رهبران عرب در خلیج فارس چشم انداز بازگشت نتانیاهو به قدرت را تشویق می کنند


کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس که در چارچوب توافق «ابراهیم» با اسرائیل روابط خود را عادی کرده اند و حتی کشورهایی که هنوز عادی سازی نشده اند اما در این راستا گام برداشته اند، نگران احتمال نتانیاهو هستند. عودت. در قدرت به دلیل احساس حمایت از ایجاد موازنه مؤثرتر در برابر ایران.

به گزارش عصر ایران، خبرگزاری رویترز در گزارشی در «امان» نوشت:

بازگشت احتمالی بنیامین نتانیاهو به قدرت نگرانی‌ها در مورد افزایش تنش‌ها با همسایگان عرب را تشدید خواهد کرد، اما کشورهای عربی حوزه خلیج فارس که در دوران نخست‌وزیری نتانیاهو سعی در عادی‌سازی روابط با اسرائیل داشته‌اند، او به عنوان یک موازنه در منطقه تلقی می‌شود. آنها آن را دیدند. مثل قدرت ایران

رهبران عرب روز چهارشنبه در مورد پیروزی نتانیاهو در انتخابات اسرائیل تا حد زیادی سکوت کردند. نخست وزیر موقت لبنان پیش بینی کرد که توافق مرزی دریایی با اسرائیل حتی با بازگشت نتانیاهو به دلیل تضمین های آمریکا لغو نخواهد شد، در حالی که فلسطینی ها و کارشناسان اردنی تنش های جدید را پیش بینی کردند.

در خلیج فارس، جایی که نگرانی‌های دولت‌های عرب در مورد قدرت منطقه‌ای ایران بر استراتژی امنیتی حاکم است، سابقه مخالفت شدید نتانیاهو با جمهوری اسلامی ایران به ایجاد روابط با رهبران عرب در منطقه کمک کرده است.

در زمان دولت نتانیاهو بود که اسرائیل روابط خود را با امارات متحده عربی و بحرین در سال 2020 و چند ماه بعد با مراکش عادی کرد.

عبدالخالق عبدالله، تحلیلگر برجسته سیاسی اماراتی، گفت: ایران دغدغه اصلی کشورهای حوزه خلیج فارس مانند امارات است و اسرائیل همواره موضعی قوی علیه ایران و توافق هسته ای آن با قدرت های جهانی بدون توجه به دولت در این کشور داشته است. قدرت. سی.

وی گفت: نتانیاهو بخشی از توافق ابراهیم است و آن را امضا کرده است، بنابراین تغییری در روند عادی سازی ایجاد نخواهد شد… مردم اینجا (در خلیج فارس) این انتخابات را سیاست اسرائیل و مسائل داخلی اسرائیل می دانند که ما ما هیچ کاری نداریم و خوشحالیم که با هر کسی هستیم که مردم اسرائیل به عنوان رهبر خود انتخاب می کنند.”

عبدالله گفت که پیروزی آنچه او آن را “بدترین بدترین ها در سیاست اسرائیل” توصیف کرد، در درجه اول بر فلسطینی ها تأثیر می گذارد و هر گونه صحبت در مورد راه حل دو کشور را از بین می برد.
عربستان سعودی هنوز روابط خود را با اسرائیل عادی نکرده است، اگرچه اقداماتی را برای نزدیک شدن انجام می دهد.

«عزیز الغاشیان» استاد دانشگاه عربستان سعودی گفت: نباید انتظار تحرکات بیشتری از ریاض داشت.
الغاشیان گفت: «برای اینکه تغییرات مهمی اتفاق بیفتد… باید یک روند صلح بین فلسطینی ها و اسرائیلی ها وجود داشته باشد – این در حال حاضر برای دولت جدید بعید است.

فلسطینی ها کرانه باختری را اشغال کردند/ رویترز

رهبران عرب در خلیج فارس چشم انداز بازگشت نتانیاهو به قدرت را تشویق می کنند

توافق اسرائیل با لبنان

در مورد لبنان، نتانیاهو تهدید کرده است که توافقنامه دریایی اخیر با میانجیگری آمریکا را لغو خواهد کرد در حالی که لبنان همچنان خود را در حال جنگ با اسرائیل می داند، اگرچه بیروت می گوید واشنگتن به آنها اطمینان داده است. این قرارداد غیر قابل فسخ است.

نجیب میقاتی، نخست وزیر موقت لبنان در تماس تلفنی با رویترز گفت: “ما از تغییر در مقامات اسرائیل نمی ترسیم. چه نتانیاهو پیروز شود یا شخص دیگری، هیچ کس نمی تواند این (توافق) را متوقف کند.”

وی گفت: ضمانت‌های آمریکا از توافق مرزی دریایی با اسرائیل محافظت می‌کند، علی‌رغم مخالفت نتانیاهو که گفته بود این توافق به نفع گروه حزب‌الله است که با اسرائیل می‌جنگد.

لینا خطیب از موسسه چتم هاوس در لندن گفت: اسرائیل نمی تواند فراتر از خواسته های ایالات متحده باشد، زیرا به حمایت ایالات متحده نیاز دارد و بنابراین بعید است که دولت به رهبری نتانیاهو علیرغم لفاظی های شدید او، موافقت با توافق، پاره کردن مرزهای دریایی با میانجیگری ایالات متحده…»