سدره در خانه به رونق خانه های نماز خدمت می کند – قدس آنلاین | ایستگاه خبریبرای اطلاع از جزییات اجرای این طرح با سیدرضا توکلی از ایده پردازان و مسئول روابط عمومی این طرح گفت و گو کرده ایم که مشروح آن را در ادامه می خوانید.

ایده طرح سدره از کجا آمد و جزئیات اجرای این طرح چیست؟
طرح سدره با هدف کمک به ساخت خانه های مذهبی از سال 1397 و با توجه به درخواست رهبر معظم انقلاب مبنی بر ورود هیئت های مذهبی به حوزه خانواده در ساختار کمیته میثاق با شهدای امام شکل گرفت. . دانشگاه صادق (ع) و با توجه به جایگاه والای خانه‌های مذهبی، تلاش می‌کند تا ساخت خانه‌های نماز در منزل را تسهیل کند و زمینه را برای شکوفایی مجالس یادبود خداوند (عج) فراهم کند.
این طرح از نظر آکادمیک اصالت دارد و بدنه جوانان مشتاق احیای اهل بیت(ع) و سنت حسنه شعائر اهل بیت است، البته نه با مدیریت بلکه با ایفای نقش مجری. به گونه ای که حتی برخی از ملزومات تشکیل جلسه در طرح پیش بینی شده است، در نهایت میزبان بانی خانه مذهبی خواهد بود تا بدین ترتیب فضای خدمت رسانی به خانواده های خانه مذهبی فراهم شود. خانه ها به روش معمول و سنتی باقی می ماند و مستحکم می شود، بنابراین طرح صدره برای کمک به صاحب خانه در برنامه ریزی، دعوت از واعظ و مدد و همچنین ارائه خدماتی مانند تهیه سیستم صوتی و غیره، خود را موظف کرد. .
نکته مهمی که باید به آن توجه کرد این است که تابلو خانه جایگاه و نقش خاص خود را دارد و به هیچ وجه نباید آن را با تابلوهای بزرگ و رسمی به عنوان نمونه ساختار غیررسمی تابلوی خانگی و احتمال چهره مقایسه کرد. – تعامل رو در رو و مستقیم مبلغان و مخاطبان مجلس می تواند پاسخگوی بسیاری از سوالات و شبهات ذهنی مخاطبان باشد و حتی منجر به بهبود روابط خانوادگی، تعامل انسانی و رفع بسیاری از مشکلات خانوادگی شود.

با توجه به اینکه این پروژه از سال 2018 در حال اجرا است، بازخورد آن چیست؟
اگرچه هدف گیری اولیه با توجه به نکات فوق، منطقه شمال تهران بود و این منطقه تا ماه اول شروع عملیات طرح پیگیری شد، اما پذیرش طرح توسط پیروان اهل بیت (ع) در سراسر تهران باعث شد فعالیت آن به تمام مناطق بیست و دو شهر تهران گسترش یابد. آن را پیدا کنید و این کلان شهر را با تمام وجود بپوشانید.
در این راستا مشاهده کرده ایم که خانواده ها به ویژه زوج های جوان که تصوری از دشواری و عدم امکان حفظ این سنت واقعی در منازل خود دارند، به میزبانی منظم از آئین های خانگی و در فرهنگ تشریفات خانگی روی می آورند. دوباره در حال توسعه است. سیستماتیک است.

