سلیم موذن زاده: وظیفه مداحان فقط اشک ریختن نیست لطفا توضیح دهیدبه گزارش قدس آنلاین، امروز دوم آذرماه سالروز درگذشت مداح ملقب به «سلطان الواعظین» است. استاد سلیم موذن زاده اردبیلی در سال 1315 شمسی در شهر اردبیل به دنیا آمد. وی فرزند دیگر شیخ عبدالکریم مؤذن زاده اردبیلی اولین مؤذن رادیو ایران و برادر رحیم مؤذن زاده اردبیلی از مؤذنان مشهور ایران است.

6 سال جدایی از نویسنده «زینب، زینب»

او در زمره شیفتگان «سلطان الواعظین» نامیده می شد و صدا و صدای او گویا بود. وی از مداحان ایرانی مسلط به ترکی، فارسی و عربی بود که در سن 80 سالگی درگذشت و امروز 6 سال از آرام گرفتن صاحب آهنگ زینب، زینب در دل زمین می گذرد.

ستایش برای همه نیست

این مداحی اهل بیت (علیهم السلام) توصیه هایی برای مداحان و جوانانی که به تازگی پا به این عرصه گذاشته اند دارد که بررسی آنها خالی از لطف نیست. به قول مرحوم سلیم مؤذن زاده مداحی و نوحه خوانی کار هرکسی نیست. از منظر ایشان، مداح باید دوره های معارف را با موفقیت بگذراند و توجه داشته باشد که می خواهد برای عزای حسین بن علی (ع) عزاداری کند، پس پاکی نیت و خلوص عمل لازم است. برای موفقیت و عمر طولانی وی گفت: در کودکی در مدرسه میرزا عزیز که مدرسه ای در منطقه یسائول است درس می خواندیم، مداحان زیادی در آنجا درس می خواندند: حاج محمد تمدان، حاج رحیم مؤذن و دیگران، در واقع رفتن به آن مدرسه و تحصيل در آن مانند تحصيل در دانشگاه است، زيرا ميرزا ​​عزيز علاوه بر موسيقي و آواز، ادب و ايمان را نيز آموزش مي دهد و هر کس صداي خوبي داشته باشد و به مکتب رفته باشد، بايد با آلات موسيقي آشنا باشد تا در کار خود موفق باشد. مستند مقاتل را نیز مطالعه کنید.

بهترین صدا از نظر «سلطان الواعظین»

سلیم موذن زاده همیشه می گفت: بهترین صدا صدایی است که شنونده را اذیت نکند، بلکه او را جذب کند. گاه مداحانی را می بینیم که با ندانستن فنون آواز و موسیقی و رعایت احکام کلامی، با صدای آزاردهنده مداحی می کنند. هر دوی اینها به خودی خود مضر است و موجب غم و اندوه داغدیده می شود. استاد یحیوی همسایه ماست. در مدرسه ایشان چیزهایی یاد گرفتیم، بیشتر اوقات با استاد تاج الشعراء بودم و اشعار ایشان را می خواندم. شعر «هند» را برای اولین بار خواندم و در حین خواندن آن بیش از 400 صفحه از کتاب را خواندم تا بدانم حقیقت تاریخی و مذهبی آن چیست!»

توصیه سلیم معذن زاده به مداحان

سلیم معزان زاده گفت: مداحان باید قبل از مداحی تمرین کنند، کلمات را درست تلفظ کنند، عربی و فارسی بخوانند، اطلاعاتشان کامل باشد، با ساز و نت و ردیف آشنا باشد. مهمتر این است که نیتشان خالص باشد، کار مداحان فقط گریاندن مردم نیست، گریه و زاری مردم در عزا موضوع مهمی است، بلکه توجه به اهداف قیام و روز امام حسین (ع) مهمتر است. عاشورا.تا مردم بفهمند باید در مقابل ظلم ظالم بایستند و شعار «هیهات من الزهله» را شعار زندگی کنند.

منبع: فارس