دیدار سفیر ساحل عاج در ایران با فعالان اقتصادی استان اراک – قدس آنلاین | ایستگاه خبریبه گزارش قدس آنلاین، “تاماکولو واتارا” وی روز یکشنبه در گردهمایی فعالان اقتصادی استان مرکزی در اراک افزود: از 27 تا 30 مهرماه 1391 دومین کمیسیون همکاری های اقتصادی ایران و ساحل عاج در ساحل عاج برگزار می شود. کمیسیون وجود دارد.
وی گفت: از فعالان اقتصادی استان های مرکزی و اراک برای عضویت در این کمیسیون مشترک دعوت به عمل می آید.
سفیر ساحل عاج در ایران درباره وضعیت اقتصادی کشور گفت: رشد اقتصادی در ساحل عاج به 7 درصد رسید که با ویروس کرونا کاهش یافت و اکنون به 6 درصد رسیده است.
اوتارا با معرفی مناطق سرمایه گذاری ساحل عاج افزود: این کشور 28 میلیون نفر جمعیت دارد و واحد پول آن فرانک است که نرخ مبادله ای ثابت در برابر یورو دارد.
وی بیان کرد: ساحل عاج در زمینه کشاورزی در زمینه تولید قهوه، کاکائو و فرآورده های بادام هندی فعال اقتصادی است.
سفیر ساحل عاج در ایران می گوید: دو میلیون تن کاکائو در کشور تولید می شود که 40 درصد نیاز دنیا را تامین می کند و از این میزان 35 درصد صادرات و 28 درصد در کشور موجود است.
اوتارا افزود: هشت کشور در غرب آفریقا 100 میلیون نفر جمعیت دارند که فرصت خوبی برای سرمایه گذاری شرکت های ایرانی است.
وی گفت: مبادلات تجاری ساحل عاج با ایران در دو سال گذشته خوب بوده و به 40 میلیون دلار رسیده است که شاید بیش از این هم باشد.
واتارا در خصوص ظرفیت سرمایه گذاری ساحل عاج افزود: کشاورزی و تبدیل مکانیکی مواد اولیه یکی از ظرفیت های خوب سرمایه گذاری برای علاقمندان در استان مرکزی ایران است.
وی گفت: ایده آل دولت ساحل عاج صادرات کاکائو پودری و خامه ای است و شرکت های ایرانی زیادی در این زمینه فعالیت می کنند.
سفیر کشور ساحل عاج در ایران گفت: معادن آهن، نیکل، طلا و الماس از دیگر ظرفیت های کشور ساحل عاج است که سرمایه گذاران این استان می توانند در این بخش فعالیت کنند.
اواتارا اضافه کرد: زیرساخت ها مشکل اصلی اکثر کشورهای آفریقایی است و در این زمینه باید با مشارکت سرمایه گذاران ایرانی در ساحل عاج جاده سازی کرد.
وی گفت: 80 هزار کیلومتر راه در کشور ساحل عاج وجود دارد که نیاز به آسفالت دارد که 10 هزار کیلومتر آن قابل استفاده است.
سفیر ساحل عاج در ایران سرمایه گذاران و تجار ایرانی را به دنبال دغدغه های امنیتی و سرمایه ای در فعالیت های اقتصادی ساحل عاج دانست و گفت: فرصت سرمایه گذاری در حوزه بهداشت و درمان وجود دارد که این امر خوبی است. همکاری بین کشور در حوزه پزشکی و سلامت داریم و هلال احمر ایران.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اراک نیز گفت: کشور ساحل عاج با 28 میلیون نفر در غرب آفریقا واقع شده است.
ناصر بیکی وی افزود: کشور ساحل عاج بزرگترین کشوری است که واحد پول و اتحادیه هفت کشور را به اشتراک می گذارد.
رئیس اتاق بازرگانی صنایع، کشاورزی و معادن اراک گفت: حجم صادرات ایران در سال گذشته 59 هزار و 900 تن بود و در پنج ماهه امسال این حجم به 59 هزار و 400 تن رسید.
بیکی افزود: صادرات دلاری کشورمان به ایران در پنج ماهه امسال 270 درصد ثبت شد.
وی گفت: سال گذشته 14 میلیون دلار صادرات انجام شد که امسال به 39 میلیون دلار رسید.
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اراک گفت: با توجه به اینکه ساحل عاج یکی از کشورهای هدف صادراتی استان مرکزی است، مقدمات سفر سفیر در حال انجام است.

بازدید از شرکت واگن پارس، دیدار با استاندار مرکزی، دیدار با فعالان اقتصادی و اعضای اتاق بازرگانی اراک، بازدید از شرکت تاکا، بازدید از شرکت کبیر ریس در تهران، بازدید از شرکت پارس افق دارو و بازدید از شرکت نیکسان صنعت از جمله برنامه های سفر سفیر ساحل عاج در استان مرکزی به مدت دو روز در استان مرکزی اقامت کرد.

منبع: ایرنا