راه اندازی مسیر سفارشی ویژه برای شرکت های دانش بنیان


وزیر اقتصاد گفت: به دنبال مسیر خاصی هستیم تا شرکت های دانش بنیان بتوانند کالاهای مورد نیاز خود را از گمرک خاص خود ترخیص کنند.

به گزارش سفیر اقتصاد به نقل از مهر، سید احسان خاندوزی امروز در حاشیه بازدید در آخرین روز از سیزدهمین نمایشگاه نانو در جمع خبرنگاران اظهار داشت: علاوه بر ساخت محتوای علمی و پژوهشی در حوزه نانو، تکنولوژی تولید در 20 سال گذشته یک افتخار است. این امر ناشی از توجه ویژه مقام معظم رهبری در حوزه اقتصاد دانش بنیان است که ما را در رتبه درخشان دنیا در حوزه دانش و فناوری قرار داده است.

وزیر اقتصاد خاطرنشان کرد: اما اکنون با آنچه مناسب در حوزه صنعت، بازار و اقتصاد دانش بنیان و سهم اقتصاد دانش بنیان در ایران است فاصله داریم و نخبگان راه زیادی در پیش دارند. هنوز هم هستند می تواند زمینه توسعه کشور را فراهم کند.

خاندوزی با تاکید بر اینکه وظیفه ما در این وزارتخانه حمایت از شرکت های دانش بنیان است، گفت: اما باید با افزایش تقاضا برای محصولات نانو، گردش اقتصادی شرکت های این حوزه را بهبود بخشید. در این راستا همچنین لازم است خرید محصولات تولید داخل برای ادارات دولتی و دستگاه های اجرایی به عنوان یک بازار بزرگ فراهم شود.

وی افزود: تامین مالی شرکت های دانش بنیان یکی از اقدامات وزارت اقتصاد است که در این زمینه توافقات بسیار خوبی با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در سال اقتصاد دانش بنیان انجام شد. یکی از این حمایت ها مربوط به تصویب فاینانس 40 هزار میلیارد تومانی است. بر اساس آن مصوبه مقرر شد بانک‌های کشور علاوه بر تسهیلاتی که در سال‌های گذشته به شرکت‌های دانش‌بنیان داده‌اند، تسهیلات بیشتری به این شرکت‌ها پرداخت کنند.

خاندوزی با بیان اینکه این تسهیلات برای سرمایه گذاری و مشارکت در تامین مالی این شرکت ها است، گفت: این تسهیلات برای اولین بار است که در قالب مجوزهای مشارکت در بانک های دولتی در یکی از بخش های اقتصادی شکل می گیرد.

وزیر اقتصاد با اشاره به چالش های شرکت های دانش بنیان در زمینه واردات برخی مواد اولیه گفت: در نظر داریم مسیر گمرکی ویژه و سبزی را برای شرکت های دانش بنیان ایجاد کنیم که مجموع این مراحل منجر به توسعه اقتصاد دانش بنیان این مسیر در حال حاضر فعال است به گونه ای که 500 شرکت تولیدی از مزایای مسیر سبز گمرکی بهره مند می شوند و تنها 10 درصد از این شرکت ها دانش بنیان هستند.

خاندوزی افزود: به دنبال راه‌حل خاصی هستیم تا شرکت‌های دانش‌بنیان ضمن احترام به فعالان دانش‌بنیان، از گمرکات خاص خود که با استانداردهای مشخصی کالا شناخته و پذیرفته شده‌اند، کالا را از گمرک ترخیص کنند. در واقع گمرکات ویژه ای برای این شرکت ها ایجاد خواهد شد.