رد پای فرش افغانستان در ایران – تجارت نیوز


به گزارش تجارت نیوز، رد پای فرش افغانستان در ایران ناشناخته است.

به نقل از روزنامه جام جم، وی با این مقدمه نوشت: اغلب فروشندگان این فرش ها هیچ گاه به ایرانی نبودن و بی کیفیت بودن فرش ها اشاره نمی کنند؛ زیرا سود بالای آن ها وسوسه انگیز است، اگر آن قسمت از بازار را رها کنیم. یک فروشنده معمولی، برخی از افرادی که چنین فرش هایی را می فروشند دارای سمت های قانونی مانند بازرس و رئیس اتحادیه ها و … هستند. برای پیگیری چرایی فروش فرش افغانستان و در نتیجه زمینه سازی برای ورود بیشتر فرش های افغانستان و کاهش تولید داخلی، پاسخ آنها این است که یا تهدید یا اقناع!بعضی ها می گویند به خاطر کیفیت جنس و سفارش مشتری این فرش های قاچاق را وارد می کنند.

یکی از مسئولان تجارت و فروش فرش درباره این تخلف و قانون شکنی گفت: فرش های فروشگاه ما متعلق به ترکمن های افغانستان یا ازبک های افغانستان است که ما این فرش ها را برای صنف خود می آوریم.

وی در پاسخ به این سوال که چرا به عنوان یک مقام مسئول به قاچاق قالین دامن می زند، پاسخ داد: ما هم مثل بقیه قالی های افغانستان را می فروشیم، اگر قاچاق را متوقف کنند و دیگر فرشی از افغانستان نیامده است، دیگر فرش افغانستان را نمی فروشیم. فرش هم.”

رایگان به عنوان سودجو

البته در این میان باید به کم کاری و شاید ناآگاهی برخی نهادهای حاکمیتی مانند سازمان تعزیرات و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز اشاره کرد که به عده ای سودجو فرصت قاچاق و قاچاق را می دهد. فروش قالین های بی کیفیت افغانی در تولید ملی که دغدغه اصلی رهبر است. این یک انقلاب است، یک اعتصاب.

رهبر معظم انقلاب در پیام نوروزی خود و در حمایت از تولید داخلی می فرمایند: «از نظر اقتصادی بحث اصلی تولید ملی است که مدتی در مورد آن صحبت کردیم و من در سه چهار چهارم گذشته موضوع تولید را تکرار کردم. سال های شعار سال و البته دولت ها و مسئولان تا جایی که می توانند کارهایی را انجام می دهند، به زحماتشان، با توجه به شرایط بین المللی؛ تا جایی که می توانند تلاش می کنند، اما به نظر من، اکنون ما مشکل اصلی، مشکل اصلی مسئولان اجرایی کشور و دست اندرکاران این مسائل اداره کشور، اقتصاد است.»

روزهای بد روی فرش ترکمن

فرش ترکمن در آستانه فراموشی و نابودی است. زیرا قاچاق قالین بافته شده افغانستان، تولید را با اختلال جدی مواجه کرده است. تولیدکنندگان فرش دستباف ترکمن که اجدادشان در استان‌های خراسان شمالی و گلستان در قرون گذشته دست‌باف‌های یموت، تکه، دیرنگل، بازبندی، آینه‌گل و گل همیشه بهار را می‌بافند، اکنون در وضعیتی قرار دارند که دیگر تمایلی به تولید ندارند و یا واردکننده هستند. قالین قاچاق از افغانستان

یکی از تولیدکنندگان فرش ترکمن که در این گزارش نخواست نامش فاش شود، درباره این موضوع گفت: ما از هر چه در چنته داریم استفاده می کنیم تا صدای خود را به بالاترین مقام دولت برسانیم، زمانی که آقای رئیسی به استان ما سفر کردند. ، مشکلات خود را به او گفتیم و نامه ای به او دادیم و پس از مدتی سازمان امنیت استان با اطلاع از موضوع قاچاقچی فرش وارد محل شد تا بررسی شود اما هیچ اتفاقی نیفتاد!

وی ادامه داد: به نظر می رسد مافیای قاچاق فرش از افغانستان نفوذ زیادی دارد و تلاش تولیدکنندگان خرد برای بقا بی نتیجه است.

فرش ایرانی فصل خوبی را سپری نکرده است و قاچاق فرش افغانستان و هجوم خزنده این فرش ها به بازارهای داخلی باعث کاهش تولید فرش در مناطق مختلف ایران شده است.