شایعات هفته، از شایعه های مکرر گرانی سوخت تا جریمه ریالی بی حجابی


از شایعه تا واقعیت: هفته گذشته رسانه ها و فضای مجازی کشورمان شاهد حواشی بسیاری بود؛ از شایعه جریمه ریالی محجبه گرفته تا شایعه های مکرر قیمت سوخت؛ در حالی که در هفته گذشته شاهد شایعات فراوانی بودیم. در زیر به مهم ترین شایعات هفته گذشته نگاهی می اندازیم.

* شایعاتی درباره زنی از وانت گشت ارشاد منتشر شد

یکی از جنجالی ترین ویدئوهای منتشر شده در هفته گذشته مربوط به ادعای پرت شدن یک زن از وانت گشت ارشاد است.

این شایعه در حالی است که خودروی مورد ادعا واقعا یک وانت گشت نبوده و موضوع پرونده مربوط به اخاذی است.

همچنین با بررسی اسناد و مدارک و تصاویر دوربین در محل حادثه مشخص شد که شهروند زن پس از حرکت خودروی پلیس از شیشه خودرو در حال حرکت آویزان شده است. جانشین فرمانده انتظامی استان گیلان نیز ادعای گشت امنیت اخلاقی مبنی بر پرتاب این زن از خودرو را تکذیب کرد.

* شایعه جریمه ریالی بدرفتاری

یکی دیگر از شایعات در این باره، شایعه جریمه بد ریالی است که یکی از مسئولان ارشد فرجا به خبرنگار فارس گفته این موضوع صحت ندارد و شایعه ای بیش نیست.

هفته گذشته خبری در فضای مجازی مبنی بر جریمه ریالی محجبه منتشر شد که افتادن شال و روسری 300 هزار تومان، مانتو کوتاه 150 هزار تومان، مانتو جلویی 100 هزار تومان است. 500000تومان نپوشیدن و 85000تومان برای آرایش سنگین الان شایعه است.

* شایعه خودکشی یک زندانی زن در ارومیه

همچنین بی بی سی فارسی و برخی رسانه های ضد انقلاب در ادامه اخبار جعلی هفته گذشته خود مدعی خودکشی یک زندانی زن در زندان ارومیه شدند.

این در حالی است که ناصر عتباتی رئیس کل دادگستری استان آذربایجان غربی با رد ادعاهای مطرح شده درباره این زندانی زن گفت: قرار بازداشت وی قرار وثیقه گذاشته شده است و در صورت ارائه وثیقه امکان آزادی وی فراهم می شود.

* فروش هر بطری آب معدنی 35 هگزاتومان؟

موضوع کم آبی همدان علاوه بر ایجاد مشکلات جدی برای مردم این مناطق، شایعاتی را نیز برای آن به همراه دارد. یکی از این ادعاها پخش خبری مبنی بر فروش «هر بطری آب معدنی 35 هزار تومان» بود که خبرنگار فارس به بررسی این ادعا در بازار همدان پرداخت و در نهایت آن را تکذیب کرد.

* شایعات مکرر درباره افزایش قیمت بنزین به گوش می رسد

یکی از شایعاتی که هر چند هفته یا ماه یک بار در فضای مجازی منتشر می شود، انتشار بنزین توسط دولت است. این موضوع آنقدر زیاد شده که بهادری جهرمی اظهار داشت: به همه خبرنگاران رسانه اجازه می دهم در هر ساعت و هر ساعت از شبانه روز در صورت شنیدن شایعه افزایش قیمت سوخت در نشست خبری شرکت کنند. یک خبر اختصاصی از دهان من بنویسند و بگویند سخنگوی دولت تکذیب کرد.

* تکذیب خبر پلمب 3000 نانوایی

در حالی که رسانه های دیگر از تعطیلی 3 هزار نانوایی خبر داده بودند، رئیس سازمان تعزیرات حکومتی خبر تعطیلی 3 هزار نانوایی را تکذیب کرد و گفت: گشت تعزیرات در هفته گذشته از 3 هزار نانوایی بازدید کرد.

* شایعه استعفای دسته جمعی موسسه لغت نامه دهخدا

یکی از شایعات مطرح شده در حوزه فرهنگ در هفته گذشته، شایعه استعفای دسته جمعی در موسسه لغت نامه دهخدا بود که رئیس موسسه لغت نامه دهخدا گفت: برخلاف تبلیغات گسترده، هیچ گونه استعفای دسته جمعی و حتی فردی در این موسسه صورت نگرفته است. مؤسسه و اساتید پیشکسوت به همراه محققان، پژوهشگران و فارغ التحصیلان رشته ادبیات روی فرهنگ لغت کار می کنند.

* شایعات علیه وزیر امور خارجه

پس از انتشار ویدئوی استقبال وزیر تانزانیا از امیر عبداللهیان، رسانه ها از جمله منوتو شایعاتی مبنی بر اینکه وزیر امور کشورمان با اینکه دست نزده اما سیلی به پشت او زده است، منتشر شد.

این در حالی است که فیلم منتشر شده از زاویه ای دیگر این ادعا را رد می کند.

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید