روسیه: ما در اوکراین برای جلوگیری از جنگ جهانی دوم عملیات می کنیمگزارش کردن شهرآرانیوزدیمیتری مدودف، معاون شورای امنیت روسیه روز جمعه گفت که عدم مشارکت اوکراین در ناتو شرط لازم اما کافی نیست و روسیه به تضمین های دیگری نیاز دارد.

وی در ادامه سخنان خود هشدار داد که اگر اروپا اقدامات بیشتری علیه روسیه انجام دهد، این قاره به میزان گاز مورد نیاز خود نخواهد رسید.

مدودف افزود: مذاکرات در سطح بالا بین روسیه و اوکراین بر اساس تحولات شرایط و تنها در شرایط خاص امکان پذیر است.

وی افزود: عملیات نظامی روسیه در اوکراین برای جلوگیری از جنگ جهانی سوم ضروری است.

روسیه از 24 فوریه 2022 (5 مارس 1400) پس از به رسمیت شناختن استقلال دو جمهوری لوهانسک و دونتسک از اوکراین، نیروهای خود را به این کشور اعزام کرد و آغاز عملیات نظامی را اعلام کرد.

روسیه هدف از این اقدام را نازی‌زدایی اوکراین، خلع سلاح این کشور، رسیدگی به نگرانی‌های امنیتی و پاسخ به درخواست کمک لوهانسک و دونتسک اعلام کرد و گفت که قصد تصرف اراضی اوکراین را ندارد.

پس از آغاز درگیری با روسیه در اوکراین، کشورهای غربی ضمن محکومیت مسکو و تشدید فشارهای اقتصادی، تمامی حمایت های سیاسی، مالی و نظامی از کیف را در دستور کار قرار دادند. روسیه علیرغم حمایت غرب، در میدان عمل توانسته لوهانسک در شرق منطقه دونباس اوکراین را تحت کنترل خود درآورد و سعی دارد بر تمام مناطق دونتسک تسلط یابد.

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه اخیرا گفت: بازگشت کریمه به روسیه، استقلال دونتسک و جمهوری‌های خلق لوهانسک واقعیت‌های سرزمینی هستند که باید توسط اوکراین و سایر کشورها پذیرفته شوند.

وی افزود: انتخاب قانونی و خردمندانه مردم و حق ملت ها برای تعیین سرنوشت خود باید بر اساس منشور سازمان ملل محترم شمرده شود و بر این اساس کریمه به روسیه و دو جمهوری خلق دونتسک و لوهانسک نیز بازگردانده شد. به کشورهای مستقل تبدیل شدند.

منبع: فارس