سقف اعطای تسهیلات به شرکت های دانش بنیان ابلاغ شد


به گزارش خبرنگار گروه علم و توسعه خبرگزاری فارس، شرکت های دانش بنیان و فناوران طی سال های اخیر توانسته اند در بسیاری از عرصه ها حضور داشته باشند و از طریق داخلی سازی محصولات در راستای کاهش جریان ارزی گام بردارند، اما ادامه این مسیر به سرمایه و بودجه کافی برای تکمیل تست ها نیاز دارد.

علی اصغر نجیمیدبیر، منشی گروه کاری ستاد صنعت و بازار فناوری درباره حمایت از شرکت های دانش بنیان گفت: دو نوع کسب فناوری داریم که در یک مدل، شرکت ها با تحقیق و توسعه داخلی فناوری خود را توسعه می دهند. در مدل دوم، ما برای ارائه فناوری به یک خوشه از طریق مکانیسم‌های نوآوری باز کار می‌کنیم و برنامه‌هایی برای هر دو در ستاد فناوری نانو وجود دارد.

وی ادامه داد: در رویداد «Rinkset» مدل توسعه داخلی این شرکت ارائه شد. در این برنامه هم ایده های فناوری به شرکت ها معرفی می شود و هم امکانات و پشتیبانی را برای آنها فراهم می کنیم تا با کمک تیم تحقیق و توسعه خود را انجام دهند. ».

نجیمی وی افزود: در مدل دوم که شبکه مبادلات نامیده می شود، نیازهای صنعت را به شرکت های دانش بنیان معرفی می کنیم یا شرکت های دانش بنیان بزرگی را که قصد دارند آن محصولات تحقیق و توسعه را برون سپاری کنند به سایر شرکت هایی که می توانند. هم خانه ها موافقت کرده و اقدامات لازم را انجام دهد.

منشی گروه کاری صنعت و بازار ستاد فناوری یادآور شد: به طور کلی فرآیندهای ستاد نانو در این حوزه برای تسهیل ارتباط آن مدل است و در مدل اول، تسهیلات مالی و حمایت معنوی برای تجاری سازی خدمات از جمله ارائه می شود. به عنوان معرفی فناوری و کمک به انجام پروژه هایی از جمله تامین آزمایشگاه، مواد اولیه مورد نیاز و…

نجیمی وی در پایان گفت: تسهیلات ارائه شده توسط شرکت های دانش بنیان بر اساس پروژه های آنها است. با توجه به تقاضای زیاد و محدودیت منابع، در حال حاضر سقف ارائه تسهیلات یک و نیم میلیارد است که در صورت موفقیت محصول شرکت، وام محسوب می شود و بخشی از آن بلاعوض می باشد. در حالی که تلاش می کند پروژه هاپروژه های مهم و راهبردی باید از منابع دیگر تامین شود تا طرح اجرایی شود.

پایان پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید