روایت کوهنورد ایرانی از صعود به K2/ “من به تنهایی قله را صعود کردم”


ایمان احمدپور که بدون کمک شرپا و کپسول اکسیژن توانسته به قله بی رحم K2 صعود کند از تجربه خود از صعود به این صعود می گوید.

به گزارش ملیت به نقل از ایسنا، ایمان احمدپور، کوهنورد و مدرس فدراسیون کوهنوردی از صعود خود به قله K2 خبر داد. این کوهنورد که در کمپ دوم در ارتفاع 6700 متری حضور دارد، درباره صعود خود به ایسنا گفت: بدون کمک شرپا و کپسول اکسیژن به K2 صعود کردم. برنامه ریزی یک صعود انفرادی بدون شرپا و اکسیژن به قله K2 یک فرآیند و برنامه آموزشی پیچیده است که یادگیری آن به زمان زیادی نیاز دارد.

وی پاسخ داد که تاکنون چند کوهنورد ایرانی بدون کپسول اکسیژن و کمک شرپا به این کوه صعود کرده اند؟ وی گفت: قله K2 تاکنون توسط تعدادی از ایرانیان صعود شده است. کاظم فریدیان با شرپا و اکسیژن، عظیم چیچی ساز با شرپا و بدون اکسیژن، رضا شهلایی با شرپا و اکسیژن و حسین بهمنیار بدون شرپا و بدون اکسیژن. همچنین اسطوره حسامی فرد به عنوان اولین زن ایرانی توانست این قله را فتح کند.

این کوهنورد ایرانی در پاسخ به اینکه چه افرادی در این صعود به شما کمک کردند؟ پاسخ داد: من در کوهنوردی تنها هستم و تقریباً تمام کارها را خودم انجام می دهم، بدون اینکه به کسی نگاه کنم. آقای. علی رضا خوانساری بنده را تا کمپ اصلی همراهی کرد و پس از یک روز اقامت در کمپ اصلی به ایران بازگشت.

او پاسخ داد که جوان ترین و مسن ترین گروه چند سال دارند؟ گفت: من هر روز با همه گروه ها صحبت می کنم. باید بگویم که دقیقاً نمی دانم، اما مردی 69 ساله و مردی 23 ساله را دیدم که قصد صعود داشتند.

احمدپور درباره حادثه ناگواری که در راه برایش رخ داد گفت: در مسیر قله متاسفانه دوست صمیمی ام علی اکبر سخی از افغانستان ناپدید شد که به یاد او پرچم افغانستان را به قله آوردم و به یاد همه. فارسی زبانان جهان، او را به یاد دارم که دوستش دارم

برای پاسخ به اینکه آیا از راه پشیمان بوده و به بازگشت فکر کرده است یا خیر؟ گفت: چون کوهنوردی را دوست دارم پشیمان نیستم اما همیشه از کوله پشتی سنگینم شاکی هستم.

وی ادامه داد: از فدراسیون کوهنوردی و هیچ شخص و سازمان دیگری انتظار کمک نداشتم و البته چون بدون شرپا و باربر و اکسیژن صعود کردم و تقریباً مسئولیت چادر و غذا و تجهیزات را بر عهده داشتم تا صعود کنم. . ، هزینه من در مقایسه با کوهنوردی تجاری کمتر است. .

احمدپور گفت: باید بگویم باربرها و مردم پاکستان به ایرانیان بسیار احترام می گذارند و ایرانیان و مردم ایران را دوست دارند. دوست دارند به ایرانی ها کمک کنند و کوهنوردان ایرانی را برادر خطاب کنند.

این کوهنورد ایرانی درباره وضعیت کرونا در پاکستان گفت: کرونا در پاکستان تقریباً معنایی ندارد. آنها فقط زمانی که وارد پاکستان شدم گواهی واکسیناسیون را از من دریافت کردند تا بتوانم سوار شوم.

وی با بیان اینکه پتانسیل کوهنوردی در ایران بسیار بالاست، گفت: تاکید می کنم که آموزش بسیار مهم است. کوهنوردی بدون اکسیژن، شرپا و باربار با شعار «کوهنوردی به سبک کوهنوردی» برای من ساخته شد. کوهنوردی باید تمیز، بدون آلودگی و طبق قوانین طبیعت باشد و از همه علاقه مندان به ورزش می خواهم که به بازی ها احترام بگذارند.

به گزارش ایسنا، K2 بعد از اورست دومین قله مرتفع روی زمین است. این قله با ارتفاع 8611 متر از سطح دریا در منطقه قراقروم هیمالیا و در شمال شرق پاکستان قرار دارد و فنی ترین و سخت ترین مسیر صعود را در جهان دارد.

K2 به عنوان مرگبارترین قله برای کوهنوردان شناخته می شود.