سرعت فناوری Wi-Fi 7 چقدر است و چه زمانی عرضه می شود؟به گزارش شهرآرانیوز – در حالی که کار بر روی ویژگی‌های Wi-Fi 7 ادامه دارد، محصولات در راه پشتیبانی از این استاندارد جدید هستند. این هفته، اینتل اعلام کرد که کامپیوترهایی با قابلیت استفاده از ماژول Wi-Fi 7 در دو سال آینده در دسترس خواهند بود.

اریک مک لافلین، معاون گروه محاسبات مشتری و مدیر کل گروه دستگاه‌های بی‌سیم اینتل، در یک کنفرانس مطبوعاتی اخیر اعلام کرد:

در حال حاضر، ما در حال توسعه Wi-Fi ‘802.11be’ اینتل هستیم تا گواهی Wi-Fi Alliance را دریافت کنیم و آن را در محصولات رایانه ای مانند لپ تاپ در سال 2024 نصب کنیم. انتظار داریم این فناوری در سال 2025 در بازارهای جهان ظاهر شود.

انتظار می رود استاندارد 802.11be موسسه مهندسین برق و الکترونیک، که با نام Wi-Fi 7 نیز شناخته می شود، حداکثر پهنای باند 320 مگاهرتز را در مقایسه با 160 مگاهرتز، با استفاده از باند 6 گیگاهرتز همراه با باندهای 2.4 و 5 گیگاهرتز ارائه دهد. -Fi 6/6E یک پیشرفت قابل توجه است.

همچنین Wi-Fi 7 با انتقال از مدولاسیون QAM 1024 استاندارد Wi-Fi 6/6E به QAM 4096 قدرت عملیاتی را 20 درصد افزایش می دهد و از قابلیت عملیات چند لینکی و واحدهای منبع متعدد بهره می برد.

به گفته موسسه مهندسین برق و الکترونیک، استاندارد جدید می تواند سرعت داده تا 40 گیگابیت بر ثانیه را در اختیار کاربران قرار دهد که بالاتر از نرخ داده 9.6 گیگابیت بر ثانیه Wi-Fi 6/6E است. اگرچه این اعداد برای دستگاه‌هایی مانند رایانه‌های شخصی و لپ‌تاپ‌ها کمی کمتر است، اما همچنان شاهد بهبود سرعت در مقایسه با Wi-Fi 6E هستیم.

در حال حاضر، اینتل انتظار دارد که در صورت پشتیبانی از کانال 320 مگاهرتز، QAM 4096 و عملیات چند لینکی، لپ‌تاپ‌های آینده مجهز به فناوری Wi-Fi 7 بتوانند در ارمغان سرعت داده تا 5.76 گیگابیت بر ثانیه را حمل کنند. به گفته اینتل، با فرض بازدهی 90 درصدی محصولات جدید وای فای که در باند 6 گیگاهرتز کار می کنند، حداکثر سرعت بی سیم تخمینی فناوری جدید 5.19 گیگابیت بر ثانیه است که در مقایسه با سرعت 2.4 گیگابیت بر ثانیه تراشه های اینتل با استاندارد Wi-Fi 6E دادن.

به گفته موسسه مهندسین برق و الکترونیک، انتظار می رود استاندارد 802.11be در سال 2024 آماده شود. در همین حال، اینتل و سایر شرکت ها در حال توسعه فناوری های خود بر اساس ویژگی های اساسی این استاندارد هستند. اینتل معتقد است که این بار می توان از آن به خوبی استفاده کرد و سرعت نهایی موجود در استاندارد Wi-Fi 7 را افزایش داد. مک لافلین معتقد است:

از آنجایی که انتشار 802.11be بیش از یک سال باقی مانده است، هنوز جا برای بهبودهای بیشتر در سرعت پردازش وجود دارد.

در همین حال، سایر محصولات Wi-Fi 7 در حال توسعه هستند. به عنوان مثال، تولیدکنندگان نیمه هادی مانند Broadcom و MediaTek Wi-Fi 7 را به نمایش گذاشته اند و کوالکام روترهای شبکه خانگی را با سرعت 33 گیگابیت بر ثانیه به نمایش گذاشته است. Wi-Fi 7 آنقدر پیشرفت کرده است که برخی از تحلیلگران پیش بینی می کنند که این فناوری به طور کامل از Wi-Fi 6E پیشی خواهد گرفت.

منبع: رومیت