آیا این طرح در سراسر کشور اجرا می شود و هزینه دارد؟
با توجه به اینکه در ابتدا حوزه فعالیت پروژه سدره در شمال تهران بود، به تدریج تمامی مناطق تهران بزرگ تحت پوشش خدمات طرح کمک به نهادهای مذهبی در داخل قرار گرفت، البته با توجه به اینکه رویکرد طرح این است که فرهنگ نهادهای مذهبی خانه را به آرامی توسعه دهیم و در کمک به برگزاری مراسم فقط در شهر تهران مشارکت کنیم و در شهرهای دیگر گروه های محلی در همان منطقه درگیر، وارد مناطق خارج از تهران نمی شویم.
همین دغدغه دلیل طراحی سامانه جامع «روضه خونگی» نیز می باشد که این امکان را می بیند که مجموعه ها و سازمان هایی با مأموریت روز خانگی بتوانند از بستر این سامانه استفاده کرده و تقریباً به کل کشور خدمت رسانی کنند و در عین حال به فکر خود باشند. خصوصی. آنها در ارتباط دائمی با یکدیگر هستند.
از نظر هزینه برگزاری مجالس، یکی از ملاحظات طرح صدرا این است که هیچ هزینه مشخص و قطعی برای علاقه مندان به برگزاری مجالس وجود ندارد و موسس روضه می تواند با توجه به توان مالی و هدف خود، آرامش بده و صلوات در منبر و مداح به سنت حسنه. آنچه ما در برنامه خود می خواهیم ایجاد جلسات مرجع با کیفیت بالا و سریع است و مسائل مادی مهم و محوری نیستند.

امسال چه برنامه ها یا موضوعات جدیدی به اجرای این طرح اضافه شده است؟
محور نوآوری ها با هدف جامعه مخاطبان، مجموعه برنامه هایی با هدف جامعه کودک و نوجوان در نظر گرفته شده و حتی قسمت اجرایی آن در حال پیشرفت است، ایجاد جلسات جذابیت خانگی برای کودکان و نوجوانان یکی از این موارد است. همچنین طراحی و اجرای چندین سلسله کمپین ملی با مناسبت های مذهبی مانند رمضان، غدیر و فاطمیه از اقدامات و رویدادهای جدید طرح سدرا است.
یکی دیگر از محورهای نوآوری های انجام شده، شبکه مبلغان پروژه یعنی سخنرانان و خارج نشینان است که هر ساله گردهمایی هایی ترتیب می دهیم تا علاوه بر ارتباطات جمعی، فرصت گفتگو و افزایش دانش خود را به آنها بدهیم. این شبکه مبلغان

چگونه از ظرفیت دانشگاه برای اجرای این طرح استفاده می شود؟
یکی از فرصت ها و امتیازات ویژه طرح سدره این است که اساس این ابتکار و فعالیت فرهنگی، تبلیغ دانشگاه است، یعنی بدنه ای جوان و تحصیلکرده که بتواند نیازهای کنونی جامعه پیرامون را با نیازهای موجود برآورده کند. روز البته این موضوع برای دانشگاه هم مایه خیر و برکت است. طرح سدره در قالب تفاهم نامه با هیأت دانشجویی شهید دانشگاه امام صادق(ع)، پشتوانه محتوایی و جهت گیری فکری آن توسط مؤسسه علمی احیا امر و مرکز دانشگاه رشد آن شکل گرفت. و ارکان فکری، فرهنگی و تبلیغی دانشگاه در تولد و توسعه این طرح همکاری کردند و امیدواریم صاحب این مدرسه به دست اندرکاران اجر بدهد.

آیا این طرح غیر از منازل در جاهای دیگری نیز اجرا شده است؟
اینکه نام طرح نماز خانه است موضوعیت دارد، ساختار طرح منعی برای برگزاری مجالس و کمک به مراسم در خارج از منازل ندارد و سابقه کمک و خدمات را می توان مکرراً در کارنامه گزارش داد. طرح، اما آنچه مهمتر تلقی می شود و رسالت گروه کمک به پیوند منازل و خانواده ها و برگزاری مجالس فامیل، محله، اقوام و دوستان با محوریت بحث در فضایل و مشکلات اهل بیت است. (ع) با انتقال و تبیین معارف اسلام ناب محمدی در منازل، در متون معتبر خود بر مفهوم خانه و خانواده تأکید ویژه ای داریم.

خبرنگار: مهدیه قمری