دولت عراق با ورود شهروندان غیر مقیم از طریق زمین مخالف است


به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی بهزیستی خبرگزاری فارس، محمدتقی باقری دبیر ستاد اربعین کشور مهمان برنامه در مسیر حسین(ع) بود. وی در ابتدای سخنان خود درباره مشکلاتی که برای برخی ملیت ها برای ورود به عراق پیش می آید، گفت: با تفاهم نامه ای که در سال 1401 بین دولت های ایران و عراق منعقد شد، مواردی از جمله ورود اتباع خارجی را مطرح کردیم. به عراق خواستیم مشکل اتباع غیرمقیم را حل کنیم و قول مساعد دادند اما اخیرا متوجه شدیم که نمی توانیم آنها را در سفر زمینی بپذیریم. در واقع طرف عراقی با ورود آنها مخالفت کرد.

وی در خصوص پیش بینی تعداد زائرانی که به این سفر می روند، گفت: اولین پیش بینی ما این است که بین 4 تا 5 میلیون نفر به این مراسم بروند. امسال اولین سالی است که اربعین با تابستان مصادف شده است و به همین دلیل شرایط سفر با سال های گذشته کاملا متفاوت است. گرمازدگی، بیماری های فصلی و … داریم. بر این اساس یک سری نکات احتیاط وجود دارد.

دبیر ستاد اربعین در کشور درباره وضعیت حمل و نقل به کربلا گفت: وزیر راه و شهرسازی موظف است ماموریت حمل و نقل قطار، هوایی و زمینی را انجام دهد و ناوگان حمل و نقل را تامین کند. بر اساس برآوردها 45 هزار و 214 نفر از حمل و نقل هوایی و یک میلیون و 307 هزار و 896 نفر از ناوگان زمینی شامل ریلی و جاده ای استفاده می کنند. بقیه عزیزان هم مثل سال های گذشته از ماشین شخصی خود استفاده می کنند.

وی افزود: فروش بلیت ناوگان جاده ای یعنی اتوبوسرانی از ساعت 0 بامداد روز جمعه 20 شهریور ماه آغاز شد که البته گزارش هایی مبنی بر خرابی سامانه به ما دادند. همکاران ما در وزارت راه و شهرسازی پیگیر این مشکل هستند و رفع خواهد شد. فروش بلیت ناوگان هوایی نیز از روز شنبه 21 شهریور آغاز شد.

دبیر ستاد اربعین در کشور درباره وضعیت پارکینگ های مرزی نیز گفت: ستاد اربعین با برنامه ریزی از دی ماه سال 1400 تمام آسیب هایی که در سال های گذشته داشته ایم را بررسی می کند و تلاش می کند با اینها مقابله کند. مسائل به صورت عمیق و جدی یکی از مشکلاتی که در گذشته داشتیم پارکینگ بود. می توانم بگویم امسال ظرفیت پارکینگ های پایانه های مرزی دو برابر شده است. به عنوان مثال ظرفیت پارک 50 هزار خودرو در مرز مهران و 40 هزار پارکینگ در مرز شلمچه و چزابه داریم. همچنین ظرفیت پارکینگ در مرز خسروی 10000 خودرو است.

وی تاکید کرد: در سال های گذشته مرزهای تردد ما 3 مرز بود اما در پیگیری ها 3 مرز تمرچین، باشماق و خسروی نیز اضافه شد که مجموعا ظرفیت 10 هزار پارکینگ را دارد. بنابراین ظرفیت کل پارکینگ های ما به 100000 رسیده است.

باقری درباره موکب هایی که در این مراسم هستند نیز بیان کرد: بیش از 3 هزار موکب در ایران داریم که رسمی و مورد تایید ستاد اربعین هستند. از این تعداد 1200 موکب در داخل کشور و مرزها مستقر شدند و بیش از 1800 موکب در داخل عراق و شهرهای زیارتی نجف، کربلا، کاظمین و سامرا مستقر کردیم. این موکب ها دارای اسکان و خدمات رسانی برای زائران هستند. در قالب این موکب ها بیش از 2 میلیون و 100 هزار نفر را اسکان داده ایم که از این تعداد یک میلیون و 550 هزار نفر در داخل عراق و 500 هزار نفر در مرز اسکان داده شده اند.

دبیر ستاد اربعین کشور در بخشی دیگر از سخنان خود درباره لزوم تردد مسافران از مرزهای مختلف گفت: ما هرگز رفتن یا نرفتن از مرز را توصیه نمی کنیم. اما از زائران محترم انتظار داریم هنگام ثبت نام در سامانه سماح به سایر محدوده ها نیز توجه کنند. اگر همه مجبور باشند از یک مرز عبور کنند، ممکن است عصبانی شوند و سطح خدمات کاهش یابد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا سایر مرزها اسکان دارند یا خیر، گفت: همه خدمات در سایر مرزها وجود دارد و مشکلی نداریم. همچنین خدمات ما تا 23 صفر ادامه خواهد داشت. البته انتظار داریم مردم سفر خود را مدیریت کنند.

باقری در پایان گفت: از مردم می خواهم هرچه سریعتر در سامانه سماح ثبت نام کنند چرا که خدمات بیمه ای از این طریق ارائه می شود. عده ای می توانند بدون ثبت نام وارد عراق شوند اما اگر خدای ناکرده مشکلی برایشان پیش بیاید از آنها حمایت نمی شود.

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید