیت آرتساخ وی به مسائل انسانی ناشی از اقدامات اخیر یگان های نظامی آذربایجان اشاره کرد.

موضوعات مربوط به اجرای بیانیه های سه جانبه 9 نوامبر 2020، 11 ژانویه 2021 و 26 نوامبر 2021 و همچنین توافقات حاصل شده در نشست سه جانبه 14 دسامبر در بروکسل مورد بحث و بررسی قرار گرفت.