رشد 14.4 درصدی «تشکیل سرمایه ثابت» در زمستان 1400 – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهان


به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت اقتصاد و دارایی، یکی از مهمترین شاخص ها چشم انداز اقتصادی هر کشور است. یک کشور نرخ تشکیل سرمایه ثابت ناخالص را نشان می دهد.

این متغیر شامل تشکیل سرمایه در بخش ساخت و ساز و تشکیل سرمایه در بخش ماشین آلات است و نشان دهنده تغییرات میزان سرمایه گذاری در اقتصاد یک کشور است. کاهش نرخ تشکیل سرمایه به معنای کاهش سرمایه گذاری است و افزایش آن نشان دهنده رشد سرمایه گذاری در اقتصاد است. دلیل استفاده از عبارت ناخالص این است که استهلاک در آن لحاظ نمی شود.

یکی از چالش های پیش روی اقتصاد ایران در 8 سال دولت یازدهم و دوازدهم کاهش سرمایه گذاری در اقتصاد بود. مدیران ارشد دولت قبل عمدتا بر جذب سرمایه گذاری خارجی تاکید داشتند، اما حتی با جذب سرمایه گذار خارجی، قوانین و پروسه صدور مجوز تسهیل نشد.

از سوی دیگر به دلیل سیاست‌های غلط پولی و نظارتی در آن سال‌ها، قدرت وام‌دهی نظام بانکی به میزان قابل توجهی کاهش یافت، بنابراین نسبت تسهیلات ارائه شده به مانده سپرده‌ها پس از کسر سپرده قانونی به شدت کاهش می‌یابد. دلیل این پدیده پرداخت سود سپرده بیش از درآمد تسهیلات ارائه شده و زیان برخی بانک ها است.

نرخ بالای سود سپرده انگیزه سرمایه گذاری در اقتصاد ایران را در سال های 1391 تا 1396 کاهش داد، به طوری که در برخی سال ها نرخ سود سپرده 10 درصد بالاتر از نرخ تورم بود، اما دولت حتی تلاش خاصی برای حل این مشکل نکرد. . .

از سوی دیگر در سال های 1392 به ۱۳۹۹ دولت بارها از صندوق توسعه ملی که یکی از نهادهای تامین مالی اقتصاد ایران است خارج شده و این رفتار باعث کاهش قدرت تامین مالی این صندوق شده است.

اعداد جدول زیر مربوط به گزارش شاخص های اقتصادی بانک مرکزی برای سال های 98-98 می باشد. 200 فهمیدم. بر اساس این آمار، در مجموع در دوره 8 ساله دولت گذشته، میزان سرمایه گذاری در اقتصاد ایران به قیمت ثابت 30.6 درصد کاهش داشته است.

حتی در 4 سال اول دولت که بحث سیاست خارجی و برجام مورد توجه بود، کل سرمایه ثابت 8.7 درصد کاهش یافت.

shada (2).png

به گفته وزارت اقتصاد، کاهش تشکیل سرمایه در اقتصاد به معنای کاهش است پتانسیل افزایش تولید ناخالص داخلی کاهش ظرفیت رشد درآمد سرانه و رفاه و کاهش ظرفیت اشتغال است. برای یک کشور در حال توسعه، توسعه تشکیل سرمایه مهم است و کاهش این شاخص نشان دهنده کاهش سرعت توسعه یک اقتصاد است.

این در حالی است که طی زمستان 1400، برای اولین بار در دهه اخیر، نرخ تشکیل سرمایه ثابت در فصل زمستان به رکورد 14.4 درصد رسید که نشان از تغییر جهت منحنی تشکیل سرمایه در اقتصاد ایران دارد. .

این در حالی است که دولت سیزدهم اقدامات خوبی را برای تسهیل در صدور پروانه کسب آغاز کرده و در ماه های اخیر تعداد مجوزهای صادر شده افزایش چشمگیری داشته است. همچنین افزایش بیش از 2 برابری پرداخت بودجه عمرانی در سال 1400 بر رشد تشکیل سرمایه در ماه های پایانی سال گذشته تأثیر محسوسی دارد.

تغییرات تشکیل سرمایه در یکی دو روز تغییر چندانی نخواهد کرد و مستلزم تسریع فضای کسب و کار، تغییر در سیاست ها به نفع تولید و بخش واقعی اقتصاد، تقویت و مدیریت منابع بانکی به سمت تولید، ایجاد سیستم تشویقی برای مؤسسات تأمین مالی و تقویت ابزارها و سازوکارهای تأمین مالی توسعه.