دسترسی به پلتفرم های بین المللی به طور موقت غیرممکن است!


معاون وزیر ارتباطات با اشاره به اینکه پلتفرم ها و سایت های داخلی دارای دامنه IR بدون مشکل قابل استفاده هستند از اعمال محدودیت برای پلتفرم های خارجی خبر داد. خوانساری معاون وزیر ارتباطات و رئیس سازمان فناوری اطلاعات در اولین پاسخ رسمی به اینترنت و نفوذ شبکه های اجتماعی از اعمال محدودیت های موقت برای برخی پلتفرم های خارجی به دستور مقامات ذیصلاح خبر داده اند.

به گزارش سرویس فناوری داخلی خبرگزاری تکنا، خوانساری روز پنجشنبه (10 شهریور) در گفت و گو با شبکه خبر با تاکید بر اینکه اپلیکیشن ها و وب سایت های موجود با دامنه IR در دسترس هستند، از وضعیت اینترنت بین المللی خبر داد. : سرویس بین الملل مشکلی ندارد در دسترس است، فقط در برخی از پلتفرم ها و پلتفرم های خارجی محدودیت به دستور مراجع ذیصلاح به صورت موقت اعمال می شود.

چهارشنبه شب (شهریور ماه) اینستاگرام ابتدا فیلتر شد و برای کاربران دارای IP ایرانی از دسترس خارج شد و سپس واتس اپ مسدود شد و حتی با VPN برای اکثر کاربران غیرقابل دسترسی بود. خبرگزاری های وابسته به دولت در مورد اپلیکیشن فیلتر این دو پلتفرم خارجی و مشخص نبودن زمان رفع این ممنوعیت نوشتند: با تصمیم شورای عالی امنیت کشور دسترسی به اینستاگرام و واتس اپ محدود شده است. هنوز مشخص است که این تصمیم تا چه زمانی ادامه خواهد داشت، اما اقدامات علیه امنیت ملی در چارچوب این شبکه های ضدانقلاب و عدم پاسخگویی این تریبون ها از دلایل این تصمیم است.

البته محدودیت، اختلال و قطع شدن اینترنت تنها محدود به فیلتر شدن پلتفرم های خارجی نیست و در آخرین ساعات چهارشنبه شب اینترنت موبایل در اکثر شهرها و مناطق کشور قطع شد و ثابت شد. اینترنت هم کند بود و قطع شد. این اختلالات در برخی مناطق ادامه دارد و همچنان کندی و قطعی در مناطقی که اینترنت همراه وصل است مشاهده می شود.

رئیس سازمان فناوری اطلاعات همچنین اعلام کرد که خدمات و امکانات مورد نیاز برای رفع نیازهای روزانه مردم مورد نیاز و موجود است. به گفته وی استفاده از خدمات الکترونیک، سایت های خرید و فروش، تاکسی های اینترنتی، خدمات مالی و بانکی، خدمات بهداشتی و درمانی و … مشکلی ندارد. خوانساری همچنین درباره نیازهای ارتباطی دولت گفت: برای رفع نیازهای ارتباطی مردم، پیام رسان های داخلی و اپلیکیشن ها و ابزارهای داخلی همگی در دسترس هستند و مشکل خاصی وجود ندارد. خدمات دولت الکترونیک نیز از طریق پنجره خدمات دولتی روان می شود.

علاوه بر اعمال فیلتر شبکه های اجتماعی اینستاگرام و پیام رسان واتس اپ، بسیاری از کاربران از محدودیت دسترسی به گوگل پلی نیز خبر می دهند و به نظر می رسد این فروشگاه رسمی اندروید برای کاربران داخل ایران نیز فیلتر شده است. با این تغییرات در وضعیت اینترنت در کشور به نظر می رسد اینترنت بین المللی و بسترهای خارجی مسدود و محدود شده و با وضعیت قوی وب سایت ها، پلتفرم ها و اپلیکیشن های داخلی، کاربران به اینترنت ملی دسترسی کامل دارند.

گمانه زنی ها درباره خرابی عجیب واتس اپ

از سوی دیگر، از دو روز گذشته کاربرانی که دارای شماره تلفن ایرانی هستند، حتی در خارج از مرزهای کشور نیز به واتس اپ دسترسی ندارند. موضوعی عجیب که گمانه زنی های زیادی را در پی داشته است.

پس از دو روز بالاخره در ساعات اولیه روز اول مهر، کاربران ایرانی می توانند با استفاده از فیلترشکن به اپلیکیشن واتس اپ دسترسی پیدا کنند. این در حالی است که طی دو روز گذشته هیچ کاربری با شماره تلفن ایرانی (با پیش شماره 98+) چه از طریق فیلترشکن و چه خارج از مرزهای کشور نمی تواند به این پیام رسان دسترسی داشته باشد. پایان دسترسی به کاربران با شماره تلفن های ایرانی باعث تعجب بسیاری شد و این سوال پیش آمد که اگر این ممنوعیت فقط از طرف ایران است، چرا کاربران خارج از ایران نمی توانند به آن دسترسی داشته باشند؟ باعث می شود کاربران حدس بزنند.

پیش از این نیز تردیدهایی در مورد همکاری مقامات ارشد شرکت «متا» با سایر دولت های جهان وجود داشت. با این حال، اکانت رسمی پیام رسان واتس اپ پس از ساعت ها ناپدید شدن آن در توییتر نوشت: هدف اصلی ما فراهم کردن امکان ارتباط محرمانه در هر نقطه از جهان است، ما معتقدیم دسترسی به روش های ارتباط خصوصی و محرمانه حق مردم است. ما تلفن های مربوط به ایران را مسدود نمی کنیم و سعی می کنیم دوستان ایرانی خود را با یکدیگر در تماس نگه داریم و چیزی در حد توان خود برای فعال نگه داشتن خدمات ارتباطی خود ذخیره نمی کنیم.

پس از آن ارتباط از طریق واتس اپ با استفاده از فیلترشکن برای کاربران داخل ایران امکان پذیر شد. مقامات واتس اپ هیچ توضیحی در مورد این اختلال ارائه نکردند. بیماری که بسیاری از طرفداران را شوکه کرد. با این حال، برخی از کاربران حدس می زنند که شاید شرکت متا یک سرور پراکسی برای دور زدن فیلتر نصب کرده است که دلیل این مشکل است.