ربات بند انگشتی زیست تخریب پذیر برای رساندن دارو به بدن


محققان یک ربات بسیار کوچک به اندازه یک انگشت ساخته اند که می تواند وظیفه دارورسانی را با حل کردن بدن انجام دهد.

به گزارش سرویس اخبار فناوری و فناوری تکنا، ربات بند انگشتی محققان انجمن شیمی آمریکا علاوه بر ذوب شدن بدنه، قابلیت خم شدن و تا شدن را نیز دارد. این ربات می تواند دارو را به نقاط مختلف بدن برساند.

به گفته محققان انجمن شیمی آمریکا، ربات مغناطیسی زیست تخریب پذیر Milli رفتار حشرات را تقلید می کند. همچنین در ساخت آن از مواد حساس و زیست تخریب پذیر استفاده شده تا در بدن حل شود. برای ساخت این ربات از میکروذرات ژلاتین و اکسید آهن استفاده شده است. در بالای آهنربا یک لایه پارچه وجود دارد که به میکروذرات کمک می کند تا فشار ایجاد کنند و ژل را هدایت کنند. سپس پاهای حشره مانند در کنار سوژه مغناطیسی ظاهر می شوند.

تغییرات در درصد ترکیب سولفات آمونیوم و ضخامت ژل برای تنظیم قطعات ربات انگشتی استفاده می شود. به این ترتیب، زنجیره مغناطیسی ایجاد شده، شکل پاها را به چنگال تبدیل کرده و تحرک را بهبود می بخشد.

برای آزمایش این ربات از آن برای رساندن دارو به بدن مانکن استفاده شد. این ربات با قرار گرفتن در ناحیه مورد نظر توانست دارو را باز کرده و در ناحیه مورد نظر بریزد. قرار گرفتن در آب باعث پوسیدگی این ربات می شود و تنها مقدار کمی از ذرات مغناطیسی آزاد می شود.