دنیایی از ظرفیت کشاورزی در خراسان شمالی/ مسیر سنتی باید تغییر کند – خبرگزاری مهر ایران و جهان


خبرگزاری مهر – گروه استان ها: خراسان شمالی به عنوان استانی همجوار با استان های شمالی کشور از یک سو و از سوی دیگر دارای ظرفیت های آبی خوبی مانند رودخانه ها است. اترک شرایط مناسبی برای کشاورزی دارد.

آب و هوای مساعد، خاک خوب، تنوع گیاهان دارویی و مجاورت با جنگل های شمال استان و شرایط مساعد برای کشت برخی از محصولات زعفران و سبزی در جنوب خراسان شمالی شرایط خوبی را برای این استان فراهم کرده است.

کههزار ظرفیت اما رها شده!

اگر به هر یک از نقاط خراسان شمالی نگاه کنیم، ظرفیت بالقوه مناسبی برای کشاورزی وجود دارد. به عنوان نمونه هایی از گیاهان دارویی آن خط در مورد علاقه بسیار گسترش می یابد افسردگی رفاه خوبی به همراه خواهد داشت.

سطح زیر کشت گیاهان دارویی در خراسان شمالی یک هزار و 285 هکتار با تولید 1920 تن است که از محبوب ترین گیاهان دارویی می توان به زیره، آویشن باغی، باریجه، نعناع فلفلی، خاکشیر، گشنیز، کدو و کتان اشاره کرد. علاوه بر این در بسیاری از علفزارهای طبیعی خراسان شمالی انواع گیاهان دارویی از خاک می روید.

استفاده از گیاهان دارویی در خراسان شمالی به دلیل ویژگی های خاص طبیعی و اقلیمی و تنوع آب و هوایی منحصر به فرد از دیرباز مورد توجه بوده و امروزه نیز در اکثر مناطق روستایی و عشایری استفاده از گیاهان دارویی جایگاه بالایی در درمان برخی از آنها دارد. بیماری ها؛ اما حالا وقت آن است که این روش های سنتی جای خود را به روش های صنعتی بدهند تا جدا از مصارف محلی، مصارف اقتصادی نیز از آن استخراج شود.

انگور یکی دیگر از ظرفیت های مناسب استان در حوزه کشاورزی است. در حال حاضر حدود 240 رقم انگور در خراسان شمالی شناخته شده است که به سرما، کم آبی مقاوم بوده و با آب و هوای این استان سازگار است، اما در مجموع 18 رقم انگور در تاکستان های این استان وجود دارد که تاکستان اصلی این استان است. . شامل انواع قرقرهکشمش، عسکری، لعل و یاکوتی، انگور سیاه و یک پیام .

دنیایی از ظرفیت کشاورزی در خراسان شمالی/ مسیر سنتی باید تغییر کند

سطح زیر کشت این گیاه 18 هزار و 520 هکتار در شهرستان های فاروج، شیروان، بجنورد، اسفرین و یال و سملقان پراکنده است و سالانه حدود 200 هزار تن انگور تولید می شود.

خراسان شمالی از نظر تاکستان رتبه پنجم کشور و از نظر تولید انگور رتبه دهم را در بین استان های کشور دارد.

زعفران را می توان یکی دیگر از محصولات پردرآمد خراسان شمالی دانست. زعفران در 8 شهر خراسان شمالی کشت می شود که فاروج اولین آن است.

شرایط اقلیمی مناسب، سازگاری، نیاز آبی کم، عملکرد و درآمد اقتصادی مناسب، توسعه دانش فنی زعفران کاران و سهولت در نگهداری آن از عوامل مهم توسعه این صادرات است که محصول استان است که تاکنون وجود ندارد. هنوز به صورت علمی و دقیق مورد توجه قرار گرفته است. تا امروز.

از نبود صنایع تبدیلی تا جای خالی دانشگاه کشاورزی

موضوع مهم و اساسی در حوزه کشاورزی خراسان شمالی نبود صنایع تبدیلی است. اتفاقی که باعث شد هر روز روستاییان به شهرها مهاجرت کنند و به نوعی طبقه مولد جامعه تنزل یابد. اگرچه طبق آمار حدود نیمی از جمعیت خراسان شمالی همچنان در روستاها زندگی می کنند، اما عدم سرمایه گذاری در حوزه صنایع تبدیلی که باعث ناکارآمدی این قشر می شود، سرعت مهاجرت را افزایش می دهد.

عدم فرآوری محصولات کشاورزی و خام فروشی موضوعی است که باید توسط مسئولین اصلی ترین فعالیت ها رسیدگی شود. این موضوع علاوه بر ایجاد اشتغال بیشتر باعث افزایش سطح درآمد مردم خراسان شمالی می شود.

امروز روستاییان خراسان شمالی در انتهای جدول درآمدی کشور قرار دارند که با توجه به ظرفیت های زیاد کشاورزی و دامداری، بنابراین با توجه به حلقه مفقوده، منطقی نیست. این شما هستید شرایط ممکن است به نام صنایع تبدیلی تغییر کند.

یکی دیگر از چالش های پیش روی کشاورزی در خراسان شمالی نبود علم در این حوزه است.

در خراسان شمالی که مبنای رشد و ظرفیت های آن در حوزه کشاورزی است، دانشکده کشاورزی تقریباً منفعل در شیروان وجود دارد که می توان گفت پاسخگوی نیاز استان نیست.

دنیایی از ظرفیت کشاورزی در خراسان شمالی/ مسیر سنتی باید تغییر کند

مجتمع آموزش عالی شیروان با داشتن دانشکده ای به نام کشاورزی می تواند با ورود به عرصه وسیع کشاورزی گام های زیادی برای صنعتی شدن کشاورزی استان بردارد. اما تاکنون چنین مراحلی دیده نشده است.

موضوع این است که کشاورزی در استان بسیار سنتی است و برای صنعتی شدن باید علم وارد این حوزه شود.

سیاست های حمایتی وزارت جهاد کشاورزی بازنگری شود

سید محمد متشکرم وی در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: یکی از اولویت های استان که معظم له در سفر مقام معظم رهبری بر آن تاکید داشتند، حوزه کشاورزی و دامپروری است.

نماینده مردم بجنورد یال و سملقانراز و غرغره کن و گرمه و جاجرم شورای اسلامی تصریح کرد: فعالیت گسترده مردم خراسان شمالی در حوزه کشاورزی با توجه به پتانسیل بالای این استان نشان از اهمیت این مقوله در خراسان شمالی دارد.

وی با اشاره به آثار زیانبار کاهش بارندگی ها و خشکسالی های اخیر گفت: باید برنامه و اعتبارات این حوزه مانند تغییر روش آبیاری، احیای قنوات و… در خراسان شمالی به صراحت ابلاغ شود.

متشکرم وی بیان کرد: سیاست های حمایتی وزارت جهاد کشاورزی در موضوعاتی مانند سرما، آفات و خشکسالی باید بازنگری اساسی شود و کشاورزان خراسان شمالی به شدت به این موضوع نیاز دارند.

نماینده بجنورد در مجلس گفت: علاقه گرفتن تبدیل صنایع باید برای بهبود تولید و جلوگیری از خام فروشی در دستور کار مدیران دولتی قرار گیرد.

ضرورت گسترش آبیاری نوین در کشاورزی خراسان شمال

محمدرضا حسین نژاد استاندار خراسان شمالی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به ظرفیت های کشاورزی این استان و کمبودهای موجود اظهار داشت: توسعه استان با توسعه بخش کشاورزی رقم می خورد چرا که با با توسعه این منطقه شاهد توسعه دامپروری و صنایع وابسته نیز خواهیم بود.

استاندار خراسان شمالی استفاده از شرکت های دانش بنیان را برای تحول در کشاورزی ضروری دانست و گفت: الگوی کشت در خراسان شمالی باید تغییر کند تا تحول بخش کشاورزی محقق شود.

حسین نژاد با اشاره به وجود اراضی از باران تغذیه می شود وی در سطح استان گفت: اگر تحولی در حوزه آب ایجاد شود در حوزه کشاورزی نیز شاهد تحول اساسی خواهیم بود.

وی داشتن الگوی کشت و استفاده بهینه از زمین را عامل مهمی در تحول حوزه کشاورزی عنوان کرد و افزود: با علاقه. افسردگی با توجه به تجربه جهانی، می توان شاهد بهبود کارایی در این زمینه بود.

دنیایی از ظرفیت کشاورزی در خراسان شمالی/ مسیر سنتی باید تغییر کند

حسین نژاد با انتقاد از وجود نظام سنتی در حوزه کشاورزی در استان گفت: سیستم های نوین آبیاری باید جایگزین این سیستم سنتی شود و مجتمع کشاورزی شیروان نقش موثری در حوزه آموزش ایفا خواهد کرد.

نماینده عالی دولت خراسان شمالی تاکید کرد: امسال باید شرکت های علمی را با هدف افزایش بهره وری به سمت کشاورزی منتقل کنیم.

سرمایه گذاران بخش خصوصی باید در بخش کشاورزی حمایت شوند

ورود سرمایه گذاران بخش خصوصی در حوزه کشاورزی یکی دیگر از راه حل های مشکلات این حوزه از استان است. مهدی رشیدی معاون عمرانی استاندار خراسان شمالی هفته گذشته در کارگروه آب و کشاورزی استان گفت: بهره برداری از آبیاری نوین با هدف مقابله با کم آبی و خشکسالی ضرورتی غیر قابل انکار است.

معاون عمرانی استانداری خراسان شمالی ادامه داد: با تبدیل آبیاری سنتی به آبیاری نوین می توان گام های اساسی در حفاظت از منابع آبی و کمک به کشاورزان برداشت.

وی خاطرنشان کرد: مردم می توانند با تجهیز زمین های کشاورزی به آبیاری نوین با ارائه آموزش های لازم در مصرف آب صرفه جویی کنند.

رشیدی بر حمایت از سرمایه گذاران حوزه کشاورزی تاکید کرد و گفت: دستگاه های اجرایی حاکم بر استان باید با حمایت از سرمایه گذاران حوزه کشاورزی به توسعه این حوزه ارزشمند در سطح استان کمک کنند.

اما حمایت از بخش خصوصی باید در عمل انجام شود و نه فقط در گفتار. اکنون به دلیل فرآیندهای اداری و عدم هماهنگی بین دستگاه ها، بسیاری از سرمایه گذاران تمایلی به ورود به خراسان شمالی ندارند و این موضوع باید از طریق مراجع مربوطه حل شود.

برنامه سازمان جهاد کشاورزی گیاهان دارویی و زعفران

محمد محمدزاده رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی نیز در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: در زمینه گیاهان دارویی پتانسیل بالایی داریم بنابراین برای تحقق فعالیت های جدی در این حوزه مرکز تحقیقاتی را احداث خواهیم کرد.

وی با اشاره به مشکلات آب در استان افزود: با اعتبارات سفر رئیس جمهور به خراسان شمالی 614 رشته قنات لایروبی شد.

محمدزاده بیان کرد: در سفر رئیس جمهور مجوز صادرات برخی محصولات را گرفتیم که تاکنون چنین اتفاقی نیفتاده است و این موضوع باعث توسعه کشاورزی و بهبود وضعیت کشاورزان می شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی با اشاره به ظرفیت این استان در زمینه کشت زعفران گفت: برنامه هایی برای افزایش زمین داریم. از باران تغذیه می شود گسترش کشت زعفران.