صربستان درگیری مرزی در کوزوو را رد کرد – خبرگزاری مهر ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آناتولی، صربستان گزارش ها مبنی بر درگیری مرزی ارتش صربستان و پلیس کوزوو را رد کرد.

همچنین پلیس کوزوو درباره تنش در مرز با صربستان بیانیه ای صادر کرد و گفت: از همه شهروندان و رسانه ها می خواهیم به اخبار جعلی که منجر به بی ثباتی اوضاع می شود توجه نکنند.

تنش ها بین صربستان و کوزوو روز یکشنبه پس از اجرای قانون جدید کوزوو برای محدود کردن تردد خودروهای با پلاک صربستان تشدید شد.

پلیس کوزوو در بیانیه ای اعلام کرد که هیچ اطلاعات رسمی مبنی بر زخمی شدن کسی وجود ندارد.

وزارت دفاع صربستان نیز با صدور بیانیه ای مدعی شد که دولت کوزوو اطلاعات نادرست زیادی از جمله از طریق حساب های جعلی شبکه های اجتماعی منتشر کرده است. این وزارتخانه اعلام کرد: درگیری‌هایی بین ارتش صربستان و به اصطلاح پلیس کوزوو وجود دارد. این وزارتخانه افزود که ارتش صربستان “به هیچ وجه وارد خاک کوزوو نشده است.”

کوزوو که عمدتاً آلبانیایی‌ها ساکن هستند، در سال 1999 از صربستان جدا شد و در سال 2008 اعلام استقلال کرد. بیش از 100 کشور از جمله ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، آلمان و ترکیه استقلال کوزوو را به رسمیت شناخته‌اند. صربستان این موضوع را به رسمیت نمی شناسد.

مقامات کوزوو اعلام کرده اند که مدارک صادر شده از سوی مقامات صربستان از اول آگوست دیگر برای عبور از کوزوو معتبر نخواهد بود و برای افرادی که قصد خروج و ورود را دارند، مدارک ویژه صادر خواهد شد.

همزمان، رسانه‌های محلی و اجتماعی گزارش دادند که آژیرهای حمله هوایی در مناطق شمالی و صرب‌نشین کوزوو به صدا درآمده و مردم در حال ساختن سنگر بودند و صدای شلیک گلوله‌های پراکنده در نزدیکی مرز صربستان شنیده شد.

عکس‌های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، سنگرهای موقتی را نشان می‌دهد که توسط کامیون‌ها و سایر وسایل نقلیه در جاده‌ها ایجاد شده است. همچنین در شهر لپوساویچ، ناقوس کلیسا بی وقفه به صدا درآمد.