در بخشنامه جدید 11 گروه از معلمان در رتبه بندی/جزئیات قرار نگرفتند


خبرگزاری فارس – اداره آموزش و پرورش: این روزها وزارت آموزش و پرورش با پرداخت رتبه معلمی از اجرایی شدن این قانون خبر داد.

احکام اعضای هیأت بازرسی اواخر خرداد ماه سال جاری توسط وزیر آموزش و پرورش صادر شد و احکام اعضای هیأت های بازرسی استان و روسای هیأت های بازرسی شهرستان، منطقه، و بخشداری از مدیرکل آموزش و پرورش استان صادر شد و احکام اعضای هیئت بازرسی شهرستان، منطقه و ناحیه توسط مدیر صادر می شود. رئیس آموزش و پرورش شهرستان، منطقه و ناحیه صادر کرد.

مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی نیز شرایط را برای فعالیت ارزیابان حرفه ای مهیا می کند. وزارت آموزش و پرورش همچنین سایت rtb.medu.ir را برای بارگذاری مدارک معلمان معرفی کرد.

عباس نجار رئیس مرکز برنامه ریزی و امور اداری منابع انسانی وزارت آموزش و پرورش در بخشنامه رتبه بندی معلمان در تاریخ 10 مرداد 1401 ابلاغ شد.

در این بخشنامه آمده است: خطاب به معاونت ها، سازمان ها، مراکز، دانشگاه ها، اداره کل و ادارات زیر مجموعه آموزش و پرورش اعلام کرد: بر اساس وعده انتخابات ریاست جمهوری و اعتقاد به توسعه کیفیت نظام آموزشی و توجه به وضعیت معیشتی معلمان عزیز، علیرغم نواقص لایحه رتبه بندی ارسالی دولت قبل به شورای اسلامی و کمبود اعتبارات لازم برای اجرای آن، دولت در حال تقویت لایحه رتبه بندی و بر اجرای آن اصرار داشت.

حائز اهمیت است که بند 5 ماده 3 سیاست های کلی ایجاد تغییرات در نظام آموزشی کشور که از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شده و یکی از ارکان سند اصلاح اساسی آموزش و پرورش در قالب نظام تربیت معلم و تامین آموزش و پرورش است. منابع انسانی (راهکار شماره 8.7، 10.2، 11.4، 11.7، 12.1) و جزء (2) بند «الف» ماده (63) قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی اسلام. جمهوری ایران در سال 1394 خوشبختانه با همکاری شورای اسلامی و شورای نگهبان قانون نظام رتبه‌بندی معلمان را در تاریخ 24 اسفند 1399 تصویب کرد و به تصویب مجلس شورای اسلامی و اجرائیه رسید. آیین نامه به شماره 59426.T59794H مورخ 12 تیر 1401 و اصلاحیه 81843.T60151H مورخ 15 مرداد 1401 به تصویب هیأت وزیران رسید.

مقتضی است مشمولان قانون نظام رتبه بندی معلمان طبق آیین نامه اجرایی آن برای شروع فرآیند رتبه بندی به آدرس اینترنتی rtb.medu.ir مراجعه کنند.

* سوالات خود را در مرکز نظارت و ارزیابی کیفیت آموزش مطرح کنید

مرکز برنامه ریزی و امور اداری منابع انسانی وزارت آموزش و پرورش اعلام کرد که استان ها سوالات خود را در خصوص رتبه بندی از مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی مطرح کنند.

در اطلاعیه مرکز برنامه ریزی منابع انسانی و امور اداری آموزش و پرورش مورخ 31 مرداد 1401 با موضوع سوالات رتبه بندی خطاب به ادارات کل آموزش و پرورش و آموزش و پرورش استان ها آمده است: در اجرای نظام قانون رتبه بندی، معلمان فراخوانده می شوند تا نحوه تکمیل فرم ها، بارگذاری اسناد و اظهارنامه ها را بیاموزند. در خصوص نظام رتبه بندی و حل سوالات احتمالی لطفا با مرکز نظارت و ارزشیابی کیفیت آموزشی در این خصوص هماهنگی فرمایید.

* کدام گروه از معلمان در رتبه بندی قرار نمی گیرند؟

کدام گروه از معلمان از اجرای قانون رتبه بندی معلمان مستثنی هستند.

1- افرادی که در نظام آموزشی رسمی و دولتی وظیفه خطیر آموزش و پرورش دانش آموزان را بر عهده ندارند مانند:

الف) کارکنان منصوب یا منتقل شده به سایر دستگاه های اجرایی (با یا بدون ادامه پست در سازمان)

ب) كاركنان منصوب در مدارس غيردولتي (به استثناي مديران و معاوناني كه معلم هستند و از آموزش و پرورش حقوق مي گيرند).

ج) افراد به دانشگاه های فرهنگیان و شهید رجایی منتقل شدند

2- نماینده شورای اسلامی

3- دانشجو معلمان

4- خدمات

5- فروشنده

6- صرفا اداری

7- ترک بدون پرداخت

8- بازنشستگان قبل از 31 شهریور 1400

همچنین نیروهای طرح مهر آفرین در رتبه بندی قرار نگرفته اند. این گروه در گزارشی جداگانه مورد بحث قرار خواهد گرفت.

* شکایت معلمان از روش رتبه بندی

سامانه رتبه بندی معلمان از 5 مرداد ماه فعال شد و اعلام شد معلمان واجد شرایط مدارک خود را آپلود کنند، اما معلمانی هستند که شکایت دارند.

یکی از معلمان گفت: چندین بار خوداظهاری را تکمیل کردم و اطلاعات را ثبت کردم اما سیستم خطای عملیاتی داد و ذخیره نشد.

وی افزود: از سوی دیگر اسناد زیادی برای بارگذاری در نظر گرفته شده است که جمع آوری این اسناد و بارگذاری آنها زمان زیادی می برد.

معلم دیگری به خبرنگار فارس گفت: باید به تدریس معلم و نحوه تدریس شاگردانش در رتبه بندی معلمان امتیاز دهند. معلم چقدر در مطالبی که تدریس می کند به روز است و در تدریس چقدر خلاق و مبتکر است.

وی ادامه داد: انتظار از معلم برای نوشتن کتاب یعنی چه؟ اگر معلمی دوست دارد بنویسد، یک چیز است، اما چه چیزی باعث می شود معلمان کتاب بنویسند؟

آقای. هاشمی یکی از معلمان پیشکسوت تهران نیز به خبرنگار فارس گفت: ما معلمان فعالیت های زیادی انجام می دهیم اما تاکنون فکر نمی کنیم که مدارک آنها را حفظ کنیم. اینها همه مشکلات است.

وی ادامه داد: از طرفی افراد زیادی را تربیت کرده ایم و در این سال ها به مقام های بالایی رسیده اند، این آموزش و این اتفاق در کجای رتبه بندی دیده می شود؟

* رتبه بندی معلمان چگونه محاسبه می شود؟

چند روز پیش در سی و ششمین نشست مدیران و روسای آموزش و پرورش سراسر کشور، علیرضا منادی، رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس: مبلغی که بابت حساب رتبه بندی معلمان واریز شده است و خستگی از کار افتاده است. یک سال و نیم گذشت

وی ادامه داد: 8500 میلیارد تومان برای پرداخت حساب هزینه شد و شاهد اجرای رتبه بندی معلمان بودیم که مرز جدیدی در آموزش و پرورش است.

اما رتبه منحصر به فرد چگونه محاسبه می شود؟

این فوق العاده فقط به افرادی تعلق می گیرد که از 1 مهر 1400 تا 31 مرداد 1401 کار می کنند و حقوق می گیرند. افرادی که در این مدت بازنشسته می شوند یا بدون حقوق مرخصی می گیرند مشمول این سوپر می شوند.

سوپر بر اساس روز کار در هر ماه به طور جداگانه محاسبه می شود، یعنی اگر فردی از ابتدای طرح مشغول به کار باشد، 11 ماه امتیاز فوق العاده برای او محاسبه می شود.

بر اساس آیین نامه رتبه بندی معلمان، این پاداش به میزان 45 درصد اقلام واجد شرایط (حقوق کار، حقوق کارمند و پاداش کار) محاسبه و معادل 50 درصد بدون کسر قانونی به واجدین شرایط در حساب واریز می شود. برای هر ماه

* نوری: نباید گفت که رتبه داده می شود

یوسف نوری وزیر آموزش و پرورش در پایان سی و ششمین گردهمایی مدیران و روسای آموزش و پرورش سراسر کشور خطاب به مدیران آموزش و پرورش تاکید کرد که با دقت و بدون عجله به معلمان امتیاز دهند.

وزیر آموزش و پرورش گفت: صلاحیت رتبه جدی است و نباید گفت که فقط رتبه داده می شود. عجله نکن همچنین باید رتبه هر فرد به او داده شود و حتی به یک نفر هم بی انصافی نکنیم.

به گزارش فارس، وزارت آموزش و پرورش هنوز اعلام نکرده است که چند معلم از زمان اجرای نظام رتبه بندی معلمان مدارک خود را بارگذاری کرده اند و این روند تا چه زمانی ادامه دارد.

باید منتظر ماند و دید که روند اجرای رتبه بندی معلمان چگونه محقق می شود.

انتهای پیام/