سیل ناگهانی در 8 استان – قدس آنلاین | ایستگاه خبریبه گزارش قدس آنلاین به نقل از سازمان هواشناسی، بر اساس پیش‌بینی کلی نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگر سازمان هواشناسی، امروز در برخی مناطق استان‌های اردبیل، گیلان، مازندران، ارتفاعات البرز مرکزی، ارتفاعات زاگرس مرکزی در چهارمحال و بختیاری، استان های کهگیلویه و بویراحمد، هرمزگان و سیستان و بلوچستان به ویژه در بعدازظهر ابری، پراکنده باران، گاهی رعد و برق و وزش باد پیش بینی می شود. در سایر نقاط کشور جوی آرام و پایدار پیش بینی می شود.

فردا پنجشنبه بارش در جنوب کشور کاهش می یابد و این وضعیت در شمال کشور ادامه دارد. روز جمعه جو پایدار و آرام در اکثر مناطق کشور برقرار است.

بر اساس اعلام سازمان هواشناسی، شنبه و یکشنبه هفته آینده با گذر امواج جوی متوسط ​​جوی از شمال کشور در برخی مناطق واقع در شمال غرب، در سواحل شمالی، خراسان شمالی، در سمت جنوبی. دامنه ها در البرز در استان‌های قزوین، البرز و تهران و دامنه‌های زاگرس مرکزی در استان‌ها بارش شدید باران، وزش باد شدید و گاهی رعد و برق در همدان، مرکزی، قم، شرق لرستان، غرب اصفهان، چهارمحال، بختیاری پیش‌بینی می‌شود. کهگیلویه و بویراحمد ابرانکی.

در این مدت کاهش نسبی دما برای سواحل شمالی کشور پیش بینی می شود.

* شرح سامانه اول: تداوم بارندگی و فعالیت سامانه بارشی

نوع خطر: محلی، باران و رعد و برق، وزش باد شدید و در مناطق مستعد گرد و غبار.

حوزه تاثیر:

چهارشنبه 05/12/1401: جنوب سیستان و بلوچستان، هرمزگان، شرق خوزستان، شمال غرب کهگیلویه و بویراحمد، غرب چهارمحال و بختیاری، کوه‌های استان تهران و البرز، کوه‌های غرب مازندران.

پنجشنبه 13/05/1301: کهگیلویه و بویراحمد.

تأثیر خطر: جاری شدن آب و طغیان جاده ها، طغیان رودخانه های فصلی، رعد و برق، خسارت ناشی از وزش باد شدید کوتاه مدت همراه با افزایش موقت گرد و غبار و کاهش دید و اختلال در ناوگان حمل و نقل.

توصیه ها: پرهیز از تردد و قرار گرفتن در حاشیه و بستر رودخانه های فصلی، تردد با عشایر عشایر، بالا نرفتن، چادر زدن در بستر رودخانه ها، ایستادن در جاده ها، پارک نکردن وسایل نقلیه در کنار درختان شکسته، انجام شود. با هواپیماهای سبک و هلیکوپتر پرواز نکنید، دستگاه های اجرایی مانند نیروهای امدادی، اداره راه، شهرداری، وزارت نیرو و … را برای مقابله با بحران آماده کنید.

*توضیحات سیستم دوم: دمیدن هوا و گرد و غبار

نوع خطر: افزایش گرد و غبار و نفوذ گرد و غبار، وزش باد شدید در مناطق مستعد طوفان گرد و غبار

حوزه تاثیر:

چهارشنبه 1401/05/12: آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کرمان شرقی، سمنان جنوبی، شمال سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی.

پنجشنبه 13/05/1401: شمال سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، شرق کرمان، شرق یزد، سمنان جنوبی، قم، خوزستان

تاثیر خطر: افزایش گرد و غبار، کاهش شدید دید، کاهش کیفیت هوا، احتمال از بین رفتن درختان کهنسال، احتمال آسیب به تاسیسات حساس به گرد و غبار و صنعت کشاورزی، تاخیر یا احتمال لغو پرواز.

توصیه: پرهیز از فعالیت در فضای باز، پرهیز از حضور در خارج از منزل در هوای غبارآلود، آمادگی دستگاه های اجرایی ذیربط از جمله نیروهای امدادی، دانشگاه علوم پزشکی، استانداری ها و …، پرهیز از پرواز با بالگرد و هواپیماهای سبک و جلوگیری از توقف خودرو در کنار درختان پوسیده و نیمه. -ساختمان های تمام شده

انتهای پیام/