سبز شدن تالاب ها به دلیل کثیفی سیاه/افزایش خشک شدن تخلف – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان


خبرگزاری مهر ، گروه استانی – اعظم محبی: آبیاری اراضی کشاورزی و تابستانه جتس از نظر بهداشتی، موضوع جدیدی نیست، اما با تشدید خشکسالی، کاهش بارندگی و کاهش سطح آب چاه ها، دسترسی کشاورزان به منابع آبی به طور فزاینده ای با مشکل مواجه شده و شاهد افزایش تمایل آنها به استفاده از خاک بودیم.

آبیاری اراضی با فاضلاب مشکلات بهداشتی زیادی را به همراه دارد و با توجه به اینکه فاضلاب خام مملو از عناصر شیمیایی و برخی فلزات سنگین است، استفاده از این مواد بر روی گیاهان سلامت جامعه بشری را به خطر می اندازد، لذا مسئولان مسئول باید از این اقدام جلوگیری کنند. .

دسترسی ارزان و سریع به آب کثیف و کسب درآمد بیشتر باعث می شود برخی کشاورزان گلستانی از عواقب زیانبار و مضر آبیاری محصولات با فاضلاب چشم پوشی کنند و سلامتی را با این روش تهدید کنند.

آبیاری «تالاب‌ها» با پساب یکی از بارزترین تخلفات این بخش است که در ماه‌های پایانی تابستان جدی‌تر می‌شود و این رویه در شهرستان‌های گرگان، علی وجود دارد. آبادکتولآزادشهر و دیگران رویاها .

وضعیت توپوگرافی شهرهایی مانند گرگان به گونه ای است که معمولاً پساب های شهری از طریق رودخانه های داخل شهر به سمت پایین دست رودخانه مانند مریم آباد، زنگیان و کریم آباد هدایت می شود و بسیاری از سودجویان با قرار دادن این آب به داخل زمین پمپاژ می کنند. پمپ ها

بر اساس ماده ۶۸۸ قانون مجازات اسلامی هر گونه اقدامی که سلامت عمومی را تهدید کند اعم از استفاده از فاضلاب یا فاضلاب برای آبیاری محصولات کشاورزی جرم است و مستوجب مجازات است.

سبز شدن تالاب ها به دلیل خاک سیاه/خشکسالی باعث افزایش تجاوزات می شود

اگرچه در سال های گذشته موارد زیادی از این تخلفات در شهرهای مختلف مشاهده شده است، اما به این افراد رسیدگی نمی شود زیرا منافع مالی این اقدام «جذاب» و «وسوسه انگیز» است. دلگرم کنندهاین کار برای این است که سودجویان از تکرار چنین عمل مجرمانه ای نترسند.

عملیات جزیره ای دستگاه های مورد اعتماد

یک کارشناس محیط زیست در این خصوص به خبرنگار مهر گفت: زباله های شهری به دلیل استفاده غیرعادی از مواد شیمیایی توسط شوینده های شهروندان سرشار از سولفات ها و فسفات ها و فلزات سنگین مانند نیکل و سرب هستند. آنها با حیوانی برخورد می کنند که جراحات جدی دارد.

آبیاری با فاضلاب فقط برای درختان در صورتی است که با شرایط محیطی مناسب باشد مولد نیست این مناسب است رحیم شکری افزود: استفاده از آب آلوده روی محصولات مستقیم مانند برنج، کاهو، گوجه فرنگی و کلم می تواند به سلامت انسان آسیب برساند.

وی تاکید کرد: با توجه به اینکه مدیریت و نظارت بر مزارع مصرف کننده فاضلاب متولی مشخصی ندارد و هر دستگاهی از راه دور شروع به مخالفت و بازدید از مزارع می کند، بنابراین در این بخش موفقیت چندانی نداریم و با وجود هشدارها ، این عمل ادامه دارد.

آمار جهاد کشاورزی با واقعیت ها همخوانی ندارد

مدیر گروه بهداشت حرفه ای و محیط زیست مرکز بهداشت گلستان نیز به خبرنگار مهر گفت: آبیاری با پساب برای درختان در صورت داشتن شرایط محیطی مناسب است. مولد نیست قابل قبول است و باید با خاک درمان شود.

سید محسن علوی نیا با اشاره به افزایش آبیاری مزارع با فاضلاب در سراسر کشور افزود: به دلیل خشکسالی برخی از کشاورزان از فاضلاب خام یا فاضلاب تصفیه شده استفاده می کنند.

وی گفت: بر اساس ماده 688 قانون، استفاده از پساب در آبیاری مزارع تهدیدی برای سلامت جامعه است و متخلفان به مراجع قضایی معرفی می شوند. قضایی آنها را معرفی کرد.

سبز شدن تالاب ها به دلیل خاک سیاه/خشکسالی باعث افزایش تجاوزات می شود

علوی نیا با اشاره به اینکه بازرسی و نظارت توسط کارشناسان بهداشتی انجام می شود افزود: در بسیاری از موارد مالک زمین برای مرکز بهداشت مشخص نیست و باید با جهاد کشاورزی و آنها همراه شده و مالک را معرفی کنند.

وی گفت: اکثر گزارش ها هم اکنون در آزادشهر و گرگان است اما این پدیده در سراسر استان گسترش یافته و شاهد افزایش آمار هستیم.

علوی نیا ادامه می دهد: تعداد افرادی که به مراجع مراجعه می کنند قضایی معرفی شده، با «واقعیت موجود» مطابقت ندارد و تعداد جهاد کمتر از حقیقت است.

وی با تاکید بر اینکه از فاضلاب و پسماندهای آن برای آبیاری مزارع استفاده نشود، گفت: این آب حاوی فلزات سنگین است و سلامت مردم را تهدید می کند. پتانسیل چه زمانی انجام شود

40000 متر مکعب در روز خروجی تصفیه خانه ها

یکی از منابع فاضلاب، تصفیه خانه ها است، به همین دلیل با معاون بهره برداری و توسعه آبفای شرکت آبفای گلستان گفت و گو کردیم، ابوالفضل رحیمی در این باره به خبرنگار مهر گفت: کانال هایی که از آنجا به رودخانه ها می ریزند.

رحیمی با بیان اینکه مصرف کننده عمده ای برای استفاده از زباله های فرآوری شده در استان نداریم، افزود: بر اساس قانون اساسي جهاد نامه باید اعلام کند که پساب با این خصوصیت از چه محصولاتی قابل استفاده است.

وی بیان کرد: همواره توصیه می شود از پساب برای کاشت درخت، پنبه کاری و محصولات غیرخوراکی استفاده شود.

رحیمی با بیان اینکه خروجی شبانه روزی تصفیه خانه های گلستان واقع در گرگان، بندرگزبندرترکمن و کردکوی 40 هزار مترمکعب است، ادامه داد: از این میزان 20 هزار مترمکعب متعلق به تصفیه خانه گرگان است.

سبز شدن تالاب ها به دلیل خاک سیاه/خشکسالی باعث افزایش تجاوزات می شود

به گفته وی روزانه، ماهانه و موردی نمونه برداری و آزمایش می شود.

برخورد با مصرف کنندگان فاضلاب اعتماد خاصی ندارد

مدیر زراعت جهاد کشاورزی گلستان در این خصوص به خبرنگار مهر گفت: بیشتر زمین های کشاورزی استان گلستان زیرمجموعه شهرها و روستاها است که بیش از 90 درصد را شامل می شود.

علی اکبر مهقانی وی افزود: گرگان، آق قلعهرامیان، آزادشهر و … و بیشتر فاضلاب شهری و روستایی پایین دست، مورد استفاده کشاورزان و جوامع است.

وی گفت: استفاده از این آب برای برخی فرآورده ها مانند سبزی و صیفی است جتس خطرناک است، ادامه داد: علاوه بر این با بارندگی، مواد سمی پلاستیک ها و سقف های ایرانی شسته شده و به داخل کانال ها سرازیر شده و از آنجا به مزارع می رسد که سلامت مردم را نیز تهدید می کند.

مهقانی در مورد آبیاری برنج با کثیفی تصریح کرد: ریشه برنج به دلیل ساختار گیاه مواد خطرناک را جذب نمی کند.

او گفت: با ناراحتی با توجه به کاهش بارندگی و کمبود آب، استفاده کشاورزان از فاضلاب در فصول کم آبی افزایش یافت و یا به دلیل تعاونی بودن چاه ها، امکان استفاده دائمی از آب در آب وجود ندارد. به طوری که کشاورزان به استفاده از پساب هایی که حاوی مواد خطرناکی مانند آزبست، سرب و غیره است روی می آورند.

مهقانی وی با تاکید بر اینکه این زباله ها باید به چرخه بازگردانده شود و حیف است که هدر می رود، افزود: شناسایی افرادی که از این آب استفاده می کنند تلاشی در حوزه کشاورزی است اما ساماندهی آن نیازمند همکاری است و دستگاه های زیادی در این امر دخالت دارند.

دلیل به هم ریختگی آن عدم وجود یک معتمد خاص برای مواجهه، شناسایی و غیره است. مسائل می دانست و می گفت: باید پروتکل ها نوشته شود و مسئولیت هر دستگاهی تعیین شود تا شاهد آن نباشیم.

به گزارش خبرنگار مهر، استفاده از آب های غیر متعارف یا پساب در بسیاری از کشورها رایج است، اما باید برنامه ریزی منسجمی وجود داشته باشد و طبق قوانین خودش دنبال شود.