رئیس جمهور: فعال شدن تعاونی ها یکی از مصادیق مهم راهبرد مردمی سازی دولت است – قدس آنلاین | ایستگاه خبریبه گزارش قدس آنلاین ، آیت الله سید ابراهیم رئیسی ظهر یکشنبه در مراسم گرامیداشت روز ملی «تعاون» با اشاره به تصویب سند همکاری ملی در سال 1392 و تحقق حدود 20 درصد از اهداف آن را بیش از پیش اعلام کرد. طی 10 سال گذشته، گفت: مسئولیت ها از هم اکنون 15 روز فرصت دارند تا نظرات و دیدگاه های خود را درباره دلایل عدم ایفای این مسئولیت ها و راهکارهای پیشنهادی برای اجرای این مسئولیت ها به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ارائه کنند.

تعیین مهلت یک ماهه برای رفع نواقص در اجرای سند همکاری ملی

رئیس جمهور افزود: همچنین معاونت تعاون وزارت کار 15 روز فرصت دارد تا این نظرات را جمع بندی و نهایی کند و در جلسه بعدی که تا دو ماه آینده برگزار می شود، ارائه کند تا بتوانیم به اهداف برسیم. و نتایج عملی حاصل از این نشست را به پیش ببریم.برای دستیابی به اهداف سند همکاری ملی.

آیت الله رئیسی گفت: در مواردی که سند همکاری ملی با قوانین مربوطه مغایرت داشته باشد، قانون اولویت دارد، اما در مواردی که اولویت قانون موجب تأخیر و عدم اجرای سند شود، تغییر سند و در صورت لزوم تغییر سند ضروری است. قانون اقدامات مقتضی انجام شود. با بررسی هایی که از ماه آینده توسط معاونت تعاون وزارت کار و نهادهای مسئول انجام می شود، سند ملی تعاون باید به طور کامل اجرا شود.

بخش تعاون در اقتصاد کشور دارای موقعیت استراتژیک است

رئیس جمهور همچنین تعاونی را بخش بسیار مهم و دارای جایگاه راهبردی در اقتصاد کشور دانست و تصریح کرد: قرار گرفتن تعاونی به عنوان یکی از سه بخش فعال اقتصاد کشور از اقدامات ارزنده ای است که قانون اساسی در نظر گرفته است. .

آیت الله رئیسی عدم موفقیت بخش تعاونی اقتصاد کشور را نقص دانست و بر لزوم برنامه ریزی برای رفع این عیب تاکید کرد و افزود: البته این نقص به معنای عدم توجه به نقش تعاونی ها در این امر نیست. کشور. اقتصاد تعاونی ها در سال های پس از پیروزی انقلاب اسلامی منشأ خدمات بسیاری برای کشور بوده اند و این را نمی توان انکار کرد.

تقویت نقش تعاونی در اقتصاد کشور از باورهای جدی دولتمردان است

رئیس جمهور تقویت نقش تعاونی در اقتصاد کشور را باور جدی دولتمردان خواند و خاطرنشان کرد: یکی از حلقه های مفقوده کشور ما مدیریت جدی، موثر و به موقع است. همه بخش های اقتصاد اعم از دولتی، خصوصی و تعاونی نیازمند حمایت و در عین حال مدیریت دقیق و موثر هستند.

آیت الله رئیسی در ادامه به ظرفیت بالای بخش تعاونی اقتصاد در تحقق اهداف کشور در حوزه مسکن اشاره کرد و از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی خواست از مشارکت بخش تعاون با بخش خصوصی حمایت جدی کند.

وی خطاب به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: از رفع موانع فعالیت تعاونی به ویژه در حوزه تولید و مسکن و حمایت از تعاونی های فعال در کشور اطمینان حاصل شود.

همه دستگاه های اجرایی باید موانع را برطرف کنند تا تعاونی ها بیشتر فعال شوند

رئیس جمهور فعال شدن تعاونی ها در کشور را یکی از مصادیق و آثار مهم راهبرد مردمی سازی دولت برشمرد و افزود: در این زمینه تمهیدات لازم را به عمل آورید و در صورت نیاز به فعال سازی صندوق حمایت و ضمانت تعاون، این کار را انجام دهید. صندوق فعال می شود و در صورت نیاز به آموزش، آموزش های لازم به صورت عمومی ارائه شود.

آیت الله رئیسی با اشاره به مصوبات قانونی از جمله سند ملی تعاون، تبیین قانون اساسی، تاکیدات مقام معظم رهبری و همچنین سیاست های دولت مردمی برای حمایت از فعالیت های بخش تعاونی کشور. ، تصریح کرد: تاکید می کنم حمایت از تعاونی ها برای فعال شدن بیشتر در دستور کار وزارتخانه ها و دستگاه های اجرایی و استانداران باشد.

سیاست دولت حمایت از بخش تعاونی است

آیت الله رئیسی نیز در ادامه این جلسه و در حالی که اعضای هیئت مدیره 17 تعاونی منتخب ملی نیز برای دریافت جوایز و گواهینامه های خود وارد جلسه شدند، از تلاش ها و اقدامات شرکت های تعاونی سراسر کشور برای ایجاد اقتصادی قدردانی کرد. رونق و اشتغال در کشور سیاست دولت حمایت از بخش تعاون است و از همه شما تقاضا دارم در زمینه افزایش تولید و ایجاد کار در کشور به تلاش خود ادامه دهید.

رئیس جمهور حمایت عملی و اجرایی از توسعه سهم و جایگاه بخش تعاون در اقتصاد کشور را لازمه مردمی شدن دولت برشمرد و تصریح کرد.

آیت الله رئیسی در ادامه دستور افتتاح همزمان 457 طرح تعاونی در سراسر کشور از طریق ویدئو کنفرانس را صادر کرد و با اهدای لوح از اعضای هیئت مدیره 17 شرکت تعاونی پیشرو کشوری قدردانی کرد.

در ابتدای این جلسه مهدی مسکنی معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گزارش مبسوطی از اجرای سند ملی تعاون در 10 سال گذشته ارائه کرد.

منبع: ایرنا