روند توافق ادامه دارد و مذاکرات به پایان رسیده است/ شرح جلسه غیرعلنی جاری مجلس درباره مذاکرات هسته ای


تسنیم نوشت: عباس مقتدایی نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی شورای اسلامی در تشریح جلسه غیرعلنی مجلس با حضور علی شمخانی، حسین امیرعبداللهیان، علی باقری و محمد اسلامی با موضوع از مذاکرات رفع تحریم ها به خبرنگاران گفت: در این جلسه نظرات نمایندگان بیان شد و در عین حال توضیحات لازم به مسئولان حاضر و دست اندرکار در مذاکرات ارائه شد.

وی افزود: باید در بالاترین سطح به تفاهم و اجماع برسیم که در جلسه امروز تا حدودی حاصل شد، البته روز گذشته جلسه دیگری در دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی برگزار شد که اعضای سازمان امنیت ملی کمیسیون با افرادی که نام بردم و در جلسه بودند همزمان شد، محتوای نامه های مبادله شده و موضوعاتی که ایران به آن فکر می کرد، مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی خاطرنشان کرد: نکته مهم جلسات دیروز و امروز و بر اساس برنامه ریزی های انجام شده در روزهای آینده این است که منافع کشور ایران را در بالاترین سطح به دست آوریم. و قانون رهبری مجلس که تصویب شده است باید در بالاترین سطح رعایت شود.

مقتدایی گفت: آنچه اکنون مشخص می شود این است که روند توافق ادامه دارد و مذاکرات به پایان رسیده است، تصمیم سیاسی ایران گرفته شده است و آمریکا باید تصمیم سیاسی خود را بگیرد که آیا می خواهد منافع ملی ایران را به طور کامل بپذیرد. .یا مثل قبل می خواهد قرارداد را به هم بزند.

وی افزود: اکنون پیام هایی که بین ما و آمریکایی ها از طریق اروپایی ها رد و بدل می شود در همین فضا است، اگر تصمیم سیاسی بگیرند که منافع ملت ایران را در نظر بگیرند توافق وجود دارد، اما اگر بخواهند در بیان حرفی بزنند. و در عمل در صورت عدم رعایت کلیه مسئولیت ها بر عهده طرف مقابل است.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی خاطرنشان کرد: در جلسه دیروز با حضور اعضای کمیسیون امنیت ملی، احکامی که نمایندگان می خواهند به آن دسترسی داشته باشند در اختیار نمایندگان قرار گرفت و کمیسیون امنیت ملی در حال بررسی است. فعالیت و در حال حاضر نیز در مجلس بحث هایی مطرح است که یکی از آنها انتقادات در مورد دسترسی نمایندگان متن است که اکنون در اختیار نمایندگان قرار گرفته است، حتی محتوای متن در حال حاضر مورد بحث و نقد قرار می گیرد. جلسه مجلس

وی تصریح کرد: حقیقت این است که مجلس در این زمینه به شدت عمل می کند تا منافع ملت ایران در بالاترین سطح تامین شود و دلیل آن این است که حزب مخالف ما نیز همین روند را طی کرده و اکنون ما باید برای جلوگیری از تکرار این موضوع، موضوع راستی آزمایی و بحث رفع تحریم ها و سایر مسائل مربوط به آن را که در جلسه به صراحت مطرح شد و تا زمانی که مطمئن شویم که منافع ملت ایران می تواند تامین شود. مجلس تداوم لازم را دارد و این موضوع را کاملاً شفاف بیان می کند، ما هم داریم، همکاران ما در مجلس در این جایگاه هستند و دوستان ما در دولت هم طرفدار این هستند که قانون مجلس برای تامین مصالح باید به درستی اجرا شود. ایران و حفظ حقوق ملت ایران.

مقتدایی گفت: ما در کمترین زمان پاسخ مورد نیاز خود را به طرف مقابل دادیم و حالا طرف مقابل ما باید نشان دهد که حداقل در این قسمت جدی است، بنابراین پاسخ طرف مقابل دیری نمی‌کشد. باید با یک مسئله اساسی و کلیدی روبرو شد، تعیین و آن پذیرفتن آنچه ایران برای منافع کشور ایران می خواهد. موضع فعلی ما این است که اگر اروپایی ها عمل نکنند و روند فرسایش را دنبال کنند، ماه های سرد اروپا فرا می رسد و بیشترین ضرر را خواهند دید.