شرایط و عوامل موثر در ساخت گلخانه با نایلون


ساخت گلخانه با استفاده از نایلون یکی از ارزان ترین راه های ساخت گلخانه بدون نیاز به تجهیزات و ابزار خاص است. در گلخانه نایلونی مانند هر گلخانه ای به راحتی می توانید گیاهان تزئینی، گیاهان دارویی، انواع گل و سبزیجات را پرورش دهید.

شرایط رشد مناسب برای گیاهان در محیط های طبیعی به ندرت امکان پذیر است و معمولا یک یا چند عامل (مانند شدت نور، دمای روز، دمای شب، رطوبت نسبی هوا و رطوبت خاک) در شرایط عادی قرار ندارد و در نتیجه کارایی گیاهان کاهش می‌یابند و نمی‌توانند حداکثر بهره‌وری را به دست آورند، بنابراین باید با جلوگیری از آن عوامل محیطی، شرایط رشد بهتر و افزایش عملکرد گیاهان را فراهم کرد. ساخت گلخانه روشی بسیار موثر برای کنترل عوامل محیطی است، اگر بتوانیم عوامل محیطی را بهتر و دقیقتر کنترل کنیم، راندمان گیاهان ما نیز افزایش می یابد.

همچنین از گلخانه ها برای محافظت محصول در برابر شرایط بد آب و هوایی مانند دمای پایین، سرما، باد، باران، تگرگ یا برف استفاده می شود، بنابراین در مناطق مختلف و بر اساس شرایط مختلف محیطی مانند میزان بارندگی و همچنین نوع محصول. ساختارهای مختلف باید استفاده شود. در ادامه به معرفی انواع سازه ها و گزینه های مناسب برای مناطق مختلف می پردازیم.

هزینه ساخت گلخانه با نایلون و تجهیز آن

هزینه ساخت گلخانه با ایلان این امر به عوامل مختلفی مانند سیستم گرمایش و سرمایش، تهویه، سیستم منبع تغذیه، پوشش گلخانه، فونداسیون، نوع سازه، پوشش دیوار و سیستم تامین آب بستگی دارد. برای ساخت سازه گلخانه می توان قیمت را از متری صدها هزار تومان تا متری چند میلیون تومان تعیین کرد. قیمت سازه گلخانه با توجه به تجهیزات به کار رفته در ساخت و کیفیت آن متفاوت است.

مکانی مناسب برای ساخت گلخانه با نایلون

خاک منطقه ساخت گلخانه با نایلون باید دارای بافت متوسط، زهکشی مناسب، بدون نمک و قلیا، آهک و گچ باشد. محل گلخانه باید به جاده های اصلی نزدیک باشد و یا دارای جاده های مناسب باشد. شیب های تند، مناطق بادخیز مکان مناسبی برای ساخت گلخانه نیست. ابعاد زمین باید به گونه ای انتخاب شود که بتوان گلخانه ها را در جهت شمال به جنوب ساخت.

آب کافی با کیفیت مناسب

حداقل آب مورد نیاز برای یک گلخانه 1000 متر مربعی در فصل تابستان 8-10 متر مکعب در شب است (پیک مصرف) که بر اساس میزان آب موجود قابل تعیین است. علاوه بر کمیت آب، کیفیت آب یکی از عوامل مهم در تولید محصولات گلخانه ای است.

تحمل گیاه به نمک های آب آبیاری متفاوت است. مهمترین عامل محدود کننده برای محصولات گلخانه ای شوری آب یا EC است.

اگر مقدار EC از مقادیر ذکر شده بیشتر شود، عملکرد محصول کاهش می یابد. علاوه بر EC، میزان جذب سدیم (SAR)، کلر و بی کربنات آب نیز در عملکرد محصول موثر است، بنابراین لازم است قبل از ساخت گلخانه آزمایش کامل آب مصرفی انجام شود.

تجهیزات و ابزار مورد نیاز گلخانه ها

از تجهیزات و ابزار مورد نیاز گلخانه می توان به سیستم گرمایشی، سیستم سرمایشی، ژنراتور و…… نقل شده است.

الف- انواع سیستم های گرمایشی:

سیستم مرکزی: سیستم گرمایش (برای گلخانه های بالای 4/. هکتار) در این سیستم از بخار یا آب گرم استفاده می شود.

سیستم محلی: بخاری شامل سه دسته بخاری های تکی یا تراکمی – بخاری های همرفتی یا همرفتی – بخاری های تابشی کم انرژی است.

ب- انواع سیستم های خنک کننده:

– سیستم خنک کننده تابستانی:

سیستم خنک کننده فن و پد: رایج ترین سیستم تابستانی در گلخانه ها می باشد.

(دستگاه کدگذاری تبخیری فن و پد)

– سیستم خنک کننده تبخیری (مه پاش)

(دستگاه خنک کننده تبخیر کننده مه)

سیستم خنک کننده زمستانی

سیستم تهویه لوله فن

سایر تجهیزات مورد نیاز گلخانه

ژنراتور (برق اضطراری) 2- ترموستات 3- سیستم آبیاری تحت فشار

پروانه جهاد کشاورزی

پس از تجهیز گلخانه ابتدا باید برای اخذ مجوز به مدیریت جهاد کشاورزی مربوطه در شهرستان مراجعه کنیم. مدارک مورد نیاز این سازمان را ارائه دهید. این اسناد عبارتند از:

* سند مالکیت اعم از رسمی، مبایعه نامه یا اجاره شش ساله. قراردادها و اجاره نامه ها باید به تایید یک نهاد رسمی مانند شورای محلی یا جهاد کشاورزی برسد.

* صدور پروانه بهره برداری از چاه یا اسناد رسمی حاکی از تامین آب قنات ها، چشمه ها، رودخانه ها و قنوات.

* برای آب مصرفی گلخانه از یکی از آزمایشگاه های معتبر استان جواب آزمایش مثبت بدهید.

* معرفی کارشناس کشاورزی جهت همکاری با گلخانه هایی که سطح زیر کشت آنها بیش از 5000 متر مربع باشد.

ظاهرا پس از اعتماد سازمان به مدارک ارائه شده و تایید بازرس کارشناس مبنی بر وضعیت اولیه گلخانه نیز به این سازمان، مجوز شما صادر خواهد شد.

آخرین کلمه

برای ساخت گلخانه بهتر است با در نظر گرفتن شرایط جوی و اقلیمی حاکم بر منطقه، کیفیت سازه و همچنین نگرش و افکار به مخاطب، طرحی حرفه ای و کاملا تخصصی ارائه شود. و مشتریان با توجه به نوع کشت، نوع محصول و ظرفیت احتمالی تجهیزات. قیمت نهایی را تعیین کنید. بدون شک در این مرحله متوجه می شوید که در نظر گرفتن بودجه و ارائه کل هزینه برای ساخت گلخانه امری ظریف و حساس است که دقت بالایی را می طلبد. در ضمن پیشنهاد ما این است که طراحی توسط افراد ماهر و متخصص و به روز انجام شود.

مجتمع صنعتی گلخانه سازان توانا آماده مشاوره های لازم در این زمینه و انجام کلیه مراحل ساخت گلخانه می باشد و در صورت نیاز در مراحل مختلف تولید در کنار شما خواهد بود.