سکه و طلا دوباره ارزان شد


در پی آرامش بازار ارز و کاهش قیمت جهانی طلا

قیمت طلا و سکه در هفته گذشته با کاهش قیمت اونس طلا و آرامش بازار ارز همراه بود.

به گزارش ملیت به نقل از ایسنا، بر اساس اطلاعات به دست آمده از اتحادیه طلا و جواهر تهران، بازار سکه و طلای داخلی هفته خود را با کاهش نسبت به ابتدای هفته به پایان رساند که نتیجه کاهش قیمت طلا است. طلا در بازارهای جهانی و کاهش نرخ پول در بازار داخلی اتفاق افتاد.

قیمت جهانی طلا در هفته گذشته با روند نزولی همراه بود و در پایان هفته این کاهش قیمت تشدید شد; به همین دلیل هر اونس طلا در این هفته به 20 دلار کاهش یافت. از سوی دیگر بازار ارز داخلی نیز آرام است.

در جدیدترین مقایسه دیروز (پنجشنبه) هر گرم طلای 18 عیار نسبت به ابتدای هفته 4 هزار تومان کاهش قیمت داشت و هر گرم یک میلیون و 336 هزار و 621 تومان فروخته شد. همچنین هر مثقال طلای 17 عیار نیز با 20 هزار تومان کاهش به پنج میلیون و 790 هزار تومان رسید.

هر قطعه سکه تمام بهار آزادی و همچنین سکه تمام طرح قدیم در پایان هفته نسبت به ابتدای هفته 50 هزار تومان کاهش قیمت را تجربه کردند. تا پایان هفته سکه تمام طرح جدید 14 میلیون و 900 هزار تومان و سکه تمام طرح قدیم 14 میلیون تومان فروخته شد.

حباب سکه رشد کرد

نیم سکه و ربع سکه نیز در هفته گذشته هر کدام ۱۰۰ هزار تومان کاهش قیمت داشتند. نیم سکه در پایان هفته هشت میلیون و 100 هزار تومان و ربع سکه پنج میلیون و 100 هزار تومان قیمت گذاری شد. سکه گرمی در پایان هفته 3 میلیون و 100 هزار تومان فروخته شد که نسبت به ابتدای هفته 50 هزار تومان کاهش داشت.

با وجود کاهش قیمت در بازار سکه و طلا، حباب سکه همچنان بزرگ و بزرگتر از هفته های اخیر است. بر اساس آخرین معاملات آخر هفته، هر قطعه سکه حدود یک میلیون و 800 هزار تومان حباب دارد؛ این در حالی است که هفته گذشته (هفته منتهی به 31 مهر) حباب سکه در محدوده یک میلیون و 650 هزار تومان قرار داشت.