دلیلی وسوسه انگیز برای ساخت خانه چوبی پیش ساخته


ویلای چوبی

خانه چوبی پیش ساخته چیست؟

خانه چوبی پیش ساخته در واقع روشی برای ساخت سریعتر ویلا و خانه های چوبی است. به عبارت ساده تر، برای تسریع در روند ساخت خانه چوبی، قسمت های معمولی پروژه (مانند دیوارها) در کارخانه ساخته شده و به محل پروژه آورده می شود.

زندگی یکی خانه چوبی یک تجربه انحصاری و خاص و یکی از مهمترین دلایل آن احساس نزدیکی و تعامل بیشتر با طبیعت است. امروز هم ویلاهای چوبی در حال رونق هستند و اکنون خانه های چوبی بسیار محبوب هستند. بنابراین تصمیم گرفتیم در ادامه مهمترین مزیت های ساخت خانه چوبی را نسبت به خانه های بتنی بیان کنیم:

1- زیبایی بی نظیر خانه های چوبی

تفاوت خانه های چوبی با دیگر سازه ها در استفاده از چوب است! اما از نظر فیزیکی، چوب و بتن تفاوت های ساختاری اساسی دارند! (بتن از نظر فیزیکی ماده ای سخت و ضعیف است در حالی که چوب کشسان است) پس از نظر فنی معماری خانه های چوبی با سازه های بتنی متفاوت است!

اما جدا از بحث فنی، استفاده از چوب به عنوان مواد قالب خانه به شما حس تازگی و تجربه جدیدی از زندگی شهری می دهد. مطمئنا تا زمانی که در یک خانه چوبی زندگی نکنید، این حس را تجربه نخواهید کرد!

خانه چوبی پیش ساخته

2- در ایران در همه اقلیم می توان خانه چوبی ساخت!

انجام شده خانه چوبی بر اکثر مناطق ایران برای هر شرایط آب و هوایی و آب و هوایی امکان پذیر است. دستور مخصوص مثال خودش را دارد چگونه یک تخته را برش دهیم در مناطق شمالی و مرطوب با مناطق خشک و بیابانی کاملاً متفاوت است.

بنابراین، اگر قصد ساخت خانه چوبی را دارید، باید مصالح را با توجه به ویژگی های اقلیمی پروژه خود تهیه کنید.

3- سرعت اجرا و سرعت ساخت خانه های چوبی پیش ساخته

تفاوت مهم دیگر خانه چوبی با سایر سازه ها سرعت اجرا و تحویل آنهاست. به این ترتیب خانه های چوبی را اغلب می توان در کمتر از 3 ماه ساخت و آماده استفاده کرد!

ممکن است به دلیل بسیاری از مسائل مجبور شوید برای مدت کوتاهی یک ویلای لوکس را اداره کنید. بنابراین در این مواقع اگر ضریب سرعت اجرای پروژه برای شما در اولویت است، پیشنهاد می شود حتما به سراغ ساخت خانه چوبی بروید!

3- ارزش ساخت خانه چوبی نسبت به سایر سازه ها بیشتر است

خانه های چوبی در طبقه کارگر خود، بیشتر از مواد دیگر ارزان تر و گرانبها بیشتر به طوری که ارزش نهایی خانه چوبی پس از ساخت، تقریبا یک و نیم برابر سازه بتنی شبیه خودت است! بنابراین در مناطقی که ارزش زمین بالاست بهترین گزینه ساخت خانه ها و ویلاهای چوبی است!

خانه چوبی

4- دوام و عمر مفید خانه های چوبی بالا

اگر خانه های چوبی به درستی ساخته شوند عمر مفید آنها می تواند بیش از 50 سال باشد! این در حالی است که خانه های چوبی عموماً نیازی به هزینه های اضافی نگهداری و تعمیر ندارند و به همین دلیل خانه های چوبی برگ برنده هستند.

پیشنهاد می کنیم اگر تصمیم به ساخت خانه چوبی دارید از شرکت های معتبر در این زمینه کمک بگیرید. یکی از شرکت های پیشگام طراحی و انجام شده خانه چوبی پیش ساخته طبق استانداردهای کانادا، شرکت آرتا وود آریا آیا آن دارد گواهینامه رسمی استانداردهای کانادا اوه!

5- هزینه تعمیر و نگهداری خانه چوبی بسیار کم است!

تمام سازه ها باید به مرور زمان نوسازی و تعمیر شوند! اما یکی از بهترین ویژگی های خانه های ویلایی و چوبی عمر مفید بالای این سازه ها است که بیشتر آن به ویژگی های خاص چوب مربوط می شود. (چوب با گذشت زمان ترک می خورد و خراب می شود، اما این آسیب ها در مورد چوب طبیعی بسیار نادر است.)

البته توصیه می شود هر 7-10 سال یکبار فضای داخلی را رنگ کنید. این کار علاوه بر اینکه از نظر ظاهری بسیار توصیه می شود، تلخی چوب را از دست نمی دهد و باعث از بین رفتن آن توسط حشرات نمی شود.

ویلای چوبی

6- فرآیند اخذ وام مسکن برای خانه های چوبی نسبت به سایر سازه ها راحت تر است!

با توجه به اینکه قوانین شهرداری در مورد خانه های چوبی پیش ساخته وجود ندارد، بنابراین ساخت این خانه ها نیازی به مجوز شهرداری ندارد!

اما در حال استفاده خدمات شهری (مثل آب، برق، گاز و…) در نهایت باید پروانه بهره برداری بگیرید. لازم به ذکر است که مراحل اداری اخذ این مجوزها نسبت به سایر سازه ها بسیار ساده تر است. (مشاوره رایگان ساخت خانه چوبی در واتس اپ)

7- خانه های چوبی در برابر زلزله مقاوم نیستند!

خیلی ها فکر می کنند چوب ضعیف است و تحمل وزن و فشار زیاد را ندارد! در حالی که این تصور کاملا اشتباه است ویلاهای چوبی ساخته شده توسط شرکت های معروف مقاومت تضمینی در برابر زلزله و رانش زمین وجود دارد! از مهم ترین عواملی که در مقاومت سازه های چوبی در برابر زلزله و حرکات زمین نقش دارند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. ویلاهایی که به روش چوبی ساخته شده اند، زیرا خاصیت ارتجاعی چوب (بر خلاف ضعف بتن)، باعث وارد شدن نیرو به سازه می شود پویا باشد (در مقابل ساختارها محسوس که ساختارهای استاتیک در نظر گرفته شده است) و بنابراین قدرت بیشتری را تحمل کنید وجود دارد.
  2. به خاطر آن هم چون سبک تره و تفاوت زیاد در وزن چوب و بتنویلاهای چوبی مقاومت کاملی در برابر زلزله و رانش زمین دارند.

8- مقاومت عالی خانه های چوبی در برابر آتش!

خیلی ها معتقدند خانه های جوبی می سوزد و تمام سرمایه شان به هدر می رود! ولی این تصور کاملا اشتباه است و برای جلوگیری از آتش سوزی تمهیدات بسیار ویژه ای در نظر گرفته شده است!

از جمله مهمترین عوامل مقاومت بسیار بالای خانه چوبی در برابر حرارت و آتش می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. مواد چوبی و متریال استفاده شده برای ساخت این ویلاهای خاص و غیر قابل احتراق است (در مرحله تهیه چوب، از مواد شیمیایی غیر قابل اشتعال برای اینکه کاملاً در برابر حرارت مقاوم باشد استفاده می شود.)
  2. استفاده می کند مواد ضد حریق بر لایه نهایی رنگ سازه های
  3. لایه های داخلی (بین بیرون و داخل) از جداسازی الیاف و سنگ با خواص غیر قابل اشتعال استفاده می شود و عملکرد اکسیژن رسانی و آتش را کاملاً کنترل می کند
  4. استفاده از سیستم های هوشمند مکانیکی و الکتریکی مانند زنگ خطر آتش و کپسول آتش نشانی هوشمند

9- هزینه ساخت خانه چوبی کاملا ارزان است!

بسته به نوع سازه ها و کیفیت چوب و متریال استفاده می شود، هزینه های ساخت متفاوت است. ولی به طور کلی چوب یک ماده گران قیمت محسوب می شود و قاعدتا هزینه ساخت ویلاهای چوبی باید بیشتر از سایر سازه ها باشد!

اما از آنجایی که روند ساخت ویلاهای چوبی بسیار سریعتر از سازه های بتنی انجام می شود، می توان از سایر هزینه های اضافی جلوگیری کرد و در نهایت هزینه ساخت و ساز متفاوت نیست!

اما اگر از آن استفاده کنید با بهترین کیفیت چوب و متریال هزینه ساخت ویلای چوبی نسبت به ویلاهای بتنی. کمی بیشتر بودن؛ اما در نهایت، شما یک ویلا با مبلغی که تقریبا معادل دو برابر قیمت همان ویلاهای بتنی است شما خواهید بود

از طرفی باید توجه داشت که انجام شود دکوراسیون داخلی و بحث زیباسازی فضای داخلی ویلا نیازی به پرداخت هزینه اضافی نیست! (در ویلاهای چوبی به دلیل خروجی آن چوب استنیازی به استفاده از مواد دیگر نیست. اما این در حالی است که خروجی ویلاهای بتنی، محسوس این و سنگ، چوب و مواد دیگر باید برای زیباسازی فضای داخلی استفاده شود که منجر به افزایش هزینه ها می شود!)

10- آرامشی که در چوب است در سنگ و فلز نیست!

از نظر فیزیکی، چوب یک عایق عالی برای گرما و صدا است! این ویژگی باعث آرامش بیشتر ویلاها و خانه های چوبی می شود. بنابراین اگر در دنیای شلوغ امروزی به دنبال آرامش بیشتر هستید، ساختن یک خانه درختی تجربه منحصر به فردی را برای شما به ارمغان می آورد!

کلبه چوبی

نتیجه:

در این خبر سعی شده است به اختصار مزیت های اصلی ساخت خانه چوبی توضیح داده شود. امروزه سرمایه گذاری در بازار ساخت خانه های چوبی بسیار رایج شده است و به نظر می رسد در آینده خانه های چوبی درصد بیشتری از ساخت و سازها – به ویژه در شمال ایران – را به خود اختصاص دهند.

برای مشاهده قیمت خانه چوبی پیش ساخته کلیک کنید.