سواحل مریخ می تواند نشانه ای از وجود احتمالی حیات باشد


اخیرا شواهدی مبنی بر وجود یک اقیانوس باستانی در مریخ پیدا شده است که ممکن است نشان دهنده احتمال وجود حیات در این سیاره باشد.

به گزارش سرویس فناوری و فناوری تکنا، داده های جدید توپوگرافی مربوط به وجود دریا در مریخ، شواهد جدیدی از وجود ساحلی 3.5 میلیارد ساله است.

دانشگاه ایالتی پن در بیانیه ای مطبوعاتی اعلام کرد که نقشه های توپوگرافی تازه تهیه شده از این سیاره حاوی شواهدی است که وجود یک دریای شمالی باستانی را اثبات می کند.

بر اساس این نقشه ها، مریخ احتمالا زمانی آب و هوای گرم و افزایش سطح دریا داشته است. کاردناس یکی از اساتید علوم زمین دانشگاه پن در این باره گفت: آنچه پس از کشف این موضوع به ذهن ما می رسد این است که وجود چنین اقیانوس وسیعی را می توان پتانسیل بالایی برای میزبانی حیات در نظر گرفت. علاوه بر این، می تواند اطلاعات زیادی در مورد اقلیم باستانی و تغییرات آن ارائه دهد. پیش از این، فرضیه های بسیاری از سوی جامعه علمی درباره وجود اقیانوس در قسمت شمالی مریخ مطرح شده بود.

داده های فعلی نیز این موضوع را تایید می کند. ساحل 3.5 میلیارد ساله گواه روشنی بر این فرضیه است. به گزارش کاردناس، با بررسی سنگ های Aeolis Dorsa می توان به اطلاعات مهمی در مورد این اقیانوس دست یافت. شواهد نشان می دهد که این اقیانوس پویا است. در طول مدت وجود آن، سطح آن نیز به طور قابل توجهی افزایش یافته است. سرعت ته نشینی سنگ های کنار آن نیز بسیار زیاد است. به نظر می رسد تغییرات زیادی در این بخش وجود دارد. به گفته کاردناس، این منطقه ممکن است حاوی شواهدی از حیات در مریخ باشد.