ساخت “Birgdar-4 Ghost”; پهپاد پر ادعا کاملا غیر بومی ترکیه است


به گزارش خبرنگار بین الملل خبرگزاری فارس، یک رسانه ترکیه ای مدعی ساخت نمونه جدیدی از پهپاد رادارگریز «برگدار» است که تحلیلگران نظامی بر خلاف ادعای سازنده معتقدند این پهپاد کاملا بومی و در حال جنگ نیست. بین اوکراین و روسیه، تعداد قابل توجهی از آنها توسط دفاع روسیه هدف گلوله قرار گرفتند.

روزنامه «ینی شفق» می گوید که شرکت «بایکار» سازنده این نوع پهپاد، نوع جدیدی از پهپاد رادارگریز به نام «TB-4 Ghost» را خواهد ساخت که در رادار دیده نمی شود. گفته می شود که بدنه Beirgadar-4 باریک تر است و سطح مقطع راداری کوچک تری به جا می گذارد و آن را ضد رادار می کند.

این روزنامه مدعی است که پرچم ارواح ساخت اوکراین است. چندی پیش «واسیل بودنار» سفیر اوکراین در ترکیه گفت که شرکت ترکی بایکار اکنون در اوکراین در حال ساخت کارخانه است. (جزئیات بیشتر)

بیرگدار یک پهپاد جنگی با قابلیت پرواز در ارتفاع متوسط ​​است که برای جمع آوری اطلاعات، انجام مراقبت و شناسایی و انجام حملات هوایی طراحی شده است. این پهپاد قادر است 27 ساعت به طور مداوم در ماموریت بماند و برد موثر 150 کیلومتری دارد. این پهپاد بسته به ماموریت می تواند به چهار بمب یا موشک هدایت شونده مجهز شود.

در این میان پهپادهای «گل سرسبد» که ترکیه به اوکراین فرستاد در این جنگ چندان موفق نبودند و به همین دلیل جبهه اوکراین به مسلخ آنها تبدیل شد. در همین رابطه سایت «ایرلایو» به نقل از خلبانان اوکراینی نوشت که به دلیل پوشش پدافند هوایی روسیه در مناطق عملیاتی، استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین کاهش یافته است.

پیش از این رسانه ها گزارش داده بودند که بر خلاف ادعای ترکیه، برخی از قطعات این پهپاد پیشرفته ساخت آمریکا، کانادا و کشورهای اروپایی است.

در حالی که غول دفاعی ترکیه بایکار ادعا می کند پهپادهای رزمی محبوب خود را از داخل ترکیه تامین می کند، بخش هایی از پهپادهای سرنگون شده در چندین درگیری نشان می دهد که قطعات پهپاد توسط سازندگان آمریکایی، کانادا و اروپا ساخته شده است.

با افشاگری ها، قانونگذاران آمریکایی دولت بایدن را تحت فشار قرار دادند تا بررسی کند که چگونه قطعات و فناوری آمریکا به یکی از برجسته ترین نمونه های هواپیماهای بدون سرنشین ساخت ترکیه در بازارهای جهانی تبدیل شده است.

در حالی که پهپادهای اهدایی غرب و ترکیه در جبهه اوکراین با روسیه چندان موفق نبودند، همزمان با برگزاری نمایشگاه هوایی در ترکیه، تعدادی پهپاد با موتور اوکراینی نیز در این نمایشگاه عرضه شد.

این پهپادها با موتور اوکراینی در نمایشگاه «تکنوفست» در شهر «سامسون» ترکیه ارائه شد. به گفته والری زالوگنی، فرمانده کل نیروهای مسلح اوکراین، هواپیماهای بدون سرنشین تجهیزات نظامی روسیه را در طول جنگ منهدم کردند. (جزئیات بیشتر)

انتهای پیام/م
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید