سبک زندگی مقوله ای کاملا عملی است – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرنگار مهر ، حجت الاسلام علی رحمانی چهارشنبه شب در نشست خبری جشنواره ملی کتاب «سبک زندگی» اظهار داشت: به راستی باید مفهوم سبک زندگی را یک مفهوم کاملا کاربردی و با توجه به واقعیت ها و میدانی دانست. از تمرین همچنین باید گفت سبک زندگی یک مقوله کاملا کاربردی است توری و باید با نگاهی کاملا عمل گرایانه با این واژه برخورد کرد و آن را مظهر منش دانست نه صرف گفتار و اندیشه.

دبیر چهارمین دوره جشنواره ملی کتاب سال سبک زندگی گفت: در واقع باید مفهوم سبک زندگی را با توجه به واقعیت ها و حوزه عمل به عنوان یک مفهوم کاملا کاربردی در نظر بگیریم. همچنین باید گفت سبک زندگی یک مقوله کاملا کاربردی است توری و باید با نگاهی کاملا عمل گرایانه با این واژه برخورد کرد و آن را مظهر منش دانست نه صرف گفتار و اندیشه.

وی افزود: بنابراین این واژه با جایگاه مهم و ضروری خود در موقعیت اجتماعی مورد حمایت سیاستگذاران قرار می گیرد. به نظر می رسد سیاستمداران از نظر مدیریتی نمی توانند سبک زندگی را نادیده بگیرند اجباری که اگر غفلت کنند حتماً تحولی در حوزه برنامه ریزی و مدیریت ایجاد می شود.

حجت الاسلام رحمانی گفت: واقعاً اگر هر سیاستمداری به هر دلیلی از این حوزه غافل شود باید در سیاست ها و مدیریت خود تغییراتی ایجاد کند. امروزه سبک زندگی و سنجش آن محرک تغییر و تحول محسوب می شود و به همین دلیل این حوزه از نظر ابعاد مختلف بسیار حائز اهمیت است.

دبیر چهارمین جشنواره ملی کتاب سال سبک زندگی گفت: ما به عنوان افرادی که این رسالت را بر دوش داریم احساس می کنیم باید در حوزه سبک زندگی فعال باشیم و به همین دلیل تصمیم گرفتیم یکی را معرفی کنیم. از مهمترین ابزارهای فرهنگی در زمینه انتقال مفاهیم مرتبط با سبک زندگی و برگزاری آنها در قالب برگزاری جشنواره کتاب بحث کنیم. امیدواریم امسال پس از سه دوره برگزاری، چهارمین دوره را با لطف خداوند و ظرفیت موجود در بهمن ماه سال جاری در شهر مشهد برگزار کنیم.

وی با بیان اهداف برگزاری این جشنواره اظهار داشت: اهداف این جشنواره شناسایی آثار فاخر مرتبط با حوزه سبک زندگی و معرفی آنها به مخاطبان فرهیخته، ایجاد شبکه تعاملی فعالان سبک زندگی و شناسایی واقعی است. استعدادهای فعال در زمینه سبک زندگی

حجت الاسلام علی رحمانی گفت: در سه دوره ای که این جشنواره برگزار شد ظرفیت های سبک زندگی را در قالب معرفی کتاب های نوشته شده در این باره بررسی کردیم و امیدواریم امسال اگر مرحله چهارم را برگزار کنیم. از این جشنواره می توانیم یک قدم جلوتر برویم.

دبیر چهارمین دوره جشنواره ملی کتاب سال سبک زندگی با بیان اهمیت این جشنواره و اهمیت برگزاری چنین جشنواره هایی افزود: واژه سبک زندگی یکی از پرکاربردترین واژه هایی است که در عرصه های علمی، رسانه ای مورد استفاده قرار می گیرد. و بحث های سیاسی در کشور در سال های اخیر. همچنین در دهه اخیر سبک زندگی یکی از کلیدواژه های مورد استفاده در بیانات مقام معظم رهبری بود.

وی تصریح کرد: به اهمیت و تأثیرگذاری این واژه در مدیریت فرهنگی، سیاسی و علمی جامعه، در بیانیه گام دوم انقلاب از این کلیدواژه برای تأکید و تأکید بر اهمیت آینده استفاده کردند. افق 40 ساله بر اساس برخی از این محورهای اساسی.

رحمانی تصریح کرد: این اصطلاح در نزد عموم خبرنگاران و عموم مردم برای جنبه های جذاب و جذاب زندگی به کار می رود. خوب و جدیدترین نمودارهای ارائه شده نشان می دهد که در سال های اخیر این واژه از طریق موتورهای جستجوگر کشورمان بسیار جستجو شده است.

دبیر چهارمین دوره جشنواره ملی کتاب سال سبک زندگی گفت: این موارد نشان می دهد که ذهنیت اکثریت و کارشناسان متوجه مفهومی به نام سبک زندگی شده است. امروزه در حوزه بهداشت و درمان از سبک زندگی سالم و ناسالم صحبت می شود یا روانشناسان برای شناخت سبک زندگی خود به تصویری که فرد از خود، خود ایده آل خود و دنیای اطراف خود دارد اشاره می کنند. این تصویر زمینه و تنظیم کننده ارتباط انسان با دنیای اطراف است که برای توضیح مفهوم سبک زندگی استفاده می شود.

وی افزود: از سوی دیگر، جامعه شناسان در تحلیل هویت اجتماعی در سال های دور با تکیه بر مفهوم طبقه اجتماعی برای تحلیل هویت و طبقه، بر فعالیت های تولیدی جایگاه تمرکز داشتند، اما در سال های اخیر به دلیل افزایش مصرف و مصرف گرایی، بر کلمه سبک زندگی تمرکز کردند.

رحمانی بیان کرد: در واقع همه اینها مقدمه ای برای ترویج ادبیات مرتبط با سبک زندگی است و به طبع خود گفتمان سازی و جریان سازی پایدار حول سبک زندگی ایجاد می کند. البته برای دستیابی به این اهداف نیازمند حضور فعال اصحاب رسانه هستیم چرا که اصحاب رسانه را ناظر فعالیت های فرهنگی کشور می دانیم که می توانند به رویدادهای پیش آمده توجه و تمرکز داشته باشند. ، و با دادن. آنها یک ضریب هستند و با توجه به مخاطب، اهمیت این مفاهیم را نشان می دهند.

بحث سبک زندگی یکی از مسائل جدی در نظام است

در ادامه حجت الاسلام محمدشیخ الاسلامی معاون فضای مجازی، هنری و رسانه دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم اظهار داشت: جشنواره کتاب سال زندگی را از سال 1395 آغاز کردیم.

مرحله اول این جشنواره به سبک زندگی عمومی، در سال دوم یعنی سال ۱۳۹۶ به کتاب های کودک و نوجوان و در سال ۲۰۱۸ که سومین سال برگزاری این جشنواره است، به پایان نامه ها اختصاص دارد. . در سال 2019 که مصادف با شروع ویروس کرونا بود، اختتامیه این جشنواره به صورت محدود انجام شد و امسال چهارمین دوره این جشنواره را در مشهد برگزار خواهیم کرد.

معاون فضای مجازی، هنر و رسانه دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم با اشاره به اهداف برگزاری چهارمین جشنواره ملی کتاب سال سبک زندگی می گوید: از جمله اهداف مهم این دوره از جشنواره می توان ترویج این حرکت علمی، برجسته سازی موضوع سبک زندگی، کشف استعدادها در این زمینه، ارزیابی و تحقیق در جریان سبک زندگی و مستندسازی فعالیت های مرتبط با این موضوع و در واقع با در نظر گرفتن این اهداف، تلاش می کنیم پرچم سبک زندگی را حفظ کنیم. همیشه در حال پرواز

وی گفت: همه باید سبک زندگی اسلامی را در جامعه و کشور اسلامی خود تشویق و ترویج کنیم و نگذاریم اهداف شوم دشمنان در فضاهای واقعی و مجازی محقق شود.

حجت الاسلام شیخ اسلامی وی تصریح کرد: بحث سبک زندگی یکی از موضوعات جدی نظام است که رهبری معظم نظام نیز در سال 1398 به این موضوع توجه داشتند و بعدها نیز همواره در فعالیت های فرهنگی خود بر این موضوع تاکید داشتند.

معاون فضای مجازی، هنری و رسانه ای دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم افزود: به همین منظور دفتر تبلیغات اسلامی با پیگیری تاکیدات مقام معظم رهبری از سال 1398، میز ویژه ای را به این موضوع اختصاص داد و پس از حدود یک سال مطالعات میدانی انجام شده در این راستا به این نتیجه رسیده است که یکی از مهم ترین مسائلی که در حوزه سبک زندگی مطرح می شود، اصلاح ساختارهای نادرست در فرهنگ و امور است که جشنواره کتاب سال زندگی را رقم می زند. به عنوان یکی از ابعاد آن

وی بیان کرد: همانطور که می دانیم بحث کتابخوانی در کشور موضوعی جدی است و اکنون شاهد هستیم که سرانه مطالعه در کشور کاهش یافته است، اما باید دانست که رابطه معناداری بین این موضوع و جامعه وجود دارد. سبک زندگی چون باعث افت می شود سطح تحصیلات در جامعه نیز افزایش یافته است و به همین دلیل باید برای حل این معضل بزرگ تلاش جدی صورت گیرد تا عموم مردم کتاب از جمله کتاب های با موضوع سبک زندگی بتوانند مورد پسند عموم مردم قرار گیرد. معاون فضای مجازی، هنر و رسانه دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم ادامه داد:

لازم به ذکر است در پایان نشست خبری جشنواره ملی کتاب «سبک زندگی» از پوستر، لوگو و سایت این جشنواره رونمایی شد.