در مذاکرات برجام، دست ایران باید روی ماشه باشد


به گزارش تجارت نیوز، در خبر توافق دیروز لارنس نورمن، خبرنگار وال استریت ژورنال گفت: ایران در پاسخ به آمریکایی ها خواستار رفع ابهامات رفع تحریم ها، ضمانت های طرف آمریکایی و بسته شدن مسائل حفاظتی قبل از روز 2017 شد. پیاده سازی.

به گزارش ایرنا، به گفته یکی از اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، هرگونه توافق بین المللی بدون ضمانت ارزشی ندارد.

محمود عباس زاده مشکینی گفت: غرب طبق تجربه گذشته ثابت کرده است که نمی توان به آنها برای انجام تعهدات خود اعتماد کرد. در نتیجه جمهوری اسلامی به دنبال کسب تضمین برای توافق است. البته نمایندگان مجلس هم نسبت به ضمانت گرفتن حساس هستند و اساسا نباید بدون ضمانت نامه قرارداد امضا کرد.

عباس زاده مشکینی می گوید: هرگونه توافقی که ایران را از امتیازات مطلوب محروم و محدود کند، مورد پذیرش مردم ایران نخواهد بود. جمهوری اسلامی در جایگاه اقتدار قرار دارد، بنابراین وزارت امور خارجه می تواند با قدرت بیشتری در عرصه دیپلماسی عمل کند.

آمریکا مجبور به عقب نشینی شد

وی در خصوص اقدامات دولت سیزدهم در روند مذاکرات و مقابله با زیاده خواهی های غرب گفت: برگه های برنده ایران در این دور از مذاکرات به تیم مذاکره کننده کمک کرد تا با اقتدار بیشتری برای حفظ منافع ملی ایران تلاش کنند. وحدت سیاسی کشور، رهبری هوشمندانه و تصویب شرایط تحریم ها شرایطی را در عرصه بین المللی و صحنه مذاکرات ایجاد کرد که آمریکا را مجبور به عقب نشینی کرد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: با تحمل سختی‌ها برای حفظ آبرو و اعتماد به ظرفیت‌های داخلی ایران، برخی تحریم‌ها را خنثی کرده‌ایم و تعداد معدودی را که خودکفا هستند خنثی کرده‌ایم. البته اجرای قانون راهبردی در مجلس بخشی از دستاوردهای از دست رفته ایران در حوزه هسته ای را بازگرداند. این یک کارت برنده است تا بتوانیم این دور از مذاکرات را با اقتدار پیش ببریم.

اگر غرب تردید کند، گزینه های دیگری روی میز می آید

محمود عباس زاده مشکینی توافق برد-برد را برای تامین منافع ملی ایران مهم ارزیابی کرد.

وی گفت: جمهوری اسلامی با این منطق برخورد می کند. البته غرب بیش از ایران به مذاکره نیاز دارد. ما سخت کار می کنیم تا مذاکرات را بر اساس هدف مورد نظر به نتیجه برسانیم. اگر طرف غربی موافقت نکند، گزینه های دیگری روی میز داریم و دست ایران در این زمینه خالی است.

نماینده مردم مشکین شهر در پاسخ به این سوال که آیا حل مسائل حفاظتی تضمینی برای رفع تحریم ها خواهد بود؟ وی گفت: این اقدام مقدمه ای است و دیوار شکسته اعتماد ایران و غرب را ترمیم خواهد کرد. باید طوری طراحی شود که ماشه آن در دست ایران باشد.

ارتباط با غرب تنها راه توسعه کشور نیست

عباس زاده با اشاره به اقدامات دولت در تهیه واکسن کرونا که شرکت نکردند توافق وی گفت: در دنیا و دولت امروز همه وابسته هستند اما با برنامه ریزی و هوشمندی می توان مشکلات را حل کرد. هیچ راهی برای پیشرفت وجود ندارد و ارتباطات غربی تنها راه پیشرفت نیست. در برخی مقاطع، ارتباط با غرب مانع پیشرفت شد.

وی افزود: بزرگترین منبع برای توسعه کشور مردم هستند. ظرفیت مردم باید وارد میدان شود. اعتماد مردم از چاه های نفت، برجام و ارتباطات غربی ارزشمندتر و موثرتر است. امیدوارم دولت با درایت، هوشمندی و اعتماد به توان داخلی روند مذاکرات را بهبود بخشد تا هیچ قدرتی نتواند در مقابل ملت ایران بایستد.

آخرین اخبار برجام را از تجارت نیوز بخوانید